جستجو
Close this search box.

روش تهیه حلال گریس و روغن


بسته به نوع کاری که در طول روز انجام می دهیم، با مواد مختلفی سروکار داریم که استفاده از آنها می تواند اثراتی مانند لکه بر روی سطوح را به همراه داشته باشد. حذف آنها گاهی سخت و زمان بر است. گاهی استفاده از شوینده ها و شوینده های نامناسب نه تنها آنها را از بین نمی برد، بلکه وضعیت را بدتر کرده و لکه را پخش می کند. مواد شیمیایی مختلف بر اساس خواصشان کاربردهای متفاوتی دارند. محصولاتی که با نام حلال گریس و روغن به بازار عرضه می شوند، حاصل ترکیب مواد شیمیایی مختلف با فرمول های خاص هستند که باعث ایجاد لکه و خاصیت پاک کنندگی این محصولات می شوند.

در این میان، لکه های حاصل از ترکیبات چرب مانند گریس معمولاً سخت تر از انواع دیگر پاک می شوند و مشکلات زیادی را ایجاد می کنند. اما آیا تا به حال به ساخت پاک کننده مخصوص لکه های مزاحم فکر کرده اید؟

در این مقاله فرمولی برای از بین بردن لکه های روغن، رنگ و چربی از سطوح سخت به عنوان یکی از سرسخت ترین لکه ها ارائه می دهیم. پس اگر دستی در مواد شیمیایی دارید و دوست دارید لکه مخصوص خود را داشته باشید، با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

لیست قیمت و خرید انواع حلال وایت اسپریت از فروشگاه نیک اویل : حلال وایت اسپریت

گریس چیست؟

برای این کار ابتدا با ساختار روان کننده آشنا می شویم. گریس یک ماده روغنی و نیمه جامد است که از نفت به دست می آید. این مواد ویسکوزیته بالایی دارند و به انواع مختلفی تقسیم می شوند. این ماده مخلوط غلیظ کننده و روان کننده است و کاربرد وسیعی در صنعت دارد. کاربرد اصلی آن به عنوان روان کننده و کاهنده اصطکاک در ماشین آلات و تجهیزات صنعتی می باشد.

گریس ها انواع مختلفی دارند، از جمله گریس نسوز، گریس لیتیوم و گریس صنعت سیمان، حال برای ساختن یک لکه بر مناسب به عنوان حلال گریس و روغن، کمی با مواد شیمیایی و نحوه عملکرد آنها آشنا می شویم.

اولین قدم این است که با مواد شیمیایی آشنا شوید

به طور خلاصه، مواد شیمیایی که ما برای ساخت پاک کننده شگفت انگیز خود استفاده خواهیم کرد عبارتند از: الکل صنعتی، اتیل استات، بوتیل استات، تولوئن و تتراکلرید کربن. لازم به ذکر است که کار با مواد شیمیایی مستلزم رعایت کامل نکات ایمنی و موارد ذکر شده در برگه اطلاعات ایمنی آنها است. بنابراین توصیه می شود قبل از شروع کار برگه فوق را مطالعه نمایید. همچنین به طور کلی از پاک کننده هایی که حاوی حلال های قوی هستند، ترجیحاً برای سطوحی در فضاهای باز که دارای تهویه مناسب هستند استفاده کنید و از ماسک استفاده کنید.

الکل صنعتی

الکل صنعتی یا متانول ساده ترین الکل شناخته شده است. همچنین یکی از مواد پرکاربرد است که به عنوان حلال در تهیه محصولاتی مانند ضدیخ، جوهر، صنعت داروسازی و یا حتی تولید سوخت استفاده می شود. نکته مهمی که در هنگام کار با این ماده باید در نظر داشت سمی بودن آن است. این ماده از طریق پوست جذب می شود. اگرچه جذب مقادیر کم مشکلی ایجاد نمی کند، اما ورود به بدن از طریق خوردن یا تماس طولانی مدت با متانول یا بخارات آن می تواند باعث مسمومیت یا آسیب به اعصاب بدن شود. جالب اینجاست که این ماده به مقدار کم در برخی غذاها وجود دارد که باعث بهبود عملکرد دستگاه گوارش می شود.

اتیل استات و بوتیل استات

همچنین از این مواد به عنوان حلال در تولید رنگ، لاک، مواد دارویی، مواد شوینده و تولید عطر و ادکلن استفاده می شود. هر دو بی رنگ و بوی شیرینی دارند. این مواد در آب کمی حل می شوند اما در الکل ها به خوبی حل می شوند و یکی از دلایلی که ما از آنها در فرمول لکه های خود برنزه استفاده می کنیم افزایش حلالیت آنهاست. نکته مهمی که باید به آن توجه شود این است که اتیل و بوتیل استات هر دو بسیار قابل اشتعال هستند و مایع و بخار آنها بسیار قابل اشتعال هستند، در حالی که تماس طولانی مدت پوست باعث خشکی و ترک می شود و استنشاق بخار آنها باعث آسیب می شود و بر روی سیستم تنفسی تأثیر می گذارد و سیستم عصبی

تولوئن

این ماده غیرقطبی بوده و در تولید حلال هایی مانند زایلن و بنزن کاربرد زیادی دارد. به دلیل معطر بودن، سمی بودن و غلظت زیاد آن می تواند به سیستم عصبی آسیب برساند، با وجود موارد ذکر شده، استفاده از تولوئن در تولید چسب، رنگ و حتی به عنوان متانول در تولید آئروسل های خانگی همچنان رواج دارد. از آنجایی که و به دلیل خواص خوب آن در حل کردن رزین ها، در فرمول لاک پاک کن های رایج موجود در بازار نیز استفاده می شود.

تتراکلرید کربن

تتراکلرید کربن در گذشته در خشکشویی مورد استفاده قرار می گرفت اما به دلیل اثرات منفی ناشی از تماس طولانی به تدریج با مواد دیگری جایگزین شد البته امروزه در تولید کپسول های آتش نشانی و تجهیزات آتش نشانی نیز استفاده می شود. نکته مهم این است که این ماده در دمای اتاق به بخار تبدیل می شود، بنابراین همیشه توصیه می شود هنگام کار از ماسک استفاده کنید تا از ورود آن به دستگاه تنفسی و آسیب های احتمالی در حین استفاده در فضای باز و دارای تهویه مناسب جلوگیری شود.

شروع به تمیز کردن کنید

پس از مخلوط شدن مواد کافی است با یک تکه پارچه آغشته به ماده پاک کننده لکه را پاک کنید. به یاد داشته باشید، از آنجایی که حلال های مورد استفاده برای از بین بردن لکه های رنگ، روغن و چربی بسیار قدرتمند هستند، همیشه از دستکش و ماسک استفاده کنید.

دستورالعمل کار با دستگاه ، این روش در ابتدا برای استخراج چربی از مواد جامد طراحی شده بود، اما استخراج سوکسله به استخراج چربی محدود نمی شود. برای استفاده از سوکسله لازم است که گریس مورد نظر دارای حلالیت محدود در یک حلال بوده و ناخالصی ها در آن حلال نامحلول باشند. اگر گریس مورد نظر دارای حلالیت قابل توجهی در حلال باشد، می توان ترکیب را با خالص سازی ساده از مواد نامحلول جدا کرد.

به طور معمول، جامداتی که حاوی مقدار معینی از ترکیب مورد نظر هستند، در یک کارتریج یا فیلتر ساخته شده از کاغذ صافی ضخیم پر شده و در محفظه استخراج اصلی قرار می گیرند. استخراج کننده سوکسله بر روی فلاسک حاوی حلال استفاده می شود.سوکسله مجهز به کندانسور است. حلال در راه بازگشت گرم می شود. بخار حلال به بالای بازوی تقطیر منتقل می شود و سر ریز آن وارد محفظه انگشتانه حاوی مواد جامد می شود.

کندانسور باعث می شود که هر قطره بخار حلال خنک شده به محفظه حاوی مواد جامد برگردد. حلال گرم به آرامی محفظه حاوی جامد را پر می کند. بخشی از ترکیب مورد نظر در یک حلال داغ حل می شود. هنگامی که مخزن سوکسله به طور کامل پر شد، این محفظه به طور خودکار توسط سیفون جانبی تعبیه شده تخلیه شده و حلال به محفظه تقطیر بازگردانده می شود. ممکن است لازم باشد این چرخه برای ساعت ها یا روزها تکرار شود. در هر چرخه، برخی از مواد غیر فرار در حلال حل می شوند. پس از چرخه های زیاد، ترکیب مورد نظر در دستگاه ثابت متمرکز می شود.

مزیت این سیستم این است که به جای استفاده از مقدار زیادی حلال، همان حلالی که از نمونه عبور کرده بازیافت می شود. پس از استخراج، حلال با استفاده از سیستم تقطیر حذف می شود و نتیجه روغن پایه مورد نظر است. قسمت نامحلول ماده جامد در انگشتانه باقی می ماند که معمولاً دور ریخته می شود.

جمع بندی

به طور کلی در این مقاله سعی کردیم تا روش تهیه حلال گریسو روغن بپردازیم. هر کدام از این محصولات، برتری‌های خاص خود را دارند که با توجه به اولویت‌هایتان، می‌توانید بهترین انتخاب را داشته باشید. مهمترین چیزی که باید در مورد نیک اویل بدانید این است که ما همیشه وب سایت خود را برای ارائه داده‌های مناسب و مرتبط به روز می‌کنیم. بنابراین برای با خبر شدن از جدیدترین محصولات، ما را دنبال کنید.

مطالب مرتبط

5/5

دیدگاه (1)

  1. حلال گریس چیست؟ و بگید که بهترین حلال گریس و حلال قوی چربی از چه مواد اولیه ای تولید میشه. پست توم تا حدودی خوب بود و مورد استفاده قرار گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما