جستجو
Close this search box.

روغن دنده آسانسور


روغن دنده آسانسور چه فوایدی دارد؟ سیستم موتور آسانسور ها با انواع مختلف چرخ دنده کار میکنند و اگر بخواهید که چرخ دنده های آسانسور بهتر عمل کنند و عمر مفیدی داشته باشند باید به صورت مداوم به آنها روغن دنده آسانسور بزنید ، برای این کار باید از بهترین و با کیفیت ترین نمونه روغن دنده صنعتی استفاده کنید تا برایتان کاربرد عالی داشته باشد. نیک اویل در این صفحه از نمونه های روغن دنده آسانسور برای شما مطالبی آماده کرده است ، در ادامه همراه ما باشید.

فهرست مطالب

خرید انواع روغن دنده آسانسور از فروشگاه نیک اویل : روغن آسانسور

به منظور آن که قطـــعات متحرک آسانسور ها به راحتی بتوانند در کنار هم حـرکت کرده و ایجاد سایش و اصطکاک نکنند از ماده سیالی به نام روغن دنده صنعتی استفاده می کنند. این مقاله برای آشنایی بهتر شما عزیزان با روغن دنده صنعتی نیک اویل نوشته شده. اگر میخواهید در رابطه با روغن ریل آسانسور چه کارایی دارد اطلاعات کسب کنید بهتر است این محتوا را بخوانید.

زمان مطالعه : 6 دقیقه

بهترین روغن دنده آسانسور

برخی روغن های صنعتی دنده ای با پایه سنتـزی تولید می گردد که بر دو نوع  PAO و PAG مـی باشند. ایـن نــوع روغن ها جهـــت کار در سـخت ترین شرایط کاری (فشار و دمای بسیار بالا) انتخاب میشـوند و دارای طول عمر بسیار بیشتر از روغن های معدنی هستند، چند نمونه از این محصول با کیفیت را برای شما آماده کرده ایم:

1_ روغن اسپشیال سنتتیک 320

مزایای استفاده از روغن اسپشیال سنتتیک :

1. بازه زمانی طولانی در تعویض روغن

2. مقاومت در برابر اکسیداسیون بالا

3. ماندگاری بالا و مقاوم در برابر تبخیر

4. مقاوم در برابر تقییرات دما

روغـن های  PAG بخصـوص در دنده های مارپیچی، مخـروطی و ستاره ای مورد کاربرد دارند ،به طور کلی روغنهای دنده آسانـــسور به دو دسته تقـــسیم می شوند،روغـــن دنده دارای مـواد افـــزودنی مخصـــوص است که از چـــرخ دنده ها و ماردون و متـعلقات آنها در برابر فشار وارده محافظت می کنند،تفاوت اصلی روغن سنتتیک و مینرال را در ترکیب پایه انها میتوان دانست.

2_ روغن سنتتیک نیک پلاس 220

مزایای استفاده از روغن سنتتیک نیک پلاس 220 :

1. دارای ویسکوزیته بالا

2. عملکرد دمایی بهتر

3. عدم نیاز به تعویض

4. مقاومت در برابر اکیداسیون بالا

هر روغن از دو جز متمایز تشکیل شده است،جز اول با پایه اصلی روغــن است و جز دوم افزودنیها و ادتــــیوهایی است که بــه ترکیــب اصلی اضـــافه می شود تا محـــصول نهایی حاصل شود.روغن های سنتتیک را از ترکیبات شیمیایی یا پلیمراسیون هیدروکربن در آزمایشگاه بعمل می آورند ولی روغنهای مینرال  بر پایه نفت خام ساخته می شـود که این نحوه ساخت باعـث ایجاد خواص برتر در روغن های سنــــتتیک شده است.

3_ روغن اسپشیال سنتتیک 220

مزایای استفاده از روغن اسپشیال سنتتیک 220 :

1. دارای ویسکوزیته بالا

2. بازه زمانی طولانی در تعویض روغن

3. عدم نیاز به تعویض

4. مقاومت در برابر اکیداسیون بالا

در حقیقت دلیل برتری روغن های سنتتیک نسبت به روغن های مینرال در خاصیت ویسکوزیته ایی آنها خـــلاصه می شود با بـــیان ساده روغـــن های سنتتیک ســــاختار مولکولی یکــنواخت تری دارند(شبیه تیله) که این ساختار به مــــولکول های روغـــن اجــــازه می دهد تا به سادگی روی هم بلغزند در صورتـــیکه مولکـــولهای روغن مـینرال را می توان به تاس هایی تشبیه کرد که برای لغزیدن بر روی یکدیگر با مشکل مواجه هستند.

نکته : روغنهای سنتتیک را به هیچ عنوان با روغن های دیگر نباید ترکیب کرد.

4_ روغن مینرال اسپشیال 220

مزایای استفاده از روغن مینرال اسپشیال 220:

. روانسازی

. پایداری

. خاصیت ضد خوردگی و ضد زنگ

. حفاظت در برابر خراش

5_ روغن مینرال اسپشیال 320

مزایای استفاده از روغن مینرال اسپشیال 320:

. خاصیت ضد خوردگی و ضد زنگ

. حفاظت در برابر خراش

. گرانروی مناسب

. آبگریزی

6_ روغن سنتتیک مادام العمر

روغن دنـده ای را نمی توانید بــرای هر وســـیله یا ماشــین آلاتی استـــفاده کنید. ویژگی های یک روغن دنده صـنعتی مناسب را در ادامه معرفی کرده ایم پس تـــوجه به این موارد را در الویت کاری خـــودتان قـرار دهید. فرامـــوش نـــکنید که روغـــن دنــده ها در  هر وسیــله یا موتوری نقش بسیار مهمی را دارند، زیرا این روغن ها عـــلاوه بر راحــت تر کردن حرکت چرخ دنده ها در مــوتور، باعث شستشوی قطــعات داخــلی و تمـیز کردن براده های آهن یا کثیفی های داخل موتور نیز می شوند.

مطلب مرتبط : فرهنگ و آداب استفاده از آسانسور

ساعت عمر مفید روغن سنتتیک مادام العمر : 15000 هزار ساعت

7_ روغن مینرال آلپاین 220

روغن دنـده ای را نمی توانید بــرای هر وســـیله یا ماشــین آلاتی استـــفاده کنید. ویژگی های یک روغن دنده صـنعتی مناسب را در ادامه معرفی کرده ایم پس تـــوجه به این موارد را در الویت کاری خـــودتان قـرار دهید. فرامـــوش نـــکنید که روغـــن دنــده ها در  هر وسیــله یا موتوری نقش بسیار مهمی را دارند، زیرا این روغن ها عـــلاوه بر راحــت تر کردن حرکت چرخ دنده ها در مــوتور، باعث شستشوی قطــعات داخــلی و تمـیز کردن براده های آهن یا کثیفی های داخل موتور نیز می شوند. ساعت عمر مفید روغن سنتتیک مادام العمر : 15000 هزار ساعت

8_ روغن مینرال نیک (توربو) 220

مطلب مرتبط : روغن سنتتیک چیست ؟

تفاوت روغن دنده آسانسور

روغــن های صنــعتی درصنایع مخــتلف از جمله ،  صنــعت آسانــسور در انــواع موتورها  استفاده میشود و همچنین دنده های تحت بار سنگین که شامل دنده های مارپیچ ساده،حلزونی ،ماردونی و یاتاقانهای ساده اســـتفاده می شـــوند و قابلــیت ضدسایش و ضدخوردگی عالی می باشند و پایداری حرارتی بالایی نیز دارند. این نوع روغـــنها در سطح کیفیت CLP تولیدمی شوند. روغــنهای دنــده صنعتی در گریدهای 68، 100، 150، 220، 320، 460، 680، 1000 تولید می گردند ویــژگی های یک روغن دنده صنعتی مناسب را در ادامه معـرفی کرده ایم .

پـس توجــه به ایــن موارد را  در الــویت کاری خودتان قرار دهید :

1_ موضـوع مهم این است که بعــضی از روغــن ها برای چــرخ دنده ریز و کوچک تــولید می شوند به همین دلیــل غلظـت این نــوع روغن ها جهت جــلوگیری از فــشار به موتــور کم می باشد در نـــتیجه در گـیربکس موتورهای آسانسور باید از روغنی استفاده شود که دارای غلظت بیشتری بوده تادر برابر فـشار بیشتر مقاوم تر و در برابر تبخیر و افزایش دمای اصطکاک چرخ دنده های بزرگ مــقاومت بیشتری از خود نشان داده و به همین دلیل نباید از روغن مـــوتور خــودرو استفاده کرد.

مطلب مرتبط : سیستم ایمنی آسانسور

2_ زمان تعویض روغن به ساعت کارکرد و رنگ و  ویسکـوزیته آن بستگی دارد.با توجه به میزان استفاده از آسانسور سرویس کار باید تـــشخیص دهد که روغـن چه زمانی نیاز به تعویض  خواهد ‌داشت همچنین مقدار روغن مورد استفاده برای هرموتور متفاوت می باشد در صورت تمایل می توانید با تماس با همکاران ما در این زمـــینه مشاوره بگیرید.

ویژگی های انتخاب روغن دنده آسانسور
زمینه های کاربرد روغن دنده آسانسور در صنعت آسانسور

از هر نوع روغن گیربکس صنعتی نمی توان برای روانکاری گیربکس دستگاه ها و ماشین های مختلف استفاده شود. روغن دنده صنعتی نقش بسیار با اهمیتی درصنعت آسانسور دارد. زیرا روغن‌ها علاوه بر تسهیل حرکت چرخ دنده‌ها در ماشین‌ها، قطعات داخلی را شسته و براده‌های آهن یا کثیفی داخل ماشین‌ها و وسایل را تمیز می‌کنند. میتوانید با مطلب مرتبط در رابطه با کاربرد حلال وایت اسپریت در صنعت آسانسور چیست ؟ آگاهی خود را نسب به این حوضه بیشتر کنید

روغن‌های دنده صنعتی در دو نوع پایه معدنی و پایه مصنوعی تولید می‌شوند و برای روان‌کاری دنده‌های صنعتی در صنایع مختلف مانند: حمل‌ونقل و نیروگاه‌ها استفاده می‌شوند. روغن های صنعتی برای روانکاری چرخ دنده ها و یاتاقان های حلزونی و مارپیچی معمولی استفاده می شوند و خاصیت ضد سایش و ضد خوردگی دارند. و میتوانید با مطالعه پست روغن سیم بکسل آسانسور دقیقا چه کار مفیدی در روند کارایی آسانسور انجام میدهد؟ به بعضی از سوالات خود در رابطه با روغن سیم بکسل نیز پاسخ دهید.

ویژگی های روغن دنده آسانسور

روغن دنده ها در آسانسور ها نقش بسیار مهمی را دارند و نباید اینرا فراموش کنید، زیرا این روغن ها علاوه بر راحت تر کردن حرکت چرخ دنده ها در آسانسور، باعث شستشوی قطعات داخلی و تمیز کردن آن نیز می شوند.به برخی از ویژگی های این روغن اشاره کرده ایم.

1_ ثبات گرمایی

آسانسور ها زمانی که بسیار کار میکنند حرارت بالایی دارند و اگر در فضاهای گرم باشند سخت و پر حرارت خواهد بود. در صورتی که روغن دنده صنعتی نتواند تحمل گرمای هوا به اضافه گرمای تولید شده در اثر کار کردن و چرخش قطعات را تحمل کند، مسلما خسارت زیادی را به موتور و چرخ دنده ها خواهد رساند. داشتن ثبات گرمایی بسیار اهمیت دارد.

قیمت روغن گیاهی گیربکس آسانسور
2_ تمیزی مایع

چرخش زیاده دنده ها در آسانسور باعث ایجاد اصطکاک و گرما می شود. بارهای عملیاتی سنگین تر که در تنظیمات صنعتی امروزی رایج است، تماس فلز با فلز یا روغن کاری مرزی را افزایش می دهد و گرما و فشار بیشتری تولید می کند. پس، تمیزی مایعات و حفظ عملکرد بسیار مهم است.

3_ اکسیداسیون

اکسید شدن یعنی ترکیب شدن با اکسیژن و خاصیت اکسیداسیون نیز به همین معنی است. روغن دنده صنعتی مناسب بایستی در برابر اکسیداسیون مقاوم باشد تا طی مدت زمانی که بین قطعات در گردش است با اکسیژن ترکیب نشده و خاصیتش را از دست ندهد.

مطلب مرتبط : چرا آسانسور نیاز سرویس دارد؟

4_ فشار

تحمل فشار به وسیله روغن دنده صنعتی یکی از مهم ترین ویژگی ها در انتخاب نوع این روغن است. ماشین آلات صنعتی و آسانسور ها فشار زیادی دارند اما در موتور خودرو ها اینگونه نیست. قطعات داخلی آسانسورها همواره در معرض فشار هستند و روغنی که برای آن ها استفاده می شود باید بتواند این فشار را تحمل کند تا حداقل آسیب به قطعات و چرخ دنده ها برسد.

روغن گیربکس آسانسور در انواع مختلفی تولید می شود که هر کدام برای دستگاه خاصی مناسب است. برای خرید روغن گیربکس صنعتی باید به این نکته توجه کنید که هر روغنی برای دستگاه شما مناسب نیست. دوام و عملکرد یک روغن صنعتی بسیار مهم است و برخی از روغن ها در مقایسه با برندها و مدل های دیگر از کیفیت بالایی برخوردار هستند. دوام روغن دنده صنعتی برای صاحبان صنایع بسیار مهم است زیرا هر چه روغن بیشتر بماند نیازی به تعویض مجدد آن نیست. خرید روغن دنده صنعتی در مدت زمان کوتاه هزینه های زیادی را برای صنایع ایجاد می کند و روغن های مرغوب می توانند عمر مفید روغن را تا حد زیادی افزایش دهند.

مطلب مرتبط : درایو آسانسور

خرید تلفنی روغن دنده صنعتی و مشاوره کامل از کارشناسان فروش و پشتیبانی شرکت پترو تجهیزات روانکار صدرا دریافت کنید و در وقت و انرژی خود صرفه جویی کنید. یکی از مهم ترین نکاتی که در خرید روغن دنده صنعتی باید همیشه مورد توجه قرار گیرد و متاسفانه برخی از خریداران توجه چندانی به آن نمی کنند، اصل بودن یا نبودن روغن مورد نظر است. با افزایش عرضه روغن های تقلبی در بازار، خریدار باید همواره در نظر داشته باشد که مراکز خرید فروش روغن های اصل و اصل را انتخاب کند.

5_ دوام سیال

بادوام بودن روغن های دنده صنعتی بسیار اهیمت دارد تا درحین کار مقاومت کنند و این عملکرد را در طول زمان حفظ کنند. اگرچه بسیاری از سیالات ممکن است در زمان جدید با مشخصات صنعتی مطابقت داشته باشند، اما در حین سرویس به سرعت عملکرد خود را از دست می دهند.

روغن‌های دنده صنعتی که برای دوام بیشتر ساخته شده‌اند، چرخ دنده‌ها را به درستی به کار میگیرند و با افزایش عمر، کاهش زمان خرابی، به حداکثر رساندن بهره‌وری و کاهش هزینه‌های نگهداری عمل میکنند.

مطلب مرتبط : نجات فرد گیر کرده در آسانسور

چرخ دنده های آسانسور اغلب تحت بارهای سنگین کار می کنند و نیاز به حفاظت در برابر فشار شدید برای اجزای چرخ دنده دارند. روغن‌های دنده صنعتی عادی و بی کیفیت همیشه عملکردی با فشار شدید بالا در گریس‌های با ویسکوزیته پایین ارائه نمی‌کنند.

زمان تعویض روغن گیربکس آسانسور

مزایای استفاده از روغن دنده آسانسور

حرکت در قطعات آسانسور، بدون وجود روغن صنعتی ممکن نخواهد بود. قطعاتی چرخ دنده و سیم بکسل، در آسانسور به دلیل حرکت مدوام با سایر قطعات در معرض سایش و خوردگی قرار دارند. بهترین راه حل برای جلوگیری از این مشکلات استفاده از روغن دنده صنعتی است. اگر  قطعات مختلف که در حال حرکت هستند به درستی روانکاری شوند، سایش و اصطکاک بین آن‌ها کم میشود.

ویسکوزیته

گرانروی مهمترین مشخصه روغن‌های صنعتی است. با شاخص ویسکوزیته نشان دهنده میزان حساسیت ویسکوزیته روان کننده به تغییرات دما است. ویسکوزیته بالا نشان می‌دهد که روان کننده دماهای مختلف، بالا و پایین پایدارتر است.

نقطه اشتعال

نقطه اشتعال روغن صنعتی دمایی است که در آن بخار آن یا مخلوط روغن و بخار و هوا می‌تواند آتش بگیرد یا بسوزد.

عملکرد روغن دنده آسانسور

روغن دنده صنعتی در صنعت آسانسور اغلب در شرایط گرمای شدید و بارهای زیاد  قرارمیگیرند و در معرض گرد و غبار و آب کثیف به مرور زمان عملکرد مناسب خود را از دست می دهند ، در صورت عدم مراقبت صحیح از دنده ها، در کمترین زمان ممکن فرسوده و کارایی خود را از دست می دهند. شما باید قطعات را تعویض کنید و اغلب شاهد خراب شدن قطعات مختلف خواهید بود. شرکت های روغن دنده صنعتی این موضوع مهم را میدانند و به دنبال بهترین روغن های صنعتی هستند که بتوانند به خوبی از یونیت دنده ها محافظت کنند.

انتخاب روغن مناسب برای گیربکس آسانسور

در سال های اخیر با توجه به راه اندازی دانشگاه آسانسور فعالیت های خوبی در بحث سرویس و نگهداری آسانسور آغاز شده است که امیدواریم به این موضوع و موارد مشابه توجه بیشتری شود. بهترین راهنما در مورد نوع، مقدار و زمان تعویض روغن موتور یا گیربکس، کاتالوگ ها یا دفترچه های راهنمای سازنده گیربکس یا جداول معادل آن است که همراه با گیربکس ها ارسال می شود.

مطلب مرتبط : کاربرد بلبرینگ و یاتاقان در آسانسور

شرکت های گوناگونی آسانسور تولید می کنند. بسیاری از محصولات آنها خصوصا” انواع موتورگیربکس های آسانسور در بازار ایران وجود دارد، نام تعدادی از این شرکتها به شرح زیر می باشد:

 • شیندلر Schindler
 • اوتیس Otis
 • تی سن کروپ ThyssenKrupp
 • آلبرتو ساسی Alberto Sassi
 • مونتانری Montanati
 • زیلابگ Ziehl Abegg
 • نوا ام جی آی Nouva M,G,
 • الکمپ Elcomp
 • سیکور Sicor
 • میتسوبیشی Mitsubishi
 • توشیبا Toshiba
 • شارپ Sharp
 • کنه Kone
 • آ ا گ AEG
 • GEM
روغن گیربکس آسانسور قیمت

چند سالی است که بعضی از این شرکتها حذف مصرف روغن و مواد نفتی در موتور آسانسور را در طراحی های جدید اعمال نموده اند. (با حذف گیربکس) ، گرچه در بعضی از انواع موتورگیربکس های آسانسور گروهی از این شرکتها از روغن موتور Lifetime استفاده می شود که اعلام شده نیاز به تعویض آن نیست، اما بخش عمده موتورگیربکس های موجود در ایران از نوعی است که نیاز به تعویض روغن دارد.

برای مطالعه : سیستم تعلیق آسانسور

روغن چرخ دنده های مورد مصرف معمولا” به دو دسته تقسیم می شوند:

 1. روغن های معدنی Mineral که از خانواده روغن های معمولی هستند و از تقطیر و فراوری نفت خام بدست آمده و با مواد افزودنی مخلوط می گردد که بیشتر در صنایع خودروسازی کاربرد دارد.

مطلب مرتبط : صفحه کلید آسانسور

 1. روغن های مصنوعی Synthetic  که این نوع تا حدودی مناسب آسانسور بوده و توسط پتروشیمی و بر اساس فرایندهای پیچیده شیمیایی تولید می گردد و دارای تحمل حرارتی بالاتری می باشد، این نوع روغن از کیفیت و عمر بالایی برخوردار و بعضی از این نوع روغن عمر طولانی دارد.

مهمترین وظیفه روغن چرخ دنده:

+ روانکاری و کاهش اصطکاک

+ انتقال حرارت

+ جلوگیری از زنگ زدگی

+ پاک کنندگی و تعلیق ذرات حاصل از سایش

+ ضربه گیری

+ کاهش مصرف انرژی

روغن گیربکس آسانسور

نوع گیربکس

در گیربکس های حلزونی، مش بندی کشویی چرخ دنده ها با یکدیگر باعث تماس بیشتر بین دندانه ها و اصطکاک بیشتر می شود. اصطکاک بیشتر منجر به تولید گرمای بیشتر می شود و باید لایه ضخیم تری از روان کننده روی چرخ دنده ها باقی بماند، حجم ویسکوزیته بالاتر برای این کاربرد مناسب است.

مطلب مرتبط : انواع موتورهای آسانسور

برعکس، در چرخ دنده های حلزونی (مورد استفاده در موتورهای آسانسور) که از شبکه بندی غلتکی استفاده می کنند، روان کننده هایی با چسبندگی کمتر مناسب ترند. توجه به این نکته مهم است که سرعت‌های بالاتر (گیربکس‌هایی با ضریب تبدیل کمتر) گرمای بیشتری تولید می‌کنند و ویسکوزیته روغن مصرفی ممکن است نیاز به تغییر داشته باشد.

انتخاب صحیح روغن گیربکس آسانسور

همه تولیدکنندگان روانکار دستورالعمل های عملکردی را برای محصولات خود صادر می کنند. سازندگان آزمایشات آزمایشگاهی را برای تعیین ویسکوزیته روغن مناسب برای شرایط عملیاتی مختلف انجام داده اند. به طور کلی، اکثر چرخ دنده های مارپیچی که در یک محیط صنعتی کار می کنند، از 40 درجه سانتی گراد (104 فارنهایت) برای سرعت های بالاتر (3000 دور در دقیقه) تا SAE 40 برای سرعت های پایین با SAE10W عملکرد خوبی دارند. دمای محیط کمتر این محدوده را از SAE 10W به SAE 20W تغییر می دهد.

استفاده از روغن مخصوص آسانسور

روغن مخصوص آسانسور با ویسکوزیته نادرست می تواند به جعبه دنده شما آسیب برساند. اعداد SAE پائین ضخامت مناسب الاستوهیدرودینامیکی روی دنده ها ایجاد نمیکنند که امکان تماس مستقیم فلز با فلز بین چرخ دنده ها و یاتاقان ها را فراهم می کنند. روان کننده های خیلی چسبناک یک لایه ضخیم ایجاد می کنند که می تواند دمای داخلی (مخزن) بالا ببرد و منجر به آسیب شود.

مطلب مرتبط : چشمی آسانسور یا فتوسل

هرگز از روغن موتور در گیربکس دنده استفاده نکنید. روغن های موتور با گرانروی های متعدد ، به عنوان مثال SAE 10W40 ، و افزودنی هایی که محصولات جانبی احتراق را به دام می اندازند ، تولید می شوند . روغن موتور در گیربکس دنده کف میکندکه باعث تسریع در فرسودگی چرخ دنده ها می شود زیرا دمای درونی روغن را مختل می کند . اعداد ویسکوزیته روغن موتور با روغن دنده متفاوت است. روغن موتور SAE 40 گرانروی روغن دنده SAE 90 است. این اختلافات توسط مواد افزودنی موجود در روغن ایجاد می شود.

زمان تعویض روغن گیربکس آسانسور

زمان تعویض روغن گیربکس آسانسور و روغن دنده های گیربکس را می پوشاند. شما باید روغن گیربکس خود را به عنوان بخشی از برنامه تعمیر و نگهداری خود به طور منظم تعویض کنید. اکثر سازندگان توصیه می کنند روغن را بعد از 2500 ساعت کارکرد یا 12 ماه تعویض کنید. این زمان ممکن است برای روغن های مصنوعی بیشتر باشد.

مطلب مرتبط : موتور گیربکس آسانسور

در حالت ایده‌آل، برای زمان تعویض روغن گیربکس آسانسور شما باید یک برنامه آزمایش روغن برای همه گیربکس‌های خود در نظر بگیرید. این برنامه برای آسانسورهایی طراحی شده است که قبل از خراب شدن گیربکس به نگهداری صحیح آن فکر می کنند. تهیه روغن صحیح برای گیربکس برای طول عمر بیشتر آن بسیار مهم است، عوامل موثر در تعیین روغن صحیح در جدول زیر خلاصه شده است.

روغن گیربکس معمولی (واسکازین)

روغنهای گیربکسهای صنعتی یا واسکازین برای روانکاری یاتاقانها ایده آل هستند. اگر هر دو چرخ دنده و یا یاتاقان از یک سیستم روان شوندروغن گیری مجدد مداوم با استفاده از سیستم روانکاری پاششی ترجیح داده می شود .زیرا روغن گیربکسهای صنعتی مهار R&O به سطح دندانه نمی چسبند. می توان از آنها برای خنک کردن چرخ دنده و تمیز کردن سطوح دندانه ها از براده سایش استفاده کرد.

روغن گیربکس فشار بالا (EP)

روان کننده های EP برای استفاده با چرخ دنده ، مورب مستقیم ، مورب مارپیچ ، مارپیچ ، وگیربکس از نوع هیپوئید توصیه می شوند .

روان کننده های دنده EP ممکن است حاوی مواد شیمیایی فعالی باشند که برای مواد برنجی یا برنزی خورنده هستند. هنگامی که آلیاژهای برنج در داخل گیربکس وجود دارد، نباید از روان کننده دنده EP استفاده شود. به طور کلی استفاده از این نوع روغن در گیربکس موتور آسانسور توصیه نمی شود.

برای مطالعه : نحوه کار آسانسور

روان کننده های دنده در طیف وسیعی از اندازه ها و سرعت ها و دمای محیط از -5 درجه فارنهایت تا 250 درجه فارنهایت (15- تا 121 درجه سانتیگراد) عملکرد خوبی دارند. .

استفاده از روان کننده های دنده EP نمی تواند نقص های ساختاری یا مکانیکی گیربکس را جبران کند. استفاده از روان کننده های دنده EP در این شرایط فقط خرابی نهایی گیربکس را برای مدت کوتاهی به تاخیر می اندازد.

روغن گیربکس مرکب

روغن انتقال مرکب عمدتاً برای روانکاری گیربکس حلزونی استفاده می شود. هنگامی که دندانه های دنده بالا می لغزند به یک عامل کاهنده اصطکاک برای کاهش گرما و بهبود کارایی نیاز دارد. سورفکتانت که یک روغن چرب یا مصنوعی است از سایش لغزش جلوگیری می کند و روانکاری لازم را برای کاهش سایش لغزشی فراهم می کند.

برای مطالعه : کفشک آسانسور

استفاده از آنها به دمای بالاتر از 180 درجه فارنهایت (82 درجه سانتیگراد) محدود می شود. روانکاری مداوم از طریق اسپری یا سیستم روانکاری چرخ دنده در گردش ترجیح داده می شود زیرا روغن های دنده صنعتی R&O به سطح دندانه های دنده نمی چسبند. می توان از آنها برای خنک کردن چرخ دنده و شستن سطوح چرخ دنده از ذرات یا زباله های فرسوده استفاده کرد.

زمان تعویض روغن گیربکس آسانسور

سوالات مرتبط

1_ کدام برند برای خرید روغن دنده آسانسور بهتر است؟

2_ قیمت روغن دنده آسانسور چقدر است؟

جمع بندی

به طور کلی در این مقاله سعی کردیم تا به روغن دنده آسانسور در صنعت آسانسور ،  روغن سنتتیک نیک اویل و روغن مینرال نیک اویل و همچنین تفاوت روغن دنده های صنعتی بپردازیم. میتوانید در رابطه با روغن هیدرولیک نیک اویل یکی از بهترین روغن های مخصوص سیم بکسل آسانسوراست و یکی از برترین برند های حال حاضر بازار ایران است هر کدام از روغن اسانسور و این محصولات، برتری‌های خاص خود را دارند که با توجه به اولویت‌هایتان، می‌توانید بهترین انتخاب را داشته باشید. مهمترین چیزی که باید در مورد نیک اویل بدانید این است که ما همیشه وب سایت خود را برای ارائه داده‌های مناسب و مرتبط به روز می‌کنیم.

5/5

دیدگاه‌ها (9)

 1. gear oil چیست؟؟ و اگه میشه دقیق تر بگید که تفاوت روغن مینرال و سنتتیک در چه چیز هایی است؟ اصلا ما برای انتخاب بین این دو مورد باید به چه نکاتی توجه کنیم؟ ممنون از نیک اویل
 2. روغن دنده صنعتی چه تفاوتی با روغن مخصوص آسانسور دارد؟؟؟ به نظر من روغن چرخ دنده و اصلا روغن گیربکس آسانسور یکی از مهم ترین و حساس ترین مواردی هست که باید هزینه خوبی براش کرد تا بهترین کیفیت شو خرید برای اینکه مهم ترین قطعه آسانسور باهاش درگیر هست و باید برای زمان تعویض روغن گیربکس آسانسور دقت کافی داشته باشید و به درستی عمل کنید یا به سرویسکار خودتون بگید
  1. عرض ادب تفاوتی بین این دو وجود ندارد و همه روغن های مخصوص اسانسور از یک پایه به خصوص به وجود آمده اند لطفا پست های مرتبز با این موضوع را در وبلاگ سایت مطالعه کنید و از ویدیو های کمکی نیز بهرمندشوید با تشکر از نظر عالی تون
 3. سلام و درود لطفا بگید قیمت روغن گیربکس آسانسور در بازار فعلی چقدر شده است و قیمت های شما افزایش داشته یا نه؟؟؟ افزودنی های موثر در ایجاد ویژگی های روغن جعبه دنده چیه دقیقا به نظر من افزودنی های موثر در ایجاد ویژگی های روغن جعبه دنده بسیار میتونه مهم باشه و در خرید روغن گیربکس آسانسور بسیار کمک کنه با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما