جستجو
Close this search box.

انواع آسانسور

با نگاهی به معماری گذشته درمی یابیم که ساخت بناهای بلند از دیرباز امکان پذیر بوده است، اما به دلیل دشواری بالا رفتن از پله ها، سازه های ساختمانی محدودیتی داشته است. چون هنوز آسانسور نبود. پس از اختراع اوتیس و ایمن شدن آسانسورها ساخت‌وساز افزایش یافت و با افزایش ساخت‌وساز تقاضا برای تولید آسانسور نیز افزایش یافت و این موضوع باعث به وجود آمدن انواع آسانسور شد.

فهرست مطالب

لیست قیمت و خرید انواع روغن آسانسور از فروشگاه نیک اویل : روغن آسانسور 

انواع آسانسور به شرح ذیل است:

آسانسور کششی

 این آسانسورها بر اساس ماشین آت‌وود کار می‌کنند. این نوع آسانسور متشکل است از دو وزنه‌ بر دو سر یک نخ که از روی یک قرقره عبور می‌کند. در آسانسورهای کششی نیز بر یک سر سیم‌بکسل، کابین آسانسور و بر سر دیگر، کادر وزنه و سیم بکسل از روی فلکة موتور عبور می‌کند.

برخی از انواع آسانسورهای کششی

در آسانسور کششی از موتور  برای بالا و پایین بردن کابین آسانسور و از قاب وزنه برای کاهش فشار روی موتور استفاده می شود. در ماشین اتوود وزن ها همیشه ثابت و مساوی هستند. بنابراین با اعمال نیروی بسیار کم به هر طرف، سیستم حرکت می کند.

برای مطالعه : آسانسورخانگی

اما در این نوع آسانسورها وزن کابین  همیشه در حال تغییر است و در صورتی که جعبه وزنه برابر با وزن ظرفیت کابین آسانسور باشد، فشار زیادی به موتور وارد می شود تا در هنگام بالا و پایین بردن کابین بالا و پایین شود. خالی است،

بنابراین وزن وزنه همیشه نصف است این ظرفیت کابین است که باعث می شود در حالت قبلی در حالت خالی و پر بودن کابین، نیروی لازم وارد موتور شود. بنابراین در این نوع آسانسور به موتوری با قدرت حالت قبل نیاز خواهیم داشت و این امر باعث بهینه سازی مصرف انرژی می شود.

انواع مختلف طناب‌کشی‌های آسانسور کششی

در این نوع آسانسور، قاب وزنه در اطراف و داخل چاه قرار می گیرد و موتور آسانسور و شفت موتور در فضایی به نام اتاق ماشین و بالای چاه آسانسور قرار می گیرند. نوع دیگری از آسانسور کششی به نام «Room Less» وجود دارد که در آن نیازی به موتورخانه نیست.

نصب آسانسورهای کششی معمولاً در مراحل پایانی ساخت ساختمان انجام می شود و نیاز به فضایی برای چاهک آسانسور و ماشین آلات دارد. نصب این گونه آسانسورها حدود یک ماه طول می کشد. ساخت آسانسور کششی بر اساس ماشین اتوود و با استفاده از وزنه و موتور می باشد. این نوع آسانسور معمولاً در مراحل پایانی ساخت ساختمان نصب می شود و نصب آن یک ماه زمان می برد.

آسانسور هیدرولیک

بالابر هیدرولیک یکی از انواع بالابر است. در گذشته آسانسورهای هیدرولیک بر اساس قانون پاسکال کار می کردند. به این صورت که ظرفی پر از روغن که یک طرف آن مقطع کوچک و طرف دیگر آن مقطع بزرگتر بود و با فشار دادن یک طرف، طرف دیگر دستگاه در جهت عمودی حرکت می کرد. . اما آسانسورهای امروزی از یک موتور الکتریکی، یک پمپ فشار روغن و یک جک هیدرولیک تشکیل شده اند که همگی در چاه آسانسور و زیر کابین قرار می گیرند.

در آسانسورهای هیدرولیک به دلیل عدم وجود قاب وزنه، کل بار کابین آسانسور و سرنشینان توسط سیستم جک هیدرولیک جابجا می شود که این امر نیازمند قوی ترین موتورها نسبت به آسانسورهای کششی است. موتور این آسانسورها همراه با یک سوپاپ الکتریکی مخصوص – به اصطلاح واحد قدرت – در مخزن روغن غوطه ور هستند و وظیفه تامین فشار روغن برای جک هیدرولیک را دارند.

در این نوع آسانسورها لازم است موتور فقط در هنگام حرکت به سمت بالا کار کند و حرکت آسانسور به سمت پایین تنها زمانی انجام می شود که دریچه پاور یونیت باز باشد. به طور کلی می توان گفت که مصرف انرژی آسانسورهای هیدرولیک با آسانسورهای کششی برابر است.

به دلیل سیستم جک هیدرولیک، از این نوع آسانسورها در ساختمان های بیش از پنج طبقه استفاده نمی شود. با وجود این محدودیت، اخیرا بالابرهای هیدرولیک در مصارف خانگی بسیار محبوب شده اند.

در اروپا 70 درصد آسانسورهای زیر پنج طبقه هیدرولیک هستند. این به دلیل نرمی حرکت، خرابی آسانسور و استهلاک بسیار کم، امکان جابجایی بارهای بسیار سنگین، امکان ایجاد آسانسورهای زیبا و شیشه ای، عدم نیاز به موتورخانه در پشت بام و بسیار زیاد است. امنیت بالا در هنگام زلزله

آسانسورهای هیدرولیک در مصارف خانگی و ساختمان های زیر پنج طبقه به دلیل استهلاک کم، حرکت روان و قابلیت حمل و نقل بالا، قابلیت زیباسازی ، عدم نیاز به ماشین آلات و امنیت بالا از محبوبیت بالایی برخوردار هستند.

علت سقوط آسانسور

آسانسور مغناطیسی

همه ما با آهن‌ربا بازی کرده‌ایم و وقتی قطب‌های مخالف را کنار هم می‌آوریم، پرواز آنها را دیده‌ایم. اساس کار آسانسورهای مغناطیسی یکسان است.

بالابرهای بیمارستانی: به دو دسته بالابر تخت و برانکارد تقسیم می شوند. آسانسورهای بیمارستانی برای جابجایی بیمارانی که از ویلچر استفاده می کنند استفاده می شود. یکی از مهم ترین نکات در مورد این بالابرها این است که باید نرم و آهسته حرکت کنند. این بالابرها برق بسیار کمی مصرف می کنند و حتی بدون برق نیز قابل استفاده هستند. این آسانسورها عمدتاً دو ورودی به کابین در دو قسمت هستند.

آسانسورهای برانکار اندازه کوچکتری نسبت به آسانسورهای تخت دارند که بسته به موتورخانه این آسانسورها می توانند هیدرولیک یا کششی باشند. این آسانسورها برای حمل و نقل افراد بیمار، تیمی از پزشکان، پرستاران و کارکنان بیمارستان که نیاز به حرکت نرم و آهسته دارند و صدای کمی تولید می کنند، استفاده می شود.

آسانسورهای مسکونی: ابعاد کوچکتری نسبت به سایر آسانسورها دارند. برای جابجایی ساکنان ساختمان های دو طبقه از آسانسورهای مسافری یا آسانسور خانگی استفاده می شود. این آسانسورها را می توان در داخل ساختمان و یا خارج از ساختمان به صورت شیشه ای، برقی، هیدرولیک یا کابلی استفاده کرد.

بالابر پله ای: این نوع بالابر برای افرادی که در بالا رفتن از پله مشکل دارند استفاده می شود. این نوع آسانسورها با استفاده از ریل پله مخصوص حرکت می کنند که می تواند افراد را در مسیری مستقیم و هموار و همچنین مسیر منحنی حرکت دهد.

آسانسورهای ویلچربر عمودی: این نوع در صورت نبود فضای کافی در ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. این آسانسورها را می توان به گونه ای طراحی کرد که دارای دو ورودی در دو قسمت کابین باشد.

آسانسورهای باری کوچک : این بالابرها برای حمل وسایلی که معمولاً روی دیوار نصب می شوند استفاده می شود. آسانسورهای باری دارای یک قاب متحرک در چاله آسانسور هستند که با کابل و ریل حرکت می کند، یک کابین کوچک در داخل گودال.

آسانسورهای مخصوص کشاورزی : از این ها برای حمل و نقل محصولات کشاورزی تازه برداشت شده استفاده می شود و معمولاً برای جابجایی محصولات سنگین در انبارها و سیلوها استفاده می شود. این آسانسورها می توانند با استفاده از زنجیر یا تسمه به صورت افقی، عمودی یا زاویه دار حرکت کنند. اگر آسانسورهای کشاورزی دارای حرکت افقی یا شیبدار باشند به آن آسانسورهای تخلیه گریز از مرکز می گویند که رایج ترین انواع آسانسورهای کشاورزی هستند که با نیروی گریز از مرکز کار می کنند. این نوع آسانسور سرعت کمتری دارد و کانتینرها یا سطل ها به هم نزدیک هستند.

جمع بندی

به طور کلی در این مقاله سعی کردیم تا انواع آسانسور را بیان کنیم. مهمترین چیزی که باید در مورد نیک اویل بدانید این است که ما همیشه وب سایت خود را برای ارائه داده‌های مناسب و مرتبط به روز می‌کنیم. بنابراین برای با خبر شدن از جدیدترین محصولات، ما را دنبال کنید.

مطالب مرتبط

5/5

دیدگاه (1)

  1. من در سایت شما در رابطه با انواع آسانسور مسکونی و انواع آسانسور کششی مطلب بنویسید تا بتونیم استفاده داشته باشیم ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما