جستجو
Close this search box.

بالابر فروشگاهی


در صنایع و مشاغل مختلف، بلند کردن و جابجایی اجسام سنگین همیشه کاری دشوار و طاقت‌فرسا بوده است. به همین دلیل است که مغازه ها، انبارها و صاحبان مشاغل مختلف از آسانسور مغازه برای انتقال کالا از طبقات پایین به طبقات بالا استفاده می کنند. آسانسور یا آسانسور مغازه می تواند هر نوع سیستم آسانسوری باشد، خواه آسانسور فروشگاهی هیدرولیک باشد یا بالابر کارگاهی کششی. استفاده از بالابر کارگاهی هیدرولیک در محیط کار می تواند در ایجاد محیط کار ایمن و کاهش هزینه ها تا حد قابل توجهی موثر باشد.

انتخاب نوع آسانسور فروشگاهی بسته به محل کار و انتظار شما از آسانسور و نوع کاری که انجام می دهید می تواند متفاوت باشد. از این آسانسورها برای حمل بار و اثاثیه و حمل و نقل پرسنل استفاده می شود. در این مقاله با نیک اویل همراه شوید تا با جزئیات بالابر فروشگاهی بیشتر آشنا شویم.

فهرست مطالب

لیست قیمت و خرید انواع روغن بکسل آسانسور از فروشگاه نیک اویل : روغن سیم بکسل آسانسور

آسانسور یا بالابر فروشگاهی

بالابر مغازه در تمامی مکان ها قابل نصب است و برای بالا بردن و حمل کالا در ارتفاعات کوچک و بزرگ استفاده می شود. از بالابرهای انبار یا مغازه می توان برای بارگیری، تخلیه یا نگهداری مواد و کالاها استفاده کرد.

طراحی سایز کف کابین آسانسور و تعیین ظرفیت کابین با توجه به فضای موجود در مغازه قابل انجام است. آسانسورهای فروشگاهی نه تنها می توانند کالاها و محصولات را جابجا کنند، بلکه برای جابجایی ایمن افراد و کارکنان بین طبقات مختلف نیز استفاده می شوند. صدای کم محفظه موتور آسانسور و حرکت بدون ضربه در ابتدا و انتهای حرکت نیز از جمله ویژگی های این نوع آسانسور است.

دلیل اصلی استفاده گسترده از بالابر مغازه، فراهم کردن یک محیط کار ایمن به صورت ارگونومیک است. بالابر هیدرولیک در کاهش یا حتی از بین بردن تعداد زیادی از صدمات شغلی ناشی از استرس های مکرر بر کارگران موثر است. در واقع این صدمات زمانی رخ می دهد که وضعیت فیزیکی کار در مقایسه با شرایط فیزیکی کارگران شدیدتر یا بیشتر باشد.

آسانسور فروشگاهی در کجا کاربرد دارد؟

آسانسور در واحدهای تجاری دوبلکس و تریپلکس کوچک و همچنین ادارات و مغازه های تا 3 توقف استفاده می شود. بنابراین کلیه مشاغل کوچک و بزرگ و مغازه ها و انبارها می توانند از این آسانسورها برای جابجایی و حمل و نقل محصولات خود استفاده کنند. جابجایی ماشین آلات و تجهیزات سنگین سازمان های صنعتی نیز با استفاده از بالابر مغازه بسیار آسان است. با توجه به اینکه بارهای سنگین توسط بالابرهای هیدرولیک حمل می شوند، استفاده از بالابرهای کششی یا طناب برای این موارد توصیه نمی شود. در واقع در ساخت این آسانسورها برای حرکت عمودی اجسام بسیار سنگین و بزرگ از سیلندرهای هیدرولیک استفاده شده است. ایجاد محیط کار ایمن، استفاده از این گونه بالابرها را علاوه بر حمل تجهیزات، برای جابجایی پرسنل و کارکنان نیز موثر کرده است.

مشخصات فنی بالابر فروشگاهی

هر یک از انواع بالابر و آسانسور همچون آسانسور شیشه ای، آسانسور خودروبر و… دارای ویژگی و مشخصات فنی متفاوتی هستند. بالابر فروشگاهی نیز در برخی بخش ها و قسمت ها با سایر آسانسورها و بالابرها دارای تفاوت های هستند.

کابین آسانسور فروشگاهی

در آسانسور مغازه، کابین با نیروی گیربکس و موتور آسانسور، از آسانسور در جهت میخ ها حرکت می کند. هنگامی که آسانسور به طبقه مورد نظر می رسد، کف کابین به میکروسوئیچ برخورد می کند و هنگامی که برق قطع می شود، آسانسور در طبقه مورد نظر می ایستد.

کاربرد بالابر فروشگاهی یا مغازه ای

برای جابجایی مواد اولیه از فروشگاه های پوشاک، حمل کتاب، ابزار، مواد غذایی، قطعات خودرو، قطعات صنعتی، جابجایی و انتقال بار در مغازه ها، فروشگاه ها، رستوران ها و انبارها استفاده می شود.


حمل و نقل افراد در مغازه ها و فروشگاه ها (نکته بسیار مهم: در آسانسور فروشگاهی اگر قصد جابجایی افراد را داریم باید از طناب های کششی قوی و قوی با ضریب اطمینان بالا استفاده کنیم و موتور باید ترمز داشته باشد.)


از بالابر فروشگاهی می توان در ساختمان های دارای پله برای جابجایی افراد معلول به عنوان بالابر برای حمل و نقل افراد بیمار یا معلول نیز استفاده کرد. اما همانطور که اشاره کردیم اگر بخواهیم افراد را با این نوع آسانسور جابه جا کنیم استفاده از طناب با ضریب اطمینان بالا و موتورهای ترمزدار الزامی است.

ابعاد بالابر فروشگاهی

به طور استاندارد، ابعاد این نوع بالابرها 90*90 در نظر گرفته شده است. البته با توجه به مکان نصب، می توان از اندازه های درخواستی مشتری نیز استفاده کرد و بالابر با ابعاد سفارشی تولید کرد.

انواع بالابر مغازه ای

آسانسورهای کششی ضریب ایمنی پایینی دارند و عملکرد آنها تا حدودی پیچیده است. امروزه از آسانسورهای کششی کمتر استفاده می شود و جایگزین آن ها هیدرولیک شده است.

بالابرهای فروشگاهی هیدرولیک نسبت به بالابرهای کششی از قدرت، کیفیت و توان بیشتری برخوردار هستند، بنابراین مشتریان زیادی را به خود جذب کرده اند. آسانسورهای هیدرولیک توسط سیستم هیدرولیک راه اندازی می شوند و انعطاف پذیری بالایی دارند. امروزه در اکثر فروشگاه ها از این نوع آسانسور استفاده می شود.

ویژگی های بالابر فروشگاهی برای انتخاب

1.دارای سازه پیش ساخته و اتصال پیچ و مهره

2.قابلیت استفاده از برق سه فاز و تک فاز

3.دارای سیستم برق اضطراری آسانسور و فرود

4.ایمنی بالا و عمر مفید زیاد

5.حرکت نرم و روان هنگام توقف و شروع حرکت

6.در بالابر فروشگاهی امکان حرکت رو به پایین توسط نیروی وزن و موتور خاموش وجود دارد

7.قابل انتقال آسان از مکانی به مکان دیگر

8.تخریب بسیار کم هنگام نصب

9.قابل استفاده و نصب در محیط های کوچک و کم جا

10.استفاده از دو عدد میکروسویٔیچ آسانسور در هر طبقه برای بالا بردن ضریب اطمینان

11.دارای طراحی ساده اما زیبا و کاربرپسند

12.گیربکس، دینام، شاسی و میکروسوئیچ، از اصلی ترین اجزای به کار رفته در بالابرهای فروشگاهی هستند.

مزایای بالابر مغازه ای

+ نصب ساده، آسان و مقرون به صرفه و کم هزینه

+ صرفه جویی قابل توجه در مصرف انرژی

+ آلودگی صوتی پایین با توجه به امکان قرارگیری منبع صدا بالابر در زیرزمین یا مکانی + دورتر از سایر تجهیزات و مسیر رفت و برگشت بالابر.

+ تعمیر، نگهداری و سرویس بالابر فروشگاهی به راحتی و به آسانی

+ استفاده از حداقل فضا برای مسیر رفت و برگشت و اشغال فضای بسیار محدود

+ با توجه به پیشرفت تکنولوژی، قطعات جانبی و اضافی همچون طناب و قرقره بسیار به ندرت استفاده می شود.

+ امنیت بالا هنگام کار به دلیل عدم استفاده از ترازوی محرک، امکان تخلیه اورژانسی ایمن و آسان را فراهم ساخته است. از این رو استفاده از این بالابرها در مناطق زلزله خیز مشکلی نخواهد داشت.

+ انتقال تعداد زیاد بار در مدت زمان کوتاه باعث کاربرد بالابرها علاوه بر فروشگاه ها، در بیمارستان ها، فرودگاه ها، ایستگاه های راه آهن، استادیوم های ورزشی و مجتمع های تجاری شده است.

با توجه به اینکه بالابر فروشگاهی حرارت کمی ایجاد می کنند، می توانند بدون استفاده از کولر خنک کننده روغن آسانسور، 200 دور حرکت در ساعت را داشته باشند.

جمع بندی

به طور کلی در این مقاله سعی کردیم تا با بالابر فروشگاهی بپردازیم. هر کدام از این محصولات، برتری‌های خاص خود را دارند که با توجه به اولویت‌هایتان، می‌توانید بهترین انتخاب را داشته باشید. مهمترین چیزی که باید در مورد نیک اویل بدانید این است که ما همیشه وب سایت خود را برای ارائه داده‌های مناسب و مرتبط به روز می‌کنیم. بنابراین برای با خبر شدن از جدیدترین محصولات، ما را دنبال کنید.

مقالات مرتبط

5/5

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    تماس با ما