جستجو
Close this search box.

راهنمای خرید موتور آسانسور

آسانسور یکی از پرکاربردترین وسایل مکانیکی است. مهمترین عنصر آسانسور موتور آن است، زیرا وظیفه تامین برق و راندن آسانسور را بر عهده دارد. به همین دلیل است که موتور موجود در آسانسور را مانند سایر وسایل مکانیکی قلب آسانسور می نامند. با توجه به راندمان بالا و بسیار مهم موتور آسانسور، قیمت این دستگاه بسیار بالاتر از سایر قطعات آسانسور می باشد. البته عملکرد موتور در آسانسورهای کششی با سایر آسانسورها کمی متفاوت است. در این مقاله از نیک اویل قصد داریم راهنمای کامل و جامع خرید موتور آسانسور را در اختیار شما قرار دهیم.

فهرست مطالب

لیست قیمت و خرید انواع روغن آسانسور از فروشگاه نیک اویل : قیمت روغن ریل آسانسور

به عنوان یک مالک ساختمان، احتمالاً چیز زیادی در مورد موتور آسانسور مناسب نمی دانید. در هنگام خرید موتور آسانسور اگر از شما بپرسند چه موتور آسانسوری بخرید؟ پیشنهاد می کنیم تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

موتور آسانسور چیست؟

آسانسور وسیله ای پرکاربرد در زندگی روزمره ماست. به همین دلیل عملکرد تمامی اجزای آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به جرات می توان گفت موتور آسانسور مهم ترین عنصر آن است زیرا وظیفه حرکت و توقف آسانسور را بر عهده دارد. بنابراین هرگونه نقص در این موتور می تواند خطرات زیادی را برای افراد به همراه داشته باشد. بنابراین، علاوه بر مطالعه راهنمای خرید آسانسور، باید راهنمای خرید موتور آسانسور را نیز بررسی کنید.

چه نوع موتور آسانسوری بخریم؟ این سوال بسیاری از افراد هنگام خرید آسانسور است. برای خرید موتور آسانسور مناسب باید با مفاهیم موتور آسانسور و همچنین انواع موتور آسانسور آشنا شوید. همچنین یکی از نکات مهم در خرید موتور آسانسور مناسب که در راهنمای خرید موتور آسانسور نیز به آن اشاره شده است، شرایط و ویژگی های ساختمان شما می باشد. مشاورین شرکت کالمان می توانند در انتخاب بهترین موتور آسانسور در ایران به شما مشاوره رایگان دهند.

انواع موتور در آسانسور‌های کششی

پرکاربرد‌ترین نوع آسانسور در جهان آسانسور‌های کششی هستند. موتور این نوع آسانسور موتور آتوود می‌باشد. با مطالعه راهنمای خرید موتور آسانسور در کلیه شرکت‌ها به این نکته پی می‌برید که همه انرژی لازم برای جابجایی آسانسور کششی توسط موتور تامین نمی‌شود. این موضوع به عنوان مهم‌ترین تفاوت آسانسور کششی با آسانسور هیدرولیکی و سایر آسانسور‌ها به شمار می‌آید.

موتور گیربکس دار آسانسور

در این قسمت از راهنمای خرید موتور آسانسور قصد داریم شما را با نوعی موتور آسانسور کششی به نام موتور دنده آشنا کنیم. این نوع موتور دارای دو زیرگروه به نام های موتور گیربکس تک سرعته و موتور گیربکس دو سرعته می باشد. نگاهی به تفاوت این دو نوع موتور تا حدی به این سوال پاسخ می دهد که کدام نوع موتور آسانسور را باید خریداری کنید؟ پس برای انتخاب موتور آسانسور مناسب این قسمت از راهنمای خرید موتور آسانسور را با دقت مطالعه کنید.

موتور گیربکس دار تک سرعته

این نوع موتور آسانسور فقط یک سرعت برای حرکت آسانسور دارد. در تمامی آسانسورهای دنده ای، نیروی موتور از گیربکس به آسانسور منتقل می شود. در کل مسیر، آسانسور تنها با یک سرعت حرکت می کند. پس از عبور از جاده و نزدیک شدن به کابین آسانسور به طبقه مورد نظر، سرعت آسانسور توسط ترمز آن کاهش می یابد. سپس آسانسور در سطح طبقه متوقف می شود.

موتور گیربکس دار دو سرعته

اگر قصد خرید آسانسور با موتور گیربکس دو سرعته را دارید، قبل از خرید راهنمای خرید موتور آسانسور را به دقت مطالعه کنید. در واقع اگر هدف شما خرید یک موتور آسانسور مناسب است، بهتر است ابتدا با عملکرد و برخی از معایب این موتور آشنا شوید. اجزاء و ویژگی های موتور گیربکس دو سرعته شامل موارد زیر است:

فلایویل: این وسیله، چرخی بسیار بزرگ و سنگین متصل به موتور آسانسور است که وظیفه اصلی آن جذب حرکات ناگهانی آسانسور و همچنین نرم‌تر کردن حرکات است

عملکرد موتور گیربکس دو سرعته

این نوع آسانسور با شتاب و سرعت زیادی شروع به حرکت می کند. سرعت آسانسور حدود 30 سانتی متر از طبقه هدف کاهش می یابد. سپس آسانسور در سطح طبقه مورد نظر متوقف می شود. همانطور که قبلا گفتیم فلایویل موتور آسانسور در این نوع آسانسور تعبیه شده است تا تکان های ناگهانی را کاهش داده و همچنین حرکات را روانتر کند.

معایب موتور گیربکس دو سرعته

با مطالعه راهنمای خرید موتور آسانسور می توانید به درستی یک موتور آسانسور مناسب را انتخاب و خریداری کنید. همچنین یکی از مهم ترین دلایل اهمیت مطالعه این راهنما، آشنایی با معایب انواع موتورها به خصوص این نوع موتورها است. مهمترین معایب موتور گیربکس دو سرعته به شرح زیر است:

حرکات شروع و پایان ناگهانی

فرسودگی قطعات در اثر حرکات ناگهانی آسانسور

شوکه کردن مسافران به دلیل برخوردهای ناگهانی

مصرف برق بالا به دلیل حرکت های ناگهانی آسانسور

موتور گیرلس دار آسانسور

در آسانسور‌های دارای موتور گیرلس دار، گیربکسی وجود ندارد و نیروی محرکه موتور به صورت مستقیم به قرقره کششی منتقل می‌شود. با توجه به متغیر بودن ولتاژ و فرکانس در موتور‌های گیرلس دار، این نوع موتور برای دو نوع آسانسور با ویژگی‌های زیر مناسب هستند:

1.سرعت بالا

2.ترافیک و استفاده زیاد از آسانسور

سرعت راه اندازی آسانسورهای دارای موتور گیرلس بسیار کم است. این سرعت به مرور زمان افزایش یافته و آسانسور تا رسیدن به طبقه مورد نظر سرعت بالایی دارد. در نزدیکی طبقه مورد نظر سرعت به تدریج کاهش می یابد و با رسیدن به سطح کف متوقف می شود.

موتور آسانسور هیدرولیکی

آسانسور هیدرولیک یکی دیگر از انواع آسانسور است که در دنیا بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین هنگام مطالعه راهنمای خرید موتور آسانسور باید اطلاعات کافی در مورد این موتور کسب کنید. به نظر شما موتور آسانسور هیدرولیک برای آسانسور مناسب است؟ برای پاسخ به این سوال شما را با عملکرد و ویژگی های این نوع آسانسور آشنا می کنیم.

نیروی اصلی برای راه اندازی موتور بالابر هیدرولیک توسط موتور و فشار روغن تامین می شود. بنابراین آسانسورهای هیدرولیک به موتور بسیار قدرتمندتری نسبت به آسانسورهای کششی نیاز دارند. دو نوع موتور بالابر هیدرولیک وجود دارد، موتور هیدرولیک غوطه ور در روغن و موتور هیدرولیک با هوای خشک. در زیر جزئیات این موتورها را برای شما توضیح خواهیم داد.

موتور هیدرولیکی مغروق در روغن

محل قرارگیری موتور هیدرولیکی مغروق در روغن، در پاوریونیت آسانسور است. موارد مصرف این نوع موتور آسانسور بیشتر در آسانسور‌های خانگی، فروشگاهی و آسانسور‌های خودروبر است. در بررسی راهنمای خرید موتور آسانسور موارد زیر به عنوان مزایای این نوع موتور به شمار می‌آیند:

1.کار کردن با کمترین صدا

2.مصرف برق بسیار پایین

موتور هیدرولیکی خشک-هوا خنک

متداول ترین موتور هیدرولیک خنک کننده با هوای خشک در آسانسورهای هیدرولیک است. مهمترین مزیت این نوع موتورها امکان استفاده از برق تکفاز و سه فاز می باشد. محل قرارگیری موتور هیدرولیک با هوای خشک در بالای آسانسور یا نزدیک مخزن روغن است.

موتور آسانسور پنوماتیک

عملکرد و ساختار آسانسورهای پنوماتیکی با دیگر آسانسورها متفاوت است. این نوع آسانسور با ایجاد خلاء و فشرده سازی هوا کار می کند. در واقع در این نوع آسانسور وظیفه موتور تبدیل انرژی حاصل از فشرده سازی هوا به انرژی مکانیکی است. این تبدیل انرژی توسط پیستون در موتور انجام می شود. از مزایای موتور بالابر پنوماتیک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1.نرم بودن حرکات آسانسور

2.ایمنی بالای آسانسور

3.تحمل زیاد اضافه وزن

4.ضد انفجار بودن آسانسور

جمع بندی

به طور کلی در این مقاله سعی کردیم تا با راهنمای خرید موتور آسانسور بپردازیم. هر کدام از این محصولات، برتری‌های خاص خود را دارند که با توجه به اولویت‌هایتان، می‌توانید بهترین انتخاب را داشته باشید. مهمترین چیزی که باید در مورد نیک اویل بدانید این است که ما همیشه وب سایت خود را برای ارائه داده‌های مناسب و مرتبط به روز می‌کنیم. بنابراین برای با خبر شدن از جدیدترین محصولات، ما را دنبال کنید.

مطالب مرتبط

5/5

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    تماس با ما