جستجو
Close this search box.

علت سقوط آسانسور چیست؟


علت سقوط آسانسور چیست؟ در زمان سقوط آسانسور باید چه اقداماتی انجام داد؟ تمامی موارد مربوط به این موضوع را در این مقاله از نیک اویل برای شما آماده کرده ایم. از آسانسور به راحتی استفاده کنید، اما همیشه از ایمنی آن مطمئن باشید و سپس از آن استفاده کنید.

ممکن است بالابر به دلیل شکستگی ترمز یا کابل شکسته سقوط کند که معمولاً به ندرت اتفاق می افتد. لازم به ذکر است بر اساس آمارهای منتشر شده بیشترین تصادفات آسانسور مربوط به اپراتورهای آسانسور می باشد. تعمیرکاران، سازندگان، سرویس‌کاران و تکنسین‌های این صنعت و تمام تلاش آنها بر این است که کاربران عزیز در امنیت و آسایش کامل از این ابزار استفاده کنند.

فهرست مطالب

لیست قیمت و خرید انواع روغن بکسل آسانسور از فروشگاه نیک اویل : روغن سیم بکسل آسانسور

آسانسور یکی از پرکاربردترین وسایل حمل و نقل برای جابجایی افراد بین طبقات ساختمان می باشد که در اکثر ساختمان ها اعم از مسکونی، ساختمان های اداری، هتل ها و … قابل مشاهده است. برخی افراد به دلیل سقوط آسانسور یا از این وسیله استفاده نمی کنند یا با دلهره از آن استفاده می کنند. آسانسور یک سیستم الکتریکی مکانیکی است که از قطعات زیادی تشکیل شده و بروز مشکلات و خرابی در هر یک از قسمت های آسانسور و حتی مشکلاتی مانند قطع برق منجر به خرابی آسانسور می شود.

معمولا همیشه افرادی هستند که نگران گیر افتادن در آسانسور یا افتادن هستند و حق با آنهاست. طبق آمار سالانه آسانسورها 80 میلیارد بار جابه جا می شوند و سالانه 27 نفر بر اثر تصادف آسانسور جان خود را از دست می دهند که این تعداد بسیار کمتر از مرگ و میر ناشی از سقوط از پله ها و پله برقی است. در این میان نصابان و تعمیرکاران آسانسور بیشترین خسارت را در تصادفات آسانسور متحمل می شوند و شایع ترین علت سقوط و آسیب آسانسور نامرغوب بودن آسانسور و عدم نگهداری و سرویس به موقع و مناسب است.

سیستم ایمنی آسانسور

آسانسورها دارای سیستم های ایمنی هستند که از سقوط آسانسور جلوگیری می کنند و وظیفه این سیستم ها فعال کردن به موقع ترمز اضطراری آسانسور است. هر یک از قطعات آسانسور بر عملکرد با کیفیت بالا، کارایی و سرعت آسانسور تأثیر می گذارد. اما برخی از این قطعات در ایجاد ایمنی و امنیت بیشتر نقش دارند که شامل موارد زیر می شود.

1.ترمزهای قوی

2.سیستم ایمنی یا پاراشوت

3.کابل کشنده یا بکسل

4.ضربه گیر

5.باز شدن درب کابین آسانسور

برای اینکه این سیستم های ایمنی در شرایط پرخطر به درستی و به موقع عمل کنند و از خرابی و مشکلات این سیستم های ایمنی باعث سقوط آسانسور نشوند، سرویس آسانسور باید به طور منظم و ماهانه انجام شود.

سیستم ترمز آسانسور

یکی از مهمترین قطعات برای جلوگیری از سقوط آسانسور، سیستم ترمز آسانسور است که به کابل های کشش متصل شده و از سقوط کابین آسانسور در هنگام سقوط جلوگیری می کند.

مطلب مرتبط : بازسازی آسانسور

این سیستم به دلیل قدرت بالا، دقت و سرعت بالا در اکثر آسانسورها مورد استفاده قرار می گیرد و اتوماتیک است تا حدی که از حرکت کابین آسانسور تا 1 سانتی متر جلوگیری می کند.ترمز ایمنی آسانسور اولین بار در سال 1852 استفاده شد و به دلیل از مزایای فراوان این سیستم، هنوز استفاده می شود و به سیستم قوی تری نسبت به مدل اصلی تبدیل شده است.

سیستم ایمنی یا پاراشوت

چتر نجات یکی دیگر از سیستم های ایمنی آسانسور برای جلوگیری از سقوط آسانسور است که به ترمز دوم یا ترمز اضطراری معروف است. با توجه به ساختار چاه آسانسور و نظر مهندسان، چتر نجات در بالا یا پایین یوغ نصب می شود و زمانی فعال می شود که سرعت آسانسور از حد تعیین شده بیشتر باشد و یا کابل های کشش شل باشد. عملکرد چتر نجات کاملاً مکانیکی است و در صورت قطع برق (در صورت عدم وجود مشکل فنی) به طور خودکار متوقف می شود و کابین آسانسور را از سقوط محافظت می کند.

کابل کشنده

آسانسورها دارای حداقل 4 کابل کش یا طناب کشی هستند که به صورت مستقل و مجزا کار می کنند و یکی از عوامل جلوگیری از سقوط آسانسور محسوب می شوند. علت سقوط آسانسور را معمولاً نمی توان به کابل های شکسته نسبت داد، مگر در شرایطی که آسانسور استانداردهای لازم را ندارد.

ضربه گیر

در قسمت پایین بالابر 4 ضربه گیر پلی اورتان، فنر یا هیدرولیک در چهار طرف بالابر متصل شده است. اگر آسانسور حرکت کند و به پایین سر بخورد، به ضربه گیرها برخورد می کند و آسانسور را ایمن می کند.

باز شدن درب‌ها

یکی دیگر از راه های افزایش ایمنی آسانسورها این است که درب کابین آسانسور در هر زمان و مکان توسط اپراتور و صنعتگران قابل باز شدن است. با وجود این ساختار، امکان حبس افراد در آسانسور وجود ندارد. برای ایمنی بیشتر مسافران در آسانسور و بار در آسانسور می توانید از کابین آسانسور نیز استفاده کنید.

علت سقوط آسانسور می تواند خرابی هر یک از سیستم های ایمنی ذکر شده باشد، بنابراین با خرید آسانسور با کیفیت و قطعات با کیفیت می توانید وقوع چنین حوادثی را به میزان قابل توجهی کاهش دهید.

اقدامات ضروری در زمان سقوط آسانسور

هنگام سقوط آسانسور از صاف ایستادن یا بالا و پایین پریدن در آسانسور جداگانه خودداری کنید. بهترین راه در این شرایط خوابیدن به پشت در کف آسانسور است که کمترین فشار و آسیب را به بدن وارد می کند. گیر افتادن و گیر افتادن در آسانسور یکی از شایع ترین حوادث است. اگر این اتفاق افتاد، ابتدا سعی کنید با تنفس عمیق آرامش خود را حفظ کنید و در صورت همراه داشتن تلفن همراه از زنگ هشدار برای اطلاع آتش نشانی استفاده کنید. زنگ زدن.

مطلب مرتبط : کنترل دسترسی آسانسور

سقوط آسانسور ممکن است به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد. شایع ترین و البته مهم ترین دلیل سقوط آسانسور برش کابل های کشش به دلیل کار زیاد و نصب نامناسب است.
اگر تعمیرات ماهیانه آسانسور به صورت دوره ای و منظم انجام شود، ساییدگی کابل آسانسور مشهود بوده و امکان تعویض آن نیز وجود دارد. طناب بکسل مورد استفاده در آسانسورها از 4 رشته تشکیل شده است.

برای سقوط آسانسور، هر 4 رشته سیم بکسل باید به طور همزمان بریده شوند، که بسیار بعید است. در واقع می توان گفت که شاید در هر 10000 مورد یک سقوط آسانسور رخ دهد.
این در حالی است که در 10 سال گذشته از وسیله ای به نام چتر نجات یا ترمز ایمنی برای جلوگیری از سقوط آسانسور استفاده شده است. وجود این وسیله در آسانسور برای جلوگیری از سقوط کابین ضروری است. چتر نجات زیر کابین سوار می شود و افزایش بیش از حد سرعت آن را حس می کند و باعث قفل شدن کابین به ریل می شود و از سقوط آسانسور جلوگیری می کند.

اگر هنگام استفاده از آسانسور با مشکل مواجه شدید و در حالی که آرام هستید آسانسور سقوط کرد، سعی کنید فورا زنگ هشدار را فشار دهید. تا افراد خارج از کابین مطلع شوند و برای کمک گام بردارند. همچنین از طریق تلفن همراه با آتش نشانی یا سایر افرادی که می توانند به شما کمک کنند تماس بگیرید و درخواست کمک کنید.

سعی کنید هنگام سقوط آسانسور روی کف کابین دراز بکشید. با این روش کمتر ضربه می خورید. البته اگر کیف یا کاپشن به همراه دارید سعی کنید آنها را زیر سرتان بگذارید تا به سرتان برخورد نکنند.

جمع بندی

به طور کلی در این مقاله سعی کردیم تا با علت سقوط آسانسور چیست؟ بپردازیم. هر کدام از این محصولات، برتری‌های خاص خود را دارند که با توجه به اولویت‌هایتان، می‌توانید بهترین انتخاب را داشته باشید. مهمترین چیزی که باید در مورد نیک اویل بدانید این است که ما همیشه وب سایت خود را برای ارائه داده‌های مناسب و مرتبط به روز می‌کنیم. بنابراین برای با خبر شدن از جدیدترین محصولات، ما را دنبال کنید.

مقالات مرنبط

5/5

دیدگاه (1)

  1. لطفا بگید در موقع سقوط اسانسور چه باید کرد ؟ یا هنگام سقوط آسانسور چه باید کرد ؟ من تجربه بدی نسبت به این موضوع داشتم و یکبار همین اتفاق برام افتاده و خواهش دارم در این باره اطلاعات دقیق و مفید بدید تا راهنمایی بشه برای ما ممنون از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما