جستجو
Close this search box.

آموزش نصب آسانسور

تا کنون در مورد اهمیت آسانسور زیاد صحبت کرده ایم. به دلیل وجود ساختمان های بسیار بلند، مشغله مردم و برخی مشکلات جسمی مانند کمردرد و پا درد، از این دستگاه استفاده زیادی می شود. اگر شما یک تکنسین نصب و تعمیر آسانسور هستید، باید با تمام مراحل نصب، تعمیر و نگهداری آسانسور آشنا باشید. در غیر این صورت باید با یک تعمیرکار حرفه ای آسانسور مشورت کنید. در این مبحث قصد داریم راهنمای کاملی درباره آموزش نصب آسانسور، آموزش تعمیر آسانسور در نیک اویل را در اختیار شما دوستان عزیز قرار دهیم. این راهنما جهت نصب، تعمیر و نگهداری هر نوع آسانسوری مناسب است.

فهرست مطالب

لیست قیمت و خرید انواع روغن بکسل آسانسور از فروشگاه نیک اویل : روغن سیم بکسل آسانسور

مراحل اصلی آموزش نصب آسانسور

نصب آسانسور مهمترین بخش استفاده از این وسیله مکانیکی است. با نصب صحیح می توانید از آسیب آسانسور جلوگیری کرده یا آن را به حداقل برسانید. در این قسمت آموزش نصب آسانسور را در اختیار شما قرار می دهیم که امری بسیار مهم است. در مرحله نصب باید به تمام موارد مربوط به استاندارد آسانسور توجه کنید.

رعایت آنالیز طراحی

توجه به پارامتر‌های فنی

اطلاع کامل از قطعات اصلی آسانسور الکتریکی

آشنایی با موتور آسانسور

بررسی ورودی، پردازش و خروجی آسانسور

طراحی آسانسور: که این موضوع شامل مراحل مختلف است

طی کردن مراحل نصب آسانسور

رعایت آنالیز طراحی

در مرحله اول باید به طور کامل با تحلیل طراحی آسانسور در آموزش نصب آسانسور آشنا شوید. مهمترین نکته و استانداردی که در طراحی آسانسور باید در نظر گرفت وزن 75 کیلوگرم برای هر نفر است. برای محاسبه ظرفیت کل آسانسور باید تعداد افراد مجاز به استفاده از آسانسور در 75 ضرب شود.

توجه به پارامتر‌های فنی

یکی از مهم‌ترین مباحث در بخش آموزش نصب آسانسور، توجه به پارامتر‌های فنی است. بر اساس استاندارد آسانسور، پارامتر‌های فنی آسانسور شامل موراد زیر است:

ارتفاع آسانسور، تعداد توقف و همچنین طبقات توقف

1.محاسبه ابعاد چاه آسانسور 

2.موتورخانه و کابین آسانسور

3.ولتاژ برق اصلی، تعداد استاندارد آسانسور در ساعت و فاکتور بار

4.سیستم کنترل آسانسور

5.تعداد آسانسور و محل قرارگیری آن‌ها در ساختمان

6.سیستم درب‌های آسانسور: شما باید در این سیستم به ورود، خروج و سیستم کنترل توجه کنید

7.شرایط محیط کار

قطعات اصلی آسانسور الکتریکی

در آموزش نصب آسانسور باید به قسمت های اصلی آسانسور برقی توجه کافی داشته باشید. بنابراین بهتر است با افراد متخصص در این زمینه مشورت کنید یا راهنمای خرید آسانسور را به خوبی مطالعه کنید. قسمت های اصلی آسانسور برقی شامل موارد زیر است که هر کدام ممکن است دارای مجموعه های فرعی باشند.

وسایل تعلیق کابین و وزنه تعادل: این وسایل می‌توانند به صورت سیم بکسل فولادی و یا زنجیر باشند . وسیله رانش که مهم‌ترین عامل حرکت آسانسور است و شامل موتور الکتریکی، گیربکس، ترمز، فلکه کششی یا دنده زنجیر، شاسی موتور آسانسور‌ها، کوپلینک‌ها، محور‌ها و یاتاقان‌ها اس

کابین آسانسور: مهمترین وظیفه کابین آسانسور حمل مسافر است. کابین شامل یک یوغ، کف کابین آسانسور و بدنه کابین متصل به کف کابین است. از دیگر قسمت های کابین آسانسور می توان به سیم تعلیق، راهنما و درب کابین اشاره کرد

وزنه تعادل: مهم‌ترین وظیفه این وزنه، جبران وزن کابین است.

موتور گیربکس دار آسانسور

این موتور و همچنین قطعات گیربکس بدون گیربکس در سرعت های بالاتر از 5.2 متر بر ثانیه استفاده می شود. از کاهنده ها در آسانسورهایی با سرعت کمتر استفاده می شود.

پردازش

پس از آشنایی و اطلاع کافی از ورودی ساختمان حالا نوبت به مرحله پردازش می‌رسد. در مرحله پردازش باید موارد زیر به دقت بررسی شوند:

مشخص کردن کل جمعیت ساختمان

تعیین جمعیت ساختمان هنگام ترافیک

میانگین زمان انتظار برای سوار شدن به آسانسور

مدت زمان لازم برای جابجایی بین طبقات

طراحی آسانسور

در آموزش نصب آسانسور پس از بررسی و آنالیز کامل آسانسور باید به طراحی آسانسور بپردازید. طراحی آسانسور شامل سه فاز یا سه طرح زیر است:

بررسی و تعیین ابعاد و اندازه‌ها

تعیین مشخصات فنی قطعات

ارائه و تهیه نقشه‌های اجرایی و عملیات نصب و نگهداری

طراحی ابعاد و اندازه‌ها

هنگام طراحی ابعاد و ابعاد کلیه آسانسورها باید استاندارد E81 و مقررات ISO مربوطه رعایت شود. سایر معیارهای موثر در تعیین اندازه بالابر شامل موارد زیر است:

تعداد آسانسور

سرعت

ظرفیت

بررسی محاسبات ترافیکی و محدودیت‌های ابعادی

استاندارد‌های مذکور برای آسانسور‌های معمول یو است. طراحی ابعاد و اندازه‌های آسانسور‌های پانوراما، آسانسور‌های استوانه‌ای و صنعتی بر اساس شرایط موجود انجام می‌شود.

تعیین مشخصات فنی قطعات

مهم ترین عوامل موثر در تعیین مشخصات فنی قطعات، طراحی ابعاد و ابعاد چاه آسانسور، کابین و درب ها می باشد. سایر عوامل موثر عبارتند از:

استاندارد E81

سرعت و ظرفیت آسانسور

مسافت طی شده توسط آسانسور

تعیین ابعاد و اندازه قسمت‌های مختلف آسانسور

نوع و محیط کاربری آسانسور

کیفیت و نوع حرکت آسانسور

تهیه نقشه‌های اجرایی جهت عملیات نصب و راه اندازی

این مرحله که در آموزش نصب آسانسور بسیار حائز اهمیت است، تهیه نقشه‌های اجرایی جهت عملیات نصب و راه اندازی آسانسور است. در این مرحله موارد زیر مورد بررسی قرار می‌گیرند:

اسکلت فلزی و آهنکشی

پیلت گذاری برای چاهک‌های بتنی

قرارگیری تجهیزات آسانسور برای نصب

تعیین محل سوراخ سکو‌های موتورخانه

چگونگی بتن ریزی کف چاهک آسانسور

نحوه نصب درب‌های آسانسور

تعیین نیرو‌های اصلی وارده به چاه آسانسور

مشخص کردن نقشه‌های اجرایی موتورخانه

مراحل نصب آسانسور

در آموزش نصب آسانسور، توجه به مراحل نصب بسیار ضروری و مهم است. این مراحل شامل موارد زیر هستند:

آماده سازی کف چاله آسانسور

تهیه نقشه آسانسور

بتن ریزی کف چاهک آسانسور

دیوارکشی اطراف چاهک آسانسور

ایجاد موتورخانه آسانسور

اجرای کابل کشی و نصب تابلو برق آسانسور

بتن ریزی سقف چاهک آسانسور

خدمات تعمیر آسانسور

بعد از اینکه با مفهوم آموزش نصب آسانسور آشنا شدید، کمی در مورد آموزش تعمیر آسانسور و آموزش تعمیر و نگهداری آسانسور صحبت می کنیم. اگر بالابر به درستی نصب نشود خراب می شود. البته مانند بسیاری از افراد، شما نمی خواهید در آسانسور گیر کنید. به همین دلیل آشنایی با خدمات تعمیر آسانسور و خدمات نگهداری آسانسور بسیار مهم است.

مطلب مرتبط :  نحوه بستن سیم بکسل بالابر

بسیاری از افراد به دلیل خرابی آسانسور و بی توجهی مدیر ساختمان و یا شرکت مربوطه با مشکلات زیادی مواجه شده اند. به دلیل این اتفاقات سخت و بعضاً جبران ناپذیر، قانون اجباری خدمات نگهداری آسانسور تصویب شده است. شما در خدمات تعمیر آسانسور قطعات آسیب دیده را بررسی و تعمیر می کنید. باور رایج کارشناسان شرکت بازرگانی کالمان این است که پیشگیری بهتر از درمان است. در واقع بهتر است با تعمیر و نگهداری دوره ای و ماهانه آسانسور از آسیب جدی به قطعات آسانسور جلوگیری کنید.

آموزش نگهداری آسانسور

شاید از شما بپرسند که نقش آموزش تعمیر و نگهداری آسانسور چیست؟ با آموزش صحیح و ابتدایی در این مبحث به یک تعمیرکار حرفه ای در زمینه خدمات تعمیر و نگهداری آسانسور تبدیل خواهید شد. در این صورت حفظ ایمنی آسانسور و افراد به طور کامل توسط شما تضمین می شود. سرویس و نگهداری آسانسور باید ماهانه انجام شود.

مطلب مرتبط : روغنکاری سیم بکسل

سرویس ماهیانه از خرابی های عمده جلوگیری می کند و همچنین هزینه ها را کاهش می دهد. برای یادگیری نحوه نگهداری صحیح آسانسور، ابتدا باید با دلایل اصلی خرابی آسانسور آشنا شوید.

خرابی سیم آسانسور و سیم بکسل در اثر عدم تعمیر به موقع

نقص فنی

مشکلات ولتاژ برق

سه مورد مذکور به عنوان مهم‌ترین دلایل خرابی آسانسور به شمار می‌آید. در ادامه شما را با استاندارد‌ها و اصولی آشنا می‌کنیم که مانع از خرابی آسانسور می‌شوند.

عوامل موثر بر ایجاد خرابی در آسانسور

1.عدم رعایت ظرفیت مجاز در آسانسور

2.سرعت زیاد آسانسور

3.مکان قرار گرفتن آسانسور

4.ارتفاع آسانسور

5.کنترل درب‌های آسانسور

6.مشکلات در ولتاژ برق

در رعایت موارد فوق بدون شک عمر آسانسور شما افزایش می یابد. همچنین جلوگیری از هرگونه نقص در آسانسور و کارکرد عادی آسانسور از جمله مزایای استفاده از موارد ذکر شده می باشد. نکته بسیار مهمی که هنگام بررسی نصب و نگهداری آسانسور باید به آن توجه کرد این است که احتمال خرابی آسانسور شما حتی اگر مجهز به بهترین قطعات باشد وجود دارد.

معرفی چند عامل موثر در بروز نقص فنی آسانسور

شاید فکر کنید آموزش نصب آسانسور فقط شامل راه های نصب این دستگاه می شود. در این مورد آشنایی با علل نقص فنی آسانسور نیز از مباحث بسیار مهم این آموزش می باشد. شما باید آموزش ببینید و در این مورد به مشتریان خود اطلاع دهید. در ادامه شما را با مهم ترین دلایل نقص فنی در آسانسور آشنا می کنیم.

مطلب مرتبط : موتور گیربکس آسانسور

ولتاژ برق: تغییرات ولتاژ الکتریکی برای کیفیت عملکرد آسانسور بسیار موثر است. در این صورت ممکن است آسانسور آسیب جدی ببیند. این مشکل در ساختمان هایی که قطعی برق مداوم دارند بیشتر تکرار می شود. به دلیل تاثیرات بسیار بد این تغییرات ناگهانی ولتاژ بر عملکرد آسانسور، باید سعی کنید به کارشناسانی مراجعه کنید که آموزش نصب آسانسور و همچنین آموزش تعمیر و نگهداری آن را گذرانده اند. این مهندسان به راحتی می توانند دلایل افت توان را درک کنند.

مشکل در سیستم های الکتریکی و مکانیکی: برخی از ساختمان های بسیار بلند و غول پیکر جمعیت بسیار زیادی دارند و به همین دلیل اغلب از آسانسور استفاده می کنند. آسانسورهای این ساختمان ها از مشکلات زیادی در سیستم های الکتریکی و مکانیکی رنج می برند. فراخوانی تیمی از متخصصان که در زمینه نصب آسانسور و همچنین نگهداری آسانسور آموزش دیده اند، می تواند چنین حوادثی را پیش بینی کرده و به خوبی آنها را حل کند.

مطلب مرتبط : زمان تعویض روغن موتور آسانسور

ظرفیت غیر مجاز: به احتمال بسیار زیاد هنگام استفاده از آسانسور با عبارت ظرفیت مجاز برخورد کرده اید. این عبارت به این معنی است که تعداد معینی از افراد باید سوار آسانسور شوند. در صورت عدم رعایت این مشکل، آسانسور آسیب می بیند. به همین دلیل باید حتما این موضوع را مد نظر قرار دهید زیرا خرابی آسانسور گاهی خطرات جبران ناپذیری مانند سقوط آسانسور را به همراه دارد.

استفاده غیر مجاز از آسانسور جهت انتقال وسایل خانگی سنگین

مراجعه به تعمیرکاران غیر حرفه‌ای برای تعمیر آسانسور

فشار زیاد به آسانسور و درب آن

قدیمی بودن زیاد از حد تجهیزات آسانسور

کیفیت نامطلوب قطعات آسانسور

تفاوت تعمیر اصولی و تعمیر اشتباه آسانسور

نکته بسیار مهمی که هنگام آموزش نصب آسانسور، نحوه تعمیر آسانسور و نحوه نگهداری آسانسور باید به آن توجه کرد، درک تفاوت بین تعمیر صحیح و نامناسب آسانسور است. البته قبل از آن باید با قطعات آسانسور آشنا باشید. همچنین باید هزینه سرویس و نگهداری منظم این قطعات را پرداخت کنید. دو نکته بسیار مهم که آنها هنگام آموزش تعمیر و نگهداری آسانسور یاد می گیرند عبارتند از:

بررسی مجدد قطعات آسانسور

اطمینان پیدا کردن از صحت کامل قطعات آسانسور

از آنجایی که از آسانسور زیاد استفاده می شود، نگهداری ماهانه و دوره ای این دستگاه نیز بسیار حائز اهمیت است. مهم ترین دلیل این اهمیت کاهش هزینه های ساخت و ساز است. علاوه بر این، تصادفات ناشی از خرابی آسانسور نیز به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

جمع بندی

به طور کلی در این مقاله سعی کردیم تا با آموزش نصب آسانسور کامل و جامع بپردازیم. هر کدام از این محصولات، برتری‌های خاص خود را دارند که با توجه به اولویت‌هایتان، می‌توانید بهترین انتخاب را داشته باشید. مهمترین چیزی که باید در مورد نیک اویل بدانید این است که ما همیشه وب سایت خود را برای ارائه داده‌های مناسب و مرتبط به روز می‌کنیم. بنابراین برای با خبر شدن از جدیدترین محصولات، ما را دنبال کنید.

مطالب مرتبط

5/5

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    تماس با ما