جستجو
Close this search box.

نحوه روغنکاری سیم بکسل

نحوه روغن کاری سیم بکسل آسانسور

روغنکاری سیم بکسل چگونه است ؟ روش های مختلف روغنکاری سیم بکسل آسانسور چیست؟ نحوه روغن کاری ریل آسانسور یا طریقه روغن کاری سیم بکسل آسانسور چگونه است؟ در این محتوا میگویم که، روشهای متفاتی دارد و هریک از روش‌ها مزایا و معایب مخصوص به خود را دارد. مهمترین نکته در روغنکاری سیم بکسل قابلیت نفوذ مایع روانکار به هسته مرکزی سیم بکسل است.

فهرست مطالب

لیست قیمت و خرید انواع روغن سیم بکسل آسانسور از فروشگاه نیک اویل : روغن مخصوص سیم بکسل

زمان مطالعه 5 دقیقه

اقدامات قبل از روغن کاری سیم بکسل

1_ اگر کابل سیم بکسل کثیف باشد یا لایه‌های روانکاری و روغن کاری شده سفت شده اند یا سایر آلاینده‌ها را بر روی آنها انباشته کرده اند، باید با استفاده از یک برس سیمی آغشته شده به حلال‌های نفتی، هوای فشرده یا بخار پاک شود.

2_سیم بکسل را بلافاصله خشک و روغن کاری کنید تا از زنگ زدگی جلوگیری شود.

نکته : در زمان روغن کاری سیم بکسل می‌توان از اسپری، قلم مو، پارچه یا پمپ فشار استفاده کرد. ازهوای فشرده و بخار برای پاکسازی آن در متراژهای بزرگ و صنعتی به دلیل تسریع در روند کار استفاده می‌شود. چرا که بلافاصله باید بعد از پاکسازی روند روغن کاری باید ادامه پیدا کند.

بهترین زمان برای روغن کاری زمانی است که نخ ها به خوبی از هم جدا شده باشند. این مشکل زمانی رخ می دهد که سیم بکسل از روی چرخ قرقره عبور کند یا به دور آن بپیچد. زیرا در این صورت روغن توسط قسمت های داخلی طناب بکسل و هسته بهتر جذب شده و عملکرد بهتری دارند.

برای مطالعه بیشتر: طناب بکسل پارچه ای 

سیم بکسل

طناب بکسل یک طناب فولادی است که از چند جزء اصلی تشکیل شده است: یک سیم، (پیچاندن چند سیم (آهن، فولاد، برنز، فولاد ضد زنگ) و بخشی از طناب بکسل که مارپیچی – مشابه است که به دور هسته خود تابش می کند و از چند هسته تشکیل شده است.

ویژگی نگه داشتن و کنترل بار در مکان هایی که نیاز به جابجایی و بلند کردن دارند مانند (کشتی، پتروشیمی و نفت و …) استفاده می شود. روغن سیم بکسل برای شرکت های حفاری، معادن، حمل و نقل، بالابر، جرثقیل و غیره به روش های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

مطلب مرتبط : آموزش نصب آسانسور

طناب بکسلی که به عنوان اهرم کنترل و نگهدارنده بار استفاده می کنیم دارای قسمت اصلی به نام هسته یا هسته است و به همین دلیل باید قطر این طناب را با توجه به بار مورد نظر انتخاب کرد. با توجه به کاربرد در زمینه های مختلف صنعت، تراشه ها به دو نوع فولادی و کنفی تقسیم می شوند.

انواع روغن سیم بکسل

انواع روغن سیم بکسل آسانسور از نظر جنس مواد و ترکیبات آن می‌تواند پترولاتوم، آسفالتی، گریس، روغن‌های نفتی و روغن‌های ساخته شده گیاهی باشد. این روغن‌ها و روان کننده‌ها خصوصیات و ویژگی‌های خاص خودشان را دارند. یکی از عوامل تعیین قیمت روغن همین جنس به کار رفته در ساخت آنها است. البته عوامل بیشتری در تعیین قیمت آنها وجود دارد.روغن کاری سیم بکسل

1_وقتی طناب فولادی در طول زمان  بارها کشیده می شود، لایه داخلی و هسته آن روغن کاری و اصطکاک را کاهش می دهد و اصطکاک شدید می تواند منجر به پارگی کابل  شود.

2_برای لایه بیرونی استفاده میشود،  به دلیل جلوگیری از خوردگی و زنگ زدگی در هر شرایط آب و هوایی.

زمان روغن کاری سیم بکسل آسانسور

تعداد زیادی روغن مخصوص سیم بکسل ها در بازار وجود دارد. محصولات نیک اویل در بازار بیشترین استفاده را دارند و از روانکارهای رسوبی با وسکوزیته خیلی بالا ساخته می شوند. محصولات نیک اویل و مخصوصا روغن سیم بکسل آن معمولاً دارای حلال غیر قابل اشتعالی هستند که استفاده از آن ها را راحت تر و ضریب نفوذ به داخل سیم بکسل را بیشتر می کند.

بهتر از روغن صنعتی SAI برای روانکاری طناب کشی. برای نفوذ آسان به لایه های سیم کشی باید از 10 تا 40 استفاده کرد. برای این کار بهتر است پارچه ای را در روغن ذکر شده آغشته کرده و در امتداد میله کشش بکشید.

برای مطالعه : نحوه بستن سیم بکسل بالابر

اما باید توجه داشت که سیم کشش نباید خیلی چرب باشد زیرا باعث لغزش می شود و چربی بیش از حد باعث جذب گرد و غبار به سیم و افزایش اصطکاک، سایش و خوردگی می شود. توصیه می شود که این کار توسط شرکت های نگهداری و نگهداری آسانسور در حین کار انجام شود.

روغن کاری آسانسور

علاوه بر این ریل های آسانسور باید به طور مرتب روغن کاری شوند که این کار به صورت خودکار توسط روان کننده هایی که روی کابین نصب می شوند انجام می شود و با کابین آسانسور بالا و پایین می روند. این ماهیتابه ها باید به طور مرتب با روغن 10w40 کارگاهی پر شوند.

البته مشاهده شده است که متأسفانه گاهی آسانسورها فاقد این روانکارها هستند که باعث آسیب به ریل و کفش و کاهش عمر مفید دستگاه می شود. اما همیشه می توانید از نصاب یا سرویسکار بخواهید که مخازن روغن مناسب را با هزینه کم تهیه و نصب کند.

این روغن های سیم بکسل می توانند به وسیله برس، دستمال یا اسپری روی سیم بکسل استفاده شوند، اما نباید توسط دستگاه های روانکاری پر فشار روی سیم بکسل اعمال شوند. این دسته از روانکارها اگر حاوی حلال رقیق کننده نباشند، قبل از استفاده باید گرم شوند باید به این مسئله دقت زیادی کرد.

1_ روغن گیاهی سیم بکسل

روغن گیاهی سیم بکسل بهترین عملکرد را دارند و استفاده از آنها آسان و راحت است. زیرا ترکیبات به کار رفته در آنها از ورود آب، سایش و خوردگی در سیم بکسل جلوگیری می کند. مهم ترین ویژگی این روان کننده این است که هر گونه آلودگی خارجی را از سطح بیرونی آن حذف می کند. طبیعت گیاهی این روغن ها سازگار با محیط زیست نیز هست.

2_ روغن آسفالتی سیم بکسل

روغن آسفالتی سیم بکسل، در تولید این روغن از ترکیبات آسفالتی استفاده می شود که معمولاً سطحی سخت، تیره و خشک بر روی طناب کشنده این روغن ایجاد می کند. برای نگهداری و استفاده طولانی مدت از این روغن بسیار مناسب است اما در هوای سرد سطح آن را شکننده میشود.

3_ روغن پترولاتوم سیم بکسل

روغن پترولاتون سیم بکسل، این نوع روغن با افزودنی های مناسب مقاومت بسیار خوبی در برابر خوردگی و نفوذ آب دارد. ترکیب این روغن شفاف است که به تکنسین اجازه می دهد تا در حین کار بررسی ها را انجام دهد. ژله نفتی و روان کننده ها در دمای بسیار بالا ذوب می شوند اما در دمای پایین باقی می مانند.

مطلب مرتبط : نحوه انتخاب سیم بکسل

ویژگی های روغن سیم بکسل آسانسور

هر نوع روغنی بسته به نوع و ترکیب مواد و محصولات به کار رفته در آن می تواند مفید یا غیر مفید باشد، یکی از ویژگی های یک روغن خوب و با کیفیت این است که به سرعت تبخیر نشود. زیرا در حین استفاده دائماً در معرض اصطکاک است و اصطکاک زیاد باعث ایجاد گرما میشود.

در چنین شرایطی روغن بی کیفیت در کمترین زمان تبخیر شده و باعث خوردگی و پارگی آن می شود. و باید بدانید روغن خوب و با کیفیت روغنی است که آب در آن نفوذ نکند. اگر از ترکیبات و مواد خوب برای این روغن ها استفاده نشود و تمیز نباشند، آب به راحتی می تواند به آنها نفوذ کند و سپس به میله کششی و هسته آن نفوذ کند.

روغن سیم بکسل نباید اسیدی یا قلیایی باشد زیرا می تواند به فولادی که طناب بکسل از آن ساخته شده است آسیب برساند. یک روغن خوب باید بتواند به کابل ها و هسته نفوذ کند و آنها را از خوردگی و زنگ زدگی محافظت کند.

جمع بندی

به طور کلی در این مقاله سعی کردیم تا به نحوه روغن کاری سیم بکسل ، اقدامات قبل از روغن کاری سیم بکسل و انواع روغن سیم بکسل و همچنین ویژگی های روغن سیم بکسل بپردازیم. هر کدام از روغن اسانسور و این محصولات، برتری‌های خاص خود را دارند که با توجه به اولویت‌هایتان، می‌توانید بهترین انتخاب را داشته باشید. مهمترین چیزی که باید در مورد نیک اویل بدانید این است که ما همیشه وب سایت خود را برای ارائه داده‌های مناسب و مرتبط به روز می‌کنیم. پس حتما نیک اویل را دنبال کنید.

سوالات متداول

روغنکاری سیم بکسل چگونه است ؟

5/5

دیدگاه‌ها (3)

  1. سلام نحوه بستن سیم بکسل آسانسور یا همون نحوه بستن سیم بکسل بالابر به چه صورت است؟ اگه میشه راهنمایی تصویری داخل سایت تون بزارید ممنون و اینم بگید که سفت کننده سیم بکسل داریم؟؟ و از کجا باید خریداری کنیم؟
  2. طریقه روغن کاری سیم بکسل آسانسور رو به صورت فیلم بزارید لطفا چون به نظرم ویدیو میتونه خیلی بهتر به ما کمک کنه ممنون و بگید زمان روغن کاری سیم بکسل آسانسور چه وقتی است؟؟ تا بتونیم بازدهی بهتری از این سیم بکسل داشته باشیم و اسانسور ما دیر تر فرسوده بشه.
  3. طریقه روغن کاری سیم بکسل آسانسور و نحوه روغن کاری ریل آسانسور به صورت تصویری نیز در سایت قرار دهید ، بهتره ویدیو بزارید تا بتونیم استفاده کنیم کلا این امر بسیار مهمه چون سیستم آسانسور ها مهمه. تشکر از نیک اویل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما