جستجو
Close this search box.

نحوه انتخاب سیم بکسل


نحوه انتخاب سیم بکسل مناسب برای آسانسور چگونه است ؟ برای استفاده سیم یکسل در انواع آسانسور حتما باید از انواع سیم بکسل های مخصوص آسانسور استفاده شود.

فهرست مطالب

لیست قیمت و خرید انواع روغن سیم بکسل آسانسور از فروشگاه نیک اویل : روغن بکسل

برای انتخاب سیم بکسل مناسب آسانسور ابتدا باید موارد زیر را بدانید:

1_ نوع نصب آسانسور

2_ ارتفاع آسانسور

3_ نوع موتور

4_ سرعت آسانسور

5_ تعداد فلکه هرز گرد

6_ نوع شیار فلکه اصلی 

عوامل مهم برای انتخاب سیم بکسل مناسب

 انتخاب درست سیم بکسل مناسب از بین انواع سیم بکسل با مشخصات فنی مختلف به افزایش ایمنی و طول مصرف آن کمک می کند، برای این یک انتخاب مناسب و استاندارد داشته باشید، تعدادی دیگر از ویژگی های آن :

 1_ مشخص کردن نوع کاربرد سیم بکسل آسانسور، امروزه با توجه به تنوع انواع سیم بکسل از آن در کارخانه های مختلف و انواع بالابرها، جرثقیل، آسانسور و … استفاده می شود. در هر کدام از این صنایع، سیم بکسل مناسب و استاندارد مشخصات فنی ویژه ای دارد.

مطلب مرتبط: نحوه بستن سیم بکسل بالابر

2_ توجه به شرایط آب و هوایی منطقه ای است که قرار است از سیم بکسل استفاده شود. در محیط های خشک و مرطوب نمی توان از یک نوع سیم بکسل استفاده کرد. بهترین انتخاب برای محیط های مرطوب و شرجی، طناب فولادی گالوانیزه و یا استیل می .

3_ مقدار بار و فشاری که قرار است به سیم بکسل وارد شود.

حالا سیم بکسل استاندارد باید چه مشخصاتی داشته باشد؟

سیم بکسل وسیله ای پرکاربرد است، که از آن در صنایع مختلفی استفاده می شود. از سیم بکسل در صنایع مختلفی مانند سد سازی، کشتی رانی، معادن، بالابرها، جرثقیل، و مخصوصا آسانسور و … استفاده می شود. به همین دلیل در بازار انواع سیم بکسل وجود دارد، که از لحاظ مشخصات فنی و کیفیت با هم متفاوت هستند. انتخاب سیم بکسل مناسب و استاندارد در صنایع گوناگون به دلیل افزایش ضریب ایمنی و افزایش طول عمر، بسیار مهم و ضروری می باشد.

سیم بکسل چیست؟

سیم بکسل از پیچش تعدادی رشته فلزی به دور یک هسته فولادی و یا کنفی ایجاد میشود، که بیشترین کاربرد آن در بلند کردن اجسام و مخصوصا صنعت آسانسور است. سیم بکسل ها در ویژگی ها و مشخصات فنی و ساختار (طول، سایز، نوع هسته، جهت تابش، درجه سیم، پیش ساخته یا غیر پیش ساخته، پرداخت سیم ها) با هم تفاوت دارند.

به طور کلی در هر نوع سیم بکسل ۴ بخش اصلی وجود دارد، این اجزاء شامل 1_مغذی فولادی یا کنفی 2_ یک رشته واحد سیم فلزی 3_ رشته مارپیچ از تعدادی سیم فلزی  4_ روغن کار  می باشند. هدف از روغن کاری در هنگام ساخت سیم بکسل حرکت روان، کم کردن اصطکاک، جلوگیری از زنگ زدن سیم بکسل است.

 

مغزی سیم بکسل

جنس مغذی یا هسته مرکزی سیم بکسل جز مهم ترین بخش های آن است و باید به آن توجه داشت. مغزی های کنفی و فولادی کاربرد بیشتری دارند. انتخاب مغذی مناسب و استاندارد سیم بکسل به سایز، ضریب اطمینان، وضعیت آب و هوا و رطوبت محیط و نوع کاربرد آن بستگی دارد.

از دیدگاه کاربردی

بدون تردید هدف جرثقیل بلند کردن چیزی یک سطح A و قرار دادن آن در سطح B است که برای این کار به یک سیم حامل نیاز دارد. علاوه بر این چگونگی استفاده از جرثقیل و وظایف مختلفی که می‌تواند انجام دهد به نوع آن بستگی دارد. برای مثال: سیم بکسل لافینگ که برای تعیین موقعیت بوم از آن استفاده می‌شود، سیم بکسل قرقره‌ای که از آن برای انتقال بار در تاور کرین‌ها یا کانتینرها استفاده می‌شود، سیم بکسل معلق که از آن برای نگاه داشتن بوم یا دیگر اجزای کرین استفاده می‌شود، سیم بکسل‌های نصبی که از آن‌ها برای برداشتن یا گذاشتن کرین استفاده می‌شود و …

برای مطالعه : طناب بکسل پارچه ای

از لحاظ فنی هنگامی که بر روی کاربرد سیم بکسل در کرین متمرکز می‌شویم دو دسته سیم بکسل کرین وجود دارد:

  • سیم بکسل‌های مقاوم در برابر چرخش که گاهی آن‌ها را سیم بکسل‌های غیر چرخشی یا چند لایه می‌نامند.
  • سیم بکسل‌های غیر مقاوم در برابر چرخش (سیم بکسل نتاب)

مغزی طناب فولادی

مغزی طناب فولادی بخش مرکزی طناب است که رشته ها بدور آن تابیده می شوند. نقش مغزی نگهداری رشته های طناب می باشد. بنابراین باید قطر آن به اندازه کافی بزرگ باشد تا در هنگامیکه طناب زیر بار است مانع تماس بین رشته ها باشد.

مغزی طناب فولادی می تواند الیافی یا فولادی باشد:
مغز فولادی ممکن است خود یک طناب فولادی مستقل باشد که در این صورت به آن مغزی طناب فولادی مستقل IWRC می گویند. در مورد طناب های با قطر کمتر از ۱۰ میلی متر مغزی فولادی معمولاً یک رشته مفتول فولادی WSC خواهد بود.

سیم بکسل آسانسوری

مغزی الیافی FC از الیاف مصنوعی یا الیاف طبیعی تشکیل می شود. اگرچه هنوز استفاده از کنف طبیعی در ساخت طناب فولادی متداول است، الیاف مصنوعی نظیر پلی پروپیلین بطور روز افزون بعنوان مغزی طناب فولادی مورد استفاده قرار می گیرند.

مغزی سیم بکسل

مشخصات سیم بکسل استاندارد

در انتخاب سیم بکسل استاندارد باید به مشخصات زیر توجه داشته باشید، البته با توجه به نوع استفاده از سیم بکسل باید رعایت شود.

1_ انعطاف پذیری زیاد

2_ پایداری در برابر پارگی

3_ پایداری در برابر سایش

4_ استحکام زیاد

5_ طول عمر زیاد

6_ پایداری در برابر خم شدگی

7_ تحمل در برابر زنگ زدگی

8_ روانکاوی عالی

9_ مقاومت در برابر چرخیدن زیاد

سیم بکسل گوستاولف آلمان،یک از برند های معروف در بازار است و  حتما در هنگام خرید به اصل بودن آن توجه داشته باشید، یک نشانه مهم برای تشخیص برند گوستاولف آلمان این است که در این نوع یک نوار سبز رنگ بدون هیچ گونه نوشته ای وجود دارد، نصب کننده سیم بکسل با استفاده از این خط ممتد می تواند ان را بدونه هیچ گونه تاب خوردگی نصب نماید.

برای مطالعه بیشتر: روغنکاری سیم بکسل

در هنگام خرید سیم بکسل اصل آلمان باید فروشنده به شما گواهینامه معتبر آنرا بدهد. اگر قرار است از سیم بکسل برای پروژه های بسیار مهم استفاده کنید، هیچ گاه به دنبال خرید سیم بکسل های ارزان نباشید، و یه دنبال سیم بکسل ارزان نباشید زیرا که این امر بسیار اهمیت دارد.

مشخصات سیم بکسل استاندارد

آسانسورهای با ارتفاع متوسط

این مدل آسانسور ها ارتفاعی به طول سیم بکسلی بین ۳۰ تا ۶۰ متر دارند . و از نظر سرعت از ۶ متر بر ثانیه تجاوز نمیکنند. برای این مدل آسانسور ها نباید از سیم بکسل های مغز کنف استفاده نمود و باید از سیم های ۸ رشته مغز فولادی استفاده شود و در مرکز مغز فولادی از یک لایه نازک کنف جهت نرمی بیشتر همچنین روغن رسانی بهتر به سیم استفاده شده که این سیم ها با کد فنی PAWO F3 شناخته میشوند .

باید بدانید که بافت PAWO F3  سیم بکسل های مغز فولاد هست که بعضا در اصطلاح بازاری و عامه سیم بکسل های نیمه فولادی یا نیمه کنفی نام برده میشود که صحیح نیست ، این بافت سیم بکسل های هشت رشته با مغز فولادی هست که برای کاربرد خاص و ارتفاع خاص طراحی و تولید شده .

آسانسورهای ارتفاع بلند

این آسانسورها ارتفاعی به طول سیم بکسلی بیش از۶۰ متر دارند . و از نظر سرعت از ۶ متر بر ثانیه بیشتر میروند،

جمع بندی

به طور کلی در این مقاله سعی کردیم تا به نحوه انتخاب سیم بکسل مناسب برای آسانسور عوامل مهم برای انتخاب سیم بکسل مناسب وسیم بکسل چیست؟ و همچنین مغزی سیم بکسل بپردازیم. هر کدام از این محصولات، برتری‌های خاص خود را دارند که با توجه به اولویت‌هایتان، می‌توانید بهترین انتخاب را داشته باشید. مهمترین چیزی که باید در مورد نیک اویل بدانید این است که ما همیشه وب سایت خود را برای ارائه داده‌های مناسب و مرتبط به روز می‌کنیم. بنابراین برای با خبر شدن از جدیدترین محصولات، ما را دنبال کنید.

سوالات متداول

سیم بکسل چیست؟

5/5

دیدگاه‌ها (3)

  1. سیم بکسل آسانسوری که هیدرولیکی هست چه شکلی دارد و تفاوتش با بقیه سیم بکسل ها در چیست؟ و میخوام بدونم این آسانسور هایی که سرعت بالایی دارند و در برج های بلند با ارتفاع بالایی تولید میشند دقیقا از چه سیستمی استفاده میکنند؟؟ ممنون از نیک اویل
  2. قیمت سیم بکسل آسانسور در شرکت نیک اویل چقدر است؟؟ آیا شما سیم بکسل برای فروش دارید؟؟ من از روغن های شما استفاده کردم و راضی بودم
  3. استاندارد سیم بکسل چیه دقیقا ؟؟ من خیلی زیاد پیش میاد بران که سیم های بکسل آسانسور ساختمان مون نیاز به روغنکاری پیدا میکنه و از روغن مخصوص ریل شما استفاده کردم و واقعا راضی بودم و تشکر میکنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما