جستجو
Close this search box.

زمان تعویض روغن موتور آسانسور


تعویض روغن آسانسور یکی از لحظات مهم و قابل توجه در سرویس و نگهداری آسانسور می باشد. علت روغن کاری موتور آسانسور و سایر عوامل در هنگام تعمیر و سرویس آسانسور این تجهیزات ساختمانی تاثیر زیادی در نگهداری آن دارد.

زمان تعویض روغن گیربکس آسانسور

تعویض روغن موتور آسانسور، بررسی روغن ریل آسانسور، روغن ترمز آسانسور و روغن کابل آسانسور برای انواع آسانسور متفاوت است و تاثیر زیادی در عملکرد آنها دارد. بیشتر روغن کاری آسانسور بر روی ریل و سایر اجزای آسانسور انجام می شود که جدای از این موارد تعویض روغن موتور در آسانسور هر از گاهی یکی از موارد اصلی در نگهداری و تعمیر به موقع آسانسور است،در این مطلب از نیک اویل به بررسی نکات مهم درباره تعویض روغن موتور آسانسور اشاره داریم.

فهرست مطالب

خرید انواع روغن مخصوص ریل آسانسور از فروشگاه نیک اویل : بهترین روغن سیم بکسل آسانسور

بهترین زمان تعویض روغن موتور

سبک زندگی مدرن در کنار افزایش نرخ آپارتمان نشینی در بین مردم، استفاده از آسانسور را به یکی از ضروریات این سبک زندگی تبدیل کرده است. به همین دلیل اکثر ما در طول روز و در محیط های مختلف مانند محل سکونت یا محل کار از آسانسور استفاده می کنیم تا فواصل بین طبقات ساختمان را به راحتی طی کنیم. تاثیرات مهم استفاده از آسانسور در زندگی روزمره اهمیت نگهداری صحیح آن را دوچندان کرده است. یکی از مهمترین لحظات نگهداری صحیح آسانسور، تعویض به موقع روغن موتور آن است که علاوه بر تاثیر بسزایی در افزایش راندمان سیستم، احتمال آسیب دیدن موتور را نیز کاهش خواهد داد.

تعویض روغن موتور آسانسور

آسانسورهای دنده ای هنگام تعویض روغن موتور آسانسور نیاز به روغن کاری موتور دارند تا در هنگام حرکت و کارکرد عادی اصطکاک ایجاد نشود. ریختن روغن روی موتور گیربکس از اصطکاک در دنده ها جلوگیری می کند. روغن های با غلظت بالا در روغن کاری موتور آسانسور و تعویض روغن برای تحمل دمای ناشی از اصطکاک در حین حرکت استفاده می شود.

مدت زمان مناسب برای تعویض روغن موتور آسانسور

در بیشتر کاتالوگ‌ها و دفترچه راهنمای آسانسورها زمان تعویض روغن موتور هر 2 سال یک بار قید شده است. اما این امر بیشتر به دمای کارکرد آسانسور بستگی دارد. بیشتر متخصصان نصب و تعمیر آسانسور معتقدند که عملکرد آسانسور در دمای بالای 85 درجه نیاز به تعویض روغن موتور را هر 20 ماه یک بار کاهش می‌دهد. عدم تعویض به موقع روغن موتور آسانسور در نحوه حرکت و عملکرد آن تاثیر منفی دارد. نشانه‌های اتمام روغن موتور آسانسور طلایی شدن رنگ آن است. مشاهده ذرات فلز موجود در روغن موتور در این حالت نشانه‌ی خوردگی فلز گیر بکس است.

نحوه تعویض روغن موتور آسانسور

تعویض روغن موتور آسانسور توسط تعمیرگاه مجرب انجام می شود. در این مورد توجه به پلاک موتور گیربکس که بیانگر ظرفیت، مقدار و نوع روغن مصرفی در موتور آسانسور است بسیار مهم است. مقدار روغن را می توان با فشار سنج نصب شده در کنار موتور اندازه گیری کرد. تابلو برق اصلی موتورخانه برای این کار باید از مدار خارج شود تا دریچه تخلیه باز شود و روغن قبلی خارج شود.

تعویض روغن موتور آسانسور باید هر چند وقت یکبار توسط استاد یا سرویس دهنده آسانسور انجام شود تا عملکرد آسانسور بهبود یابد و از ساییدگی این دستگاه جلوگیری شود. توجه به روغن موتور آسانسور و نحوه صحیح استفاده از روغن موتور یکی از موارد مهم در نگهداری و تعمیر انواع آسانسور می باشد. هنگام تعویض روغن موتور آسانسور حتما به نکات ایمنی توجه کنید.

زمان تعویض روغن بعد از تعمیر موتور

مدت زمان تعویض روغن موتور ، یکی از ملزومات عملکرد صحیح این چرخ دنده ها استفاده از روغن موتور است که اصطکاک بین آنها را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. به طور کلی می توان به مزایای زیر استفاده از روغن موتور برای آسانسور اشاره کرد:

• روان کننده برای دنده های گیربکس

• کاهش اصطکاک در سیستم و افزایش عمر قطعات

• افزایش راندمان موتور

• کاهش مصرف انرژی

• کاهش احتمال زنگ زدگی

• از سایش زودرس اجزای موتور جلوگیری کنید

• حداکثر کاهش ارتعاشات در حین فعالیت و…

آیا روغن کاری آسانسور همان تعویض روغن موتور آسانسور است؟

نه آسانسور یک سیستم مکانیکی در نظر گرفته می شود، بسیاری از اجزای آن در تماس دائمی با یکدیگر هستند. در نتیجه یکی از الزامات استفاده از چنین سیستم هایی استفاده از روغن برای کاهش اصطکاک بین اجزای آن است. آسانسور نیز از این قاعده مستثنی نیست و قطعاتی مانند زنجیر، ریل، سیم بکسل و …. برای ادامه کار به روغن نیاز دارید

مطلب مرتبط : آموزش نصب آسانسور

استفاده از روغن در چنین قطعاتی باعث کاهش اصطکاک بین قطعات و نتایجی مانند افزایش راندمان، دیر سایش، کاهش لرزش و … خواهد شد. در این سیستم روغن کاری آسانسور در واقع تامین روغن قطعات مکانیکی آسانسور است و فقط مربوط به موتور نیست. در حالی که تعویض روغن موتور آسانسور فقط برای موتور این سیستم اعمال می شود و مربوط به سایر قسمت های سیستم نیست. در این فرآیند کارشناسان به سادگی روغن موتور قدیمی را تخلیه کرده و با روغن موتور جدید جایگزین می کنند.

تعویض روغن موتور آسانسور
مدت زمان مناسب برای تعویض روغن موتور آسانسور
نحوه تعویض روغن موتور آسانسور
علائم فرا رسیدن زمان تعویض روغن موتور آسانسور

علائم فرا رسیدن زمان تعویض روغن موتور آسانسور

تعیین زمان تعویض روغن موتور باید توسط افراد دارای صلاحیت صورت بگیرد و افراد عادی نباید در این راستا اقدام خاصی انجام دهند.

مطلب مرتبط : موتور گیربکس آسانسور

با این وجود در ادامه از برخی از علائم خرابی روغن موتور آسانسور نام خواهیم برد:

 • وجود خرده‌های فلز در روغن موتور

 • تغییر حالت روغن موتور و خمیری شدن آن

 • تغییر رنگ روغن موتور و طلایی شدن آن

 • وجود ذرات پودری برنز در روغن موتور و …

هر کدام از علائم ذکر شده می‌تواند نشانه خرابی روغن موتور در نظر گرفته شود اما بهتر است قبل از اتخاذ تصمیم نهایی حتما نظر کارشناسان خبره را نیز جویا شوید.

مراحل تعویض روغن موتور آسانسور

تعویض روغن موتور این سیستم به هیچ عنوان نباید بدون تجربه قبلی انجام بگیرد بنابراین در این راستا حتما از کمک افراد دارای صلاحیت استفاده کنید. فراموش نکنید که هنگام کار با موتور آسانسور، سلامت شما در معرض خطرات متعددی قرار گرفته و بی‌تجربگی احتمال به وقوع پیوستن این خطرات را به صورت چشمگیری افزایش می‌دهد. به طور کلی متخصصین این روند را با طی کردن مراحل ذیل پشت سر می‌گذارند:

 1. . در مرحله اول باید یک روغن موتور مناسب با توجه به مشخصات موتور تهیه کنید. قبل از تهیه روغن، پلاک موتور را بررسی کنید تا نتیجه بهتری بگیرید.

 2. -میزان روغن موتور با کمک یک سوپاپ شیشه ای یا فشار سنج که در کنار موتور قرار گرفته قابل مشاهده خواهد بود و می توانید از میزان دقیق روغن موجود در سیستم مطلع شوید.

 3. . برای شروع فرآیند تعویض روغن موتور، تابلو برق آسانسور باید به طور کامل از مدار خارج شود تا احتمال خطرات احتمالی به حداقل برسد.

 4. . در مرحله بعد باید دریچه تخلیه روغن موتور را باز کنیم تا روغن موتور قدیمی به طور کامل از سیستم خارج شود. برای این مرحله بهتر است یک ظرف 4 تا 5 لیتری از قبل آماده کنید تا روغن کهنه را در آن جمع کنید. این روغن را می توانید در مراکز تعویض روغن با روغن موتور جدید تعویض کنید.

 5. . پس از تخلیه کامل روغن موتور قدیمی، راه های موتور باید کاملا تمیز شود. این فرآیند معمولا با سوخت دیزل انجام می شود. بنابراین، پس از حذف روغن موتور قدیمی، دیزل به سیستم وارد می شود تا تمام روغن باقی مانده خارج شود. توجه داشته باشید که این مرحله باید دقیقا انجام شود.

 6. . هنگامی که تمیز کردن کانال کامل شد، شیر تخلیه را ببندید و برای پر کردن روغن موتور جدید آماده شوید. بهتر است روغن جدید را با استفاده از قیف وارد موتور کنید تا از آلودگی سایر قسمت های موتور جلوگیری شود. حتما از روغن موتور مخصوص آسانسور استفاده کنید و از استفاده از روغن های دیگر مانند روغن موتور خودرو خودداری کنید. همچنین روغن های مختلف را با هم مخلوط نکنید. پس از آماده سازی، روغن موتور جدید باید به آرامی و به مقدار مجاز وارد سیستم شود. در این مرحله حتما به نکات نوشته شده روی پلاک موتور دقت کنید.

جمع بندی

به طور کلی در این مقاله سعی کردیم تا زمان تعویض روغن موتورآسانسور پردازیم. هر کدام از این محصولات، برتری‌های خاص خود را دارند که با توجه به اولویت‌هایتان، می‌توانید بهترین انتخاب را داشته باشید. مهمترین چیزی که باید در مورد نیک اویل بدانید این است که ما همیشه وب سایت خود را برای ارائه داده‌های مناسب و مرتبط به روز می‌کنیم. بنابراین برای با خبر شدن از جدیدترین محصولات، ما را دنبال کنید.

مطالب مرتبط

5/5

دیدگاه (1)

 1. سلام و درود زمان تعویض روغن گیربکس آسانسور یا بهترین زمان تعویض روغن موتور کی هست که بهینه تر باشه؟؟ زمان تعویض روغن بعد از تعمیر موتور یا مدت زمان تعویض روغن موتور به چه صورته از نظر کارشناسان شما؟! و اگه میشه بگید روغن موتور چند سال قابل استفاده است یا نه؟ تعمیر موتور آسانسور کلا سخته و باید یک متخصص حتما این کار رو انجام بده ممنون میشم پاسخ بدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما