جستجو
Close this search box.

نحوه تعویض لامپ سقف آسانسور

امروزه آسانسور برای ساختمان های بلند یک ضرورت است. اگرچه افراد زمان زیادی را در آسانسور نمی گذرانند، اما لازم است برای ایمنی و سلامت کمی وقت بگذارند. روشنایی در کابین آسانسور یکی از مواردی است که ایمنی و راحتی را در آسانسور ایجاد می کند. اگر لامپ آسیب دیده است، باید تعویض شود. در این مقاله نحوه تعویض لامپ در کابین آسانسور را شرح دادیم.

لیست قیمت و خرید انواع روغن بکسل آسانسور از فروشگاه نیک اویل : روغن سیم بکسل آسانسور

خرید و فروش روغن آسانسور نیک اویل

برای روشنایی کابین آسانسور از چه سیستم روشنایی استفاده کنیم؟

نیاز به روشنایی در آسانسور با سایر قسمت ها کمی متفاوت است. از آنجایی که آسانسورها سقف باریکی دارند و دائماً در حال حرکت هستند، لرزش های مکرری در بدنه آنها ایجاد می شود. نصب چراغ های توکار روی سقف های باریک کمی دشوار است. برای غلبه بر این چالش، عناصر نورپردازی با ارتفاع کم باید انتخاب شوند.

در این شرایط، تکنسین ها معمولا لامپ های LED را انتخاب می کنند. زیرا بدنه نازک تری نسبت به لامپ های سنتی دارند. لرزش ایجاد شده در آسانسور بر عمر لامپ های موجود در آن تاثیر می گذارد. اگر می خواهید چراغ آسانسور شما طول عمر بیشتری داشته باشد و نیاز کمتری به تعویض داشته باشد، از چراغ های ضد لرزش استفاده کنید.

لامپ های ال ای دی از نظر لرزش هم بهتر هستند. آنها نسبت به سیستم های روشنایی معمولی در برابر لرزش و حرکت مقاوم تر هستند. لامپ های LED عمر طولانی دارند و می توانند تا 50000 ساعت بدون نیاز به اقدامات نگهداری و تعمیرات خاصی کار کنند. بنابراین استفاده از این لامپ ها نیاز به تعویض لامپ در کابین آسانسور را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

به طور کلی سطح روشنایی 100 لوکس در کابین آسانسور کافی است. در برخی از مناطق تجاری و موسسات آموزشی و بهداشتی، سطح روشنایی 200-150 لوکس برای روشنایی کابین آسانسور مناسب در نظر گرفته شده است.

تعویض لامپ در کابین آسانسور

اگر لامپ آسانسور دائما روشن باشد یا از لامپ های بی کیفیت برای روشنایی آسانسور استفاده شود، به زودی لامپ از کار می افتد و باید لامپ را در کابین آسانسور تعویض کنیم. استاندارد EN 81-20 به وضوح نحوه ایجاد روشنایی در کابین آسانسور را توضیح می دهد. قبل از هر اقدامی برای ایجاد روشنایی در داخل آسانسور، این استاندارد باید به دقت بررسی شود.

معمولاً برای تامین روشنایی داخل آسانسور از چراغ‌های LED، نورافکن LED و چراغ‌های پنل LED استفاده می‌شود. این سیستم ها با تجهیز به فناوری LED، 40 تا 50 درصد در مصرف برق صرفه جویی می کنند.

حداقل دو وسیله روشنایی باید به صورت موازی در آسانسور متصل شوند. در این صورت، اگر یکی از لامپ ها آسیب ببیند، دیگری به کار خود ادامه می دهد. برای این منظور ابتدا سیم نول را برای هر لامپ وصل می کنیم و سپس سیم فاز را جداگانه برای هر لامپ وصل می کنیم.

تمامی آسانسورها باید مجهز به سیستم روشنایی اضطراری باشند. در این صورت آسانسور حتی در صورت قطع برق نیز مشکل روشنایی نخواهد داشت و از ماندن افراد در تاریکی جلوگیری می شود.

مراحل تعویض لامپ در کابین آسانسور

در اینجا فرض بر این است که شما از لامپ های هالوژن سقفی برای روشنایی کابین آسانسور استفاده کرده اید. برای تعویض لامپ در کابین آسانسور ابتدا باید لامپ قبلی را از سقف جدا کنید. لامپ قبلی متصل به سقف آسانسور را می توان با میخ نوک تیز یا شی نوک تیز باز و پایین آورد. مراقب باشید هنگام باز کردن لامپ رنگ سقف را پاک نکنید. با گرفتن قسمت فنر لامپ را بردارید. هنگام گرفتن فنر و فشار دادن آن مراقب باشید که دست خود را لمس نکنید. در این صورت ممکن است زجر زیادی بکشید!

تاکنون موفق شده اید محفظه لامپ را از سقف بردارید. حالا لامپ داخل محفظه را با چند بار چرخاندن باز کرده و از محفظه خارج کنید. لامپ جدید را تعویض کنید. برای قرار دادن محفظه لامپ در سقف، ابتدا کابل هایی را که از سقف وارد سقف می شوند قرار دهید. هنگام تعویض لامپ در کابین آسانسور، مطمئن شوید که لامپ روشن نیست. اگر روشن باشد، ممکن است نور لامپ به شما اجازه ندهد که مکان صحیح آن را تشخیص دهید. فنرها را در کنار لامپ قرار دهید و محفظه لامپ را داخل سقف قرار دهید.

آیا برای تعویض لامپ بالابر باید به متخصص مراجعه کنم؟

تعویض لامپ در کابین آسانسور آسان است و می توانید خودتان این کار را انجام دهید. اما اگر کار فنی را دوست ندارید یا نگران هستید که نتوانید آن را به خوبی انجام دهید، از یک صنعتگر باتجربه بخواهید که لامپ کابین آسانسور را تعویض کند. متخصصان آچاره آماده ارائه این خدمات به شما هستند. سعی کنید لامپ آسانسور را از بین لامپ های مرغوب انتخاب کنید تا عمر بیشتری داشته باشد و نور بهتری در آسانسور ایجاد کند.

برق مصرفی آسانسور چقدر است؟

تابلو برق دقیقاً در ارتفاع 140 سانتی متری از کف موتورخانه نصب شده است، یک پنل کوچک شامل یک کلید صفر، سه چراغ و یک استاپ وجود دارد و می توانید کلید را برای تغذیه کل سیستم بچرخانید، به جز کنتاکت ها و منبع تغذیه چراغ ها را خاموش کنید، تابلو برق می تواند سه قسمت آسانسور را تامین کند. این قسمت ها عبارتند از: اتاق ماشین آسانسور، گودال برق، پریزهای گودال آسانسور، برد کنترل موتور آسانسور، در گود، نصب روشنایی به گونه ای است که همه چراغ ها باید دارای حفاظ باشند و محل آسانسور. نصب شد.

یک عدد لامپ روشنایی در طبقه اول تعبیه شده است و برای آسانسورهای تکراری هر چراغ روشنایی جداگانه نصب می شود. و یک مبدل برای آن تعبیه شده که یکی در تابلوی سه فاز داخل کابین آسانسور و دیگری کنار درب طبقه آسانسور است. طبق نمودار سیم کشی آسانسور، کلیه کابل های تجهیزات و کلیه سیم های عبوری از کف اتاق ماشین آلات باید در کانالی که در بتن تعبیه شده است قرار گیرند.

حداقل روشنایی در آسانسور چقدر باید باشد؟

روشنایی کف اتاق آسانسور و همچنین شماره داخل کابین باید 50 لوکس باشد، اما نکته ای که در روشنایی آسانسور بسیار حائز اهمیت است این است که روشنایی باید با توجه به مدت زمان تنظیم شود. آسانسور در حال حرکت است، لحظه ای که می ایستد و لحظه ای که کابین آسانسور باز می شود، صورت باید یکنواخت باشد.

برای تامین روشنایی کابین آسانسور می توانید از انواع لامپ ها استفاده کنید. در گذشته از لامپ های رشته ای و بعدها از لامپ های ماه استفاده می شد، اما امروزه اغلب از لامپ های LED در کابین آسانسور استفاده می شود. اگر از لامپ های رشته ای برای روشنایی کابین آسانسور استفاده می شود، لازم است حداقل از دو لامپ به صورت موازی استفاده شود.

جمع بندی

به طور کلی در این مقاله سعی کردیم نحوه تعویض لامپ سقف آسانسور بپردازیم. هر کدام از این محصولات، برتری‌های خاص خود را دارند که با توجه به اولویت‌هایتان، می‌توانید بهترین انتخاب را داشته باشید. مهمترین چیزی که باید در مورد نیک اویل بدانید این است که ما همیشه وب سایت خود را برای ارائه داده‌های مناسب و مرتبط به روز می‌کنیم. بنابراین برای با خبر شدن از جدیدترین محصولات، ما را دنبال کنید.

5/5

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    تماس با ما