جستجو
Close this search box.

ساعت ریل آسانسور چیست؟

یکی از قطعات مهم و حساس در اسانسورها ریل می باشد که باعث ایجاد حرکت اسانسور شده و از منحرف شدن اسانسور جلوگیری می کند. ریل اسانسور نقش هدایتگر را در اسانسور به عهده دارد، و از این لحاظ اهمیت زیادی دارد.

فهرست مطالب

لیست قیمت و خرید انواع روغن مخصوص ریل آسانسور از فروشگاه نیک اویل : روغن مخصوص ریل آسانسور 

در هر اسانسوری ریل طوری طراحی شده است که آسانسور را در مسیر کاملا مستقیم هدایت کرده و مانع منحرف شدن اسانسور از مسیر مستقیم خود می شود. ریل ها از لحاظ ارتفاع طولی به اندازه ۵ متر دارند و از جنس فولاد هستند. جنس این فولاد ST-37 است، که در مقطع T شکل می شوند. ضخامت های هر ریل متفاوت بوده و در چهار سایز مختلف T125، T16، T9، و T5 هستند ( نحئوه نام گذاری ریل ها در ایران با سایرکشورها متفاوت است ).

برای کار با ریل آسانسور باید ابتد آن را به طور صحیح در چاه آسانسور نصب نمود. ریل ها باید در یک راستا قرار گرفته و جلو و عقب نروند. زیرا در غیر این صورت باید آنها را صاف کرد. در جوشکاری های ریل ها در ساختمان نیز نباید انها را به یکدیگر یا براکت به ساختمان محکم نمود. بلکه ریل ها باید به گونه ای به براکت ها محکم شوند که به عنوان مثال اگر ساختمان نشت کرد قابل جبران باشد.

در آسانسور نیز ریل باید تماما عمودی به بدنه چاه محکم شود، و از طریق قطعات مخصوص روی هم سوار می گردند. در ابتدا و انتهای هر ریل نیز چهار سوراخ وجود دارد، که نشان دهنده اتصال آنها به یکدیگر است. به صورتی که هر دو ریل توسط یک صفحه و ۸ پیچ به یکدیگر محکم می شوند.

برای اینکه ریل ها به خوبی محکم و به هم متصل شوند از ابزاری به نام شاقول برای این کار استفاده می کنند، که البته پیشنهاد می شود از روش سنتی برای شاقول کردن ریل ها در داخل چاه استفاده شود. سطح ریل نیز باید صیقلی شده تا به خوبی به بدنه چاه محکم گردد. ریل ها در زمانی که پاراشوت ( ترمز اضطراری ) فعال می شود بیشترین فشار را تحمل می کنند. در این صورت باید ریل مناسبی را انتخاب نمود تا بین براکت ها فاصله ای به وجود نیامده و پیچش در جهت افقی ایجاد شود.

نقش و عملکرد ریل آسانسور

ریل ها در برابر نیروهای خارج از مرکز دستگاه مقاومت می کنند و مانع نوسان کابین آسانسور می شوند. همینطور در زمان ترمز اضطراری ( پاراشوت ) باعث توقف کابین شده و ارتعاشات افقی را به کمترین تعداد موجود می رسانند. ریل های راهنما کابین و وزنه تعادلی را در جهت حرکت عمودی هدایت می کنند.

انتخاب ریل مناسب

برای انتخاب ریل مناسب باید به سه عامل سرعت، ظرفیت و ارتفاع توجه نمود. ریل های استاندارد دارای مشخصات زیر می باشند.

ریل T5 برای چاه آسانسوری با ارتفاع کمتر از ۱۵ متر، و ظرفیت دستگاه حداکثر ۴ نفر و سرعت حداکثر یک متر بر ثانیه

ریل T9 برای ظرفیت دستگاهی حداکثر ۷ نفر و سرعت حداکثر ۱.۲ متر بر ثانیه و ارتفاع کمتر از ۳۰ متر

ریل T16 برای آسانسوری با ظرفیت حداکثر ۱۲ نفر و سرعت حداکثر ۱.۶ متر بر ثانیه و ارتفاع بین ۳۰ تا ۵۰

ریل T125 برای دستگاه آسانسوری با سرعت بیشتر از ۱.۶ متر بر ثانیه، ظرفیت ۱۲ نفر بیشتر و ارتفاع بیش از ۵۰ متر کاربرد دارد.

ریل های بی کیفیت و نامناسب می تواند به در حرکت آسانسور اختلال به وجود آورد و در مواقعی مانع حرکت آسانسور شود. بنابراین انتخاب ریل آسانسور باید با توجه به سه عامل بالا صورت گرفته و توجه به تراز ریل در هنگام نصب نیز از اهمیت زیادی برخوردار است.

ریل آسانسور چیست و چه وظیفه ای بر عهده دارد؟

علاوه بر گاورنر آسانسور و موتور ، ریل که یک فلز با سطح مقطع T شکل است ، از مهمترین اجزای آسانسور بشمار می آید.

از مهمترین وظایف ریل آسانسور می توان به موارد زیر اشاره نمود

کاهش حرکات جانبی کابین آسانسور

تامین ایمنی حرکت کابین (زیرا پاراشوت بر روی این ریل ها عمل می کنند)

هدایت کابین آسانسور

وزنه تعادل در راستای مسیر حرکت

شرکت های سازنده ریل آسانسور باید مطابق با استانداردهای بین المللی ISO7465 که یک مرجع رسمی برای ساخت ریل های آسانسور، باید از دو روش کشش سرد و ماشینکاری برای ساخت ریل استفاده کنند.

با توجه به بند ۵ همین استاندارد، برای ساخت این نوع ریل های آسانسور (با مقطع T) باید حداقل مقاومت فولادی آن برابر با ۳۷۰ نیوتن بر میلی متر مربع و حداکثر آن برابر با ۵۲۰ نیوتن بر میلی متر مربع باشد.

چرا انتخاب ریل آسانسور با کیفیت حائز اهمیت است؟

استفاده از ریل آسانسور با کیفیت و مرغوب به دلیل هدایت کابین آسانسور و تامین ایمنی آسانسور بسیار حائز اهمیت می باشد و اگر از برند های شناخته نشده و تقلبی استفاده شود ممکن است به دلیل اتصالات بین ریل های آسانسور، حرکت آسانسور به سختی انجام شود.

ریل های آسانسور که به روش کششی ساخته می شوند فرآیند کشش سطح به اصلاح خصوصیات ماده خام پرداخته و سطح ریل های راهنما جداگانه پولیش نخواهد شد.

برای مطالعه : روغندان ریل آسانسور

ریل های کابین می بایست نسبت به ریل های راهنمای وزنه تعادل، دارای کیفیت بیشتری باشند زیرا  اگر از ریل های بی کیفت استفاده شود ، لرزش که از حرکت وزنه تعادل از طریق سیم بکسل ایجاد می شود.

خرابی درب آسانسور

با وظایف ریل آسانسور آشنا شوید

یکی از مهم ترین وظایفی که می توانیم برای ریل آسانسور بر شماریم، هدایت کابین است. کاربرد ریل آسانسور در زمان ترمز اضطراری کابین بیشتر قابل رؤیت هستند که کابین را تحت کنترل خود در آورده و تمامی وزن و متعلقات این دستگاه را متحمل می گردد. این قطعه ارتعاشات افقی را به کمترین حد خود رسانده و در مقابل نیروهای خارج از مرکز که موجب نوسانات کابین می شوند، کاملا مقاوم و مستحکم است. علاوه بر تمام این ها در زمان پاراشوت نیز موجب متوقف کردن آسانسور می گردد.

ابعاد کاربرد ریل آسانسور بر اساس انواع گوناگون آن که در برندهای مختلفی توزیع می گردند، تعبیه می شوند. ریل های آسانسور ایرانی یکی از بهترین این محصولات است که کاملاً مطابق با استاندارد و مقاومت عالی به تولید رسیده است. طول ریل آسانسور 5 متر بوده و در مواقعی نیز از ریل هایی با طول 3 متر نیز استفاده می کنند.

نقد و بررسی تخصصی ریل آسانسور ایرانی

ریل های آسانسور ایرانی با توجه به اینکه از گواهینامه و استانداردهای داخلی و بین‌المللی برخوردار می باشد، کیفیت و مزایای بسیار مطلوبی را به خود اختصاص داده است. تکنولوژی ساخت این نوع از ریل های آسانسور بیشتر به صورت کشش سرد بوده که از ویژگی هایی همچون عمر مفید بالاتر، یکنواختی تیغه و کاهش برجستگی روی ریل، آسیب کمتر پس از پاراشوت و …. برخوردار است. برای خرید ریل های آسانسور ایرانی و بالابر ساختمانی می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

انواع ریل در آسانسور یکی از مهم‌ترین بخش‌های تشکیل‌دهنده الکتروموتورهایی هستند که این روزها در ساختمان‌های تجاری و مسکونی، برج‌ها و همین‌طور پروژه‌های عمرانی برای جابه‌جایی انسان و هر چیز دیگری استفاده می‌شود. درصورتی‌که قصد راه‌اندازی سیستم بالابر یا همان آسانسور در یک ساختمان را داشته باشید احتمالاً خیلی زود با مفاهیمی نظیر موتور آسانسور، سیستم ریل‌گذاری و همین‌طور کاربرد نبشی در آسانسور روبه‌رو خواهید شد.

اگر برای شما این سوال مطرح می‌شود که اصلاً یک سیستم بالابر یا آسانسور چه نیازی به ریل خواهد داشت؟ این ریل در چه شرایطی نصب می‌شود و چه شکل و شمایلی دارد با ما همراه باشید تا به بررسی انواع مدل‌های آن و کاربرد این متریال فلزی بپردازیم. لازم به ذکر است که در سایت پیوان قیمت ریل آسانسور به صورت روزانه درج می‌شود. برای آگاهی از قیمت نبشی و قیمت ناودانی می‌توانید با کارشناسان پیوان تماس بگیرید تا به شما درباره قیمت و موجودی در انبار اطلاعات لازم را بدهند.

در پروژه‌های عمرانی، یکی از حساس‌ترین و مهم‌ترین بخش‌ها، طراحی سیستم آسانسور و نحوه جاگذاری و ایمن‌سازی آن است. ریل آسانسور یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین بخش‌ها در هر پروژه عمرانی است که نیاز به سیستم‌های انتقال از بالا و پایین دارند. حرکت این کابین‌ها بر مبنای تعادلی خواهد بود که این ریل‌ها ایجاد می‌کنند. ریل آسانسور وظیفه راهنمایی، جریان دهی و هدایت مسیر کابین و کنترل وزن را بر عهده دارد. نبود آن عملکرد انواع آسانسور را دچار اختلال می‌کنند.

مزایای مهم استفاده از انواع ریل آسانسور

پیش از هر چیزی ممکن است این سوال برای شما هم مطرح شود که واقعاً چرا باید از ریل‌های آسانسوری استفاده کرد. مگر این ریل یا متریال فلزی چه مزیتی دارد و چه امتیازاتی را برای طراحان به وجود می‌آورد که باعث می‌شود همه آن‌ها به یک‌شکل، در سراسر دنیا و تحت یک استاندارد، ریل آسانسور تهیه نموده و آن را در سیستم حمل‌ونقل و انتقال جای‌گذاری کنند.

وزنه تعادل در حرکت مسیر

درصورتی‌که وارد یک آسانسور در حال ساخت شوید، متوجه خواهید شد که حتی با کمی فاصله‌گرفتن تعادل نخواهد داشت. در واقع انواع ریل آسانسور به‌عنوان یک وزن تعادل، موجب می‌شود که وضعیت پایداری درون کابین ایجاد شود. این که آسانسورها حتی با سرعت‌های فوق‌العاده بالا و مدل‌های خاص که در برج‌ها استفاده می‌شوند، در بهترین و بدترین شرایط تعادل خود را حذف می‌کنند، به دلیل استفاده از همین ریل خواهد بود.

هدایت کابین به شکل درست

اگر از انواع ریل آسانسور در سیستم انتقال کابین استفاده نشود، در نتیجه هدایت از مسیر بالابه‌پایین و برعکس به‌درستی انجام نخواهد شد. در نتیجه بروز این مشکل، یکی از تکنیک‌هایی که توسط مهندسان تکنولوژی‌های انتقال و حرکتی مورد استفاده قرار می‌گیرد، بهره‌گیری هم‌زمان از چند ریل خواهد بود.

تامین ایمنی کابین آسانسور

موضوع بعدی در مورد اهمیت و مزیت استفاده از انواع ریل آسانسور، حرکت صحیح پاراشوت است. تامین ایمنی حرکتی یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین مزیت‌های وجود این قطعه خواهد بود. در غیر این صورت احتمال بروز اختلال حرکتی در اثر نوسان جریان برق در انواع آسانسورها نیز وجود دارد که این مشکل تا 99.99 درصد و در بیشتر مواقع حتی اختلال در عملکرد به‌راحتی بر این مبنا رفع و حل می‌گردد.

جلوگیری از نوسان حرکتی و حرکات جانبی

موضوع مهم بعدی در مورداستفاده از انواع ریل آسانسور این است که از حرکاتی که به‌هرحال یک محفظه یا کابین ممکن است بر ارتفاع آسمان داشته باشد جلوگیری می‌کند. ممکن است یک طرف آسانسور خالی و طرف دیگر آن پر و دارای وزن مشخص باشد. وجود این تعادل بر عهده همین قطعه خواهد بود و می‌توان آن را یک متریال فوق‌العاده کاربری دانست.

جمع بندی

به طور کلی در این مقاله سعی کردیم تا با ساعت ریل آسانسور بپردازیم. هر کدام از این محصولات، برتری‌های خاص خود را دارند که با توجه به اولویت‌هایتان، می‌توانید بهترین انتخاب را داشته باشید. مهمترین چیزی که باید در مورد نیک اویل بدانید این است که ما همیشه وب سایت خود را برای ارائه داده‌های مناسب و مرتبط به روز می‌کنیم. بنابراین برای با خبر شدن از جدیدترین محصولات، ما را دنبال کنید.

5/5

دیدگاه‌ها (2)

  1. سلام خرید ساعت ریل آسانسور و لیست قیمت ریل آسانسور در سایت نیک اویل وجود داره تا بتونیم ازش استفاده کنیم؟؟؟؟ و لطفا بگید پاراشوت چیست ؟ زیاد مطلب مفیدی ازش پیدا نکردم در گوگل ممنون
  2. سلام خرید ساعت ریل آسانسور و لیست قیمت ریل آسانسور در سایت نیک اویل وجود داره تا بتونیم ازش استفاده کنیم؟؟؟؟ و لطفا بگید پاراشوت چیست ؟ زیاد مطلب مفیدی ازش پیدا نکردم در گوگل ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما