جستجو
Close this search box.

انواع موتورهای آسانسور

انواع موتورهای آسانسور ، موتور آسانسور یکی از مهمترین قسمت های آسانسور است  .هنگام انتخاب بهترین نوع آن باید عوامل زیادی را در نظر گرفت. آسانسور یک عنصر ضروری در زندگی روزمره ما است و نباید از اهمیت انتخاب یکی از انواع مختلف غافل شد. یکی از این قطعات مهم بالابر موتور است که در مجموعه تراکتور گنجانده شده است. موتور آسانسور عنصری است که وظیفه تولید انرژی مورد نیاز برای راه اندازی و توقف آسانسور را بر عهده دارد. موتور در عملکرد آتی آسانسور و میزان بودجه ویژه خرید آن موثر است. هدف ما این است که شما را با انواع موتورهای  آسانسور آشنا کنیم.

فهرست مطالب

خرید انواع روغن مخصوص ریل آسانسور از فروشگاه نیک اویل : روغن چرخ دنده

ویژگی آسانسورهای برقی

خواهیم دید که مزایای سیستم کشش هیدرولیک چیست. اما نصب آسانسورهای هیدرولیک در ساختمان های زیر 5 طبقه و با تردد کم توصیه می شود. در عوض در ساختمان های بالای 7 طبقه و ساختمان های پرتردد، آسانسور برقی بهترین گزینه خواهد بود. امروزه دو سیستم محرکه غالب در بازار آسانسور برقی وجود دارد.

مقایسه موتورهای گیربکس و گیرلس آسانسور

انواع موتور های آسانسور عبارتند از: دنده ای و بدون دنده. این دو گونه بسیار متفاوت هستند. تفاوت اصلی این دو وجود یک کاهنده در اطراف موتور آسانسور است، اما این دو نوع موتور تفاوت های دیگری نیز دارند.

موتور گیربکس آسانسور

گیربکس نوعی موتور بزرگ است که دارای دنده کاهش و دنده است. موتور گیربکس در آسانسورهایی قرار می گیرد که دارای موتورخانه برای نگهداری مناسب هستند. امروزه رایج ترین کار استفاده از موتور دنده ای با اینورتر فرکانس است. این بهترین نوع موتور برای تعمیر در آسانسورهایی است که دارای محفظه موتور هستند.

قیمت انواع موتور آسانسور

در این نوع موتور، گیر بکس (چرخ دنده) ،ارتباط بین کابین و موتور را برقرار می کند .گیر بکس ها در واقع ابزاری هستن که انرژی را در سریع ترین زمان و با بیشترین کیفیت منتقل می کنند .

در موتورهای گیربکس، نیروی محرک مورد نیاز ، توسط یک قرقره‌ی کششی و چرخ‌ دنده به کابین آسانسور برای بالا یا پایین رفتن منتقل می‌شود.در حقیقت وجود چرخ دنده موجب افزایش قدرت این موتورها شده است .و انعطاف پذیری لازم در سیستم را فراهم میکند.

به دلیل وجود هماهنگی بیشتر میان تولید توان و مصرف توان در موتورهای گیربکسی، آسانسورهایی که از این موتور استفاده می کنند، بالاترین بهره وری را دارند .برای کسانی که به کیفیت بالای آسانسور خود اهمیت می دهند ،تهیه موتور گیربکسی ،بهترین انتخاب خواهد بود

موتور گیرلس آسانسور

نوع دیگری از آن، موتور گیرلس است، یک موتور گیرلس با فناوری جدید که شامل استفاده از آهنرباهای دائمی برای عملکرد آن است. این نوع موتور گیربکس ندارد و در نتیجه ماشین جمع و جور است که فضای زیادی را اشغال نمی کند و همچنین بسیار قدرتمند است. آنها به طور مستقیم در چاه آسانسور نصب می شوند، بنابراین نقاط اصطکاک و صدای مکانیسم را کاهش می دهند.

جدول انتخاب موتور آسانسور

علاوه بر این، موتور گیرلس به شما امکان می دهد تا 40 درصد در مصرف برق صرفه جویی کنید. موتورهای بدون گیربکس جدیدتر از گیربکس هستند، بنابراین هدف از ایجاد این نوع موتورها بهبود عملکرد موتور است.

با این حال، موتورهای گیرلس قادر به پوشش برخی از ویژگی های موتورهای گیربکس نیستند، به منظور تلاش برای بهبود سایر جنبه های موتور دنده ای، باید تمام نقاط قوت و ضعف هر نوع را در نظر گرفت.گیرلس در لغت به معنای بدون چرخ دنده می باشد .عنوانی که به نسل جدید موتورهای آسانسور داده اند

موتورهای گیر لس در واقع بدون گیر بکس هستن .و وظیفه کنترل دور فلکه کششی به عهده اینورتر یا درایو کنترل است .موتور گیرلس آسانسوردر جهت رفع نواقص مدل های پیشین موتورهای آسانسور طراحی شد. گیرلس یا بدون گیربکس ، نوعی موتور AC می باشد.که حرکتی با کیفیت را برای آسانسورها فراهم آورنده اند.

موتور گیرلس از پر طرفدارترین موتورهای آسانسور در دنیا میباشد و توانایی طراحی و تولید تجهیزات آن در در سراسر دنیا وجود دارد.اگر چه موتور گیرلس برای آسانسورهای با سرعت بالا مناسب تر است اما استفاده از آن در آسانسورهای با سرعت پایین تر متعارف است.

نحوه انتخاب بهترین موتور آسانسور

بسته به کارایی هر نوع موتور آسانسور، در برخی موارد یکی از انواع موتورهای آسانسور کارایی بیشتری نسبت به دیگری دارد. قبل از انتخاب آسانسور با چرخ دنده یا موتور گیرلس، دستورالعمل های زیر را به دقت بخوانید و ببینید کدام نوع موتور آسانسور برای شما مناسب تر است. تعداد طبقاتی را که آسانسور باید در آنها جا به جا شود، در نظر بگیرید.

قدرت این دو نوع موتور متفاوت است. بنابراین یکی از اولین فاکتورهایی که باید درانواع موتور های آسانسور در نظر گرفت ارتفاع ساختمانی است که می خواهید در آن آسانسور نصب کنید.

هرچه موتور آسانسور قدرتمندتر باشد، مسافت بیشتری را می توانند در زمان کمتری طی کنند. در این حالت موتورهای گیرلس پیشرو هستند. این نوع موتورها توانایی باورنکردنی در حرکت با سرعت 600 متر در دقیقه دارند در حالی که محدودیت سرعت موتورهای گیربکس در عین حال بیش از 150 متر نیست.

بنابراین اگر ساختمانی که می خواهید آسانسور را در آن نصب کنید چند طبقه است، بهتر است از موتور بدون کاهنده استفاده کنید. از سوی دیگر، اگر ساختمان دارای طبقات کمتری باشد، سرمایه گذاری در موتورهای گیرلس مقرون به صرفه نیست، بنابراین گیربکس بهترین گزینه در ساختمان هایی با طبقات کمتر و تردد کمتر است.

هنگام انتخاب انواع موتور های آسانسور، وجود محفظه موتور در آسانسور را در نظر بگیرید فضای فیزیکی یک عامل تعیین کننده در انتخاب گیربکس یا موتور گیرلس است. اتاق ماشین بخشی اختیاری از نصب آسانسور است که امکان نصب مکانیسم های پیچیده، سنگین یا بزرگ تر را فراهم می کند. اگر آسانسور فاقد محفظه موتور باشد، فقط می توانیم از موتور گیرلس استفاده کنیم.

نصب موتورهای دنده ای در آسانسورها برای نصب ایمن و راحت نیاز به موتورخانه دارد. موتور گیرلس به طور مستقیم در چاه آسانسور نصب می شود، اما در صورت وجود محفظه موتور در آسانسور می توانید این نوع را نیز انتخاب کنید.

اگر صدای آسانسور ساکنین را آزار می دهد، مشکل را ارزیابی کنید. عوامل زیادی وجود دارد که صدای آسانسور را برای همسایگان یا کارگران نزدیک آسانسور آزاردهنده می کند. شما باید بررسی کنید که آیا این مشکل است و گزینه ها را در شرایط فعلی مقایسه کنید. موتورهای گیرلس نسبت به موتورهای دنده ای سر و صدای کمتری دارند

زیرا این نوع موتورها نقاط اصطکاک را کاهش می دهند و در نتیجه صدا ایجاد می کنند. اگر آسانسور شما مجهز به موتور دنده ای است و از صدای مکانیزم شکایت دارید، توصیه می کنیم موتور بدون موتور دنده را انتخاب کنید.

جمع بندی

به طور کلی در این مقاله سعی کردیم تا انواع موتور های آسانسور را بیان کنیم. مهمترین چیزی که باید در مورد نیک اویل بدانید این است که ما همیشه وب سایت خود را برای ارائه داده‌های مناسب و مرتبط به روز می‌کنیم. بنابراین برای با خبر شدن از جدیدترین محصولات، ما را دنبال کنید.

5/5

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    تماس با ما