جستجو
Close this search box.

کفشک آسانسور و کاربرد آن در سیستم آسانسور

کفشک آسانسور یکی از قطعات مهم در آسانسور است که اهمیت این قطعه در حرکت نرم کابین آسانسور و وزن متعادل آسانسور آشکار می شود. این کفشک در بالا و پایین کابین نصب شده و وزن آن متعادل است. نقش کفشک هدایت کابین و تعادل وزن روی ریل راهنمای آسانسور است. کفشک ها انواع مختلفی دارند که قیمت ها و کیفیت های متفاوتی دارند. نیک اویل قصد دارد در این صفحه به بررسی جامع و کامل کفشک آسانسور بپردازد.

فهرست مطالب

لیست قیمت و خرید انواع آسانسور از فروشگاه نیک اویل : روغن دنده آسانسور

کاربرد کفشک آسانسور چیست؟

همانطور که گفته شد، عملکرد اصلی کفشک کمک به کاهش کشش کابین آسانسور یا وزن متعادل در امتداد ریل راهنمای آسانسور است.

مطلب مرتبط : سیستم تعلیق آسانسور

اما یکی از کاربردهای دیگر این قطعه بهبود کیفیت حرکت آسانسور است. در مقاله جامع نصب ریل راهنما آسانسور طول ریل و نحوه اتصال آن ها به یکدیگر را توضیح دادیم. هنگامی که کابین آسانسور از تقاطع راه آهن عبور می کند، یک لرزش ایجاد می شود. کفشک آسانسور این لرزش را خنثی کرده و کیفیت و یکنواختی حرکت کابین و وزن متعادل آسانسور را تضمین می کند. این قطعه برخلاف ظاهر بسیار کوچکش کاربردهای زیادی دارد. 

مطلب مرتبط : نحوه کار آسانسور

تعداد کفشک در آسانسور

در آسانسور هم کابین و هم وزنه تعادل آن به کفشک مجهز شده اند، بنابراین تعداد کفشک های داخل کابین و وزنه تعادل آن چهار عدد است که در بالا و پایین آسانسور نصب می شوند. به همین دلیل باید از کفشکی استفاده کنید که کمترین اصطکاک و سایش را داشته باشد و همچنین صدای حرکت و وزن کابین را به حداقل برساند. رد انحراف در ریل و سایر قسمت های مربوط به آن نیز به عهده کفشک می باشد. در واقع وظیفه اصلی این کفشک حفظ جان افراد داخل محفظه است.

مطلب مرتبط : فرهنگ و آداب استفاده از آسانسور

از دیگر قطعات آسانسور می توان به کفشک آسانسور آن اشاره کرد. کفشک آسانسور باعث کاهش سر و صدا و همچنین کاهش آلودگی صوتی به هنگام حرکت کابین و وزنه تعادل،  می‌شود. یکی از دیگر وظایف مهم کفشک، این است که اتحرافات کوچک که در ریل یا در محل اتصال ریل‌ها وجود دارند را برطرف کند به نحوی که اختلالی در حرکت پیش نیاید. به طوری کلی با استفاده از کفشک آسانسور، کیفیت حرکت آسانسور بالاتر خواهد رفت.

انواع کفشک آسانسور

کفشک ها به طور کلی به 3 نوع کفشک کشویی، کفشک غلتکی و کفشک ثابت تقسیم می شوند. در کفشک های کشویی از لنت های تفلون، پلاستیکی یا PVC قابل تعویض استفاده می شود. در کفشک غلتکی که در بازار به آن کفشک غلتکی نیز می گویند، بدنه فلزی محکمی وجود دارد که بر روی آن غلتکی وجود دارد. فنرهایی در پشت هر یک از این غلتک ها نصب می شوند و باعث می شوند که غلتک ها به بخش های ریل راهنمای آسانسور بچسبند.

مطلب مرتبط : روغن سنتتیک

کفشک لغزشی آسانسور

این نوع کفشک برای حداکثر سرعت 2.5 متر بر ثانیه طراحی شده است. اما معمولا برای سرعت 2 متر بر ثانیه استفاده می شود. سطح تماس کفشک کشویی با ریل راهنمای آسانسور از پلاستیک یا تفلون می باشد. برای جلوگیری از آسیب یا شل شدن این سطح، تعویض دوره ای آن توصیه می شود.

مطلب مرتبط : درایو آسانسور

با توجه به اینکه این نوع کفشک برای سرعت های بسیار پایین استفاده می شود، سرویس و نگهداری دوره ای این نوع کفشک باید به خوبی انجام شود. مهم‌ترین بخش کفشک لنت آن است که محل قرارگیری آن بین کفشک و ریل آسانسور می‌باشد. شما برای افزایش کارایی لنت کفشک باید حتما به سه توصیه زیر عمل کنید:

1_ نصب و تنظیم صحیح کفشک لغزشی جهت عملکرد صحیح و روان آسانسور

2_ تمیز و مرتب بودن ریل‌های آسانسور 

3_ روغنکاری مداوم ریل آسانسور

ریل آسانسور

کفشک رولر آسانسور

کفشک آسانسور قسمتی است که بین ریل راهنمای آسانسور و کابین قرار می گیرد، این قسمت به راحتی می تواند کابین را روی سطح ریل ثابت نگه دارد و کابین را به سمت بالا و پایین هدایت کند. در قسمت بالایی این کفشک قسمتی وجود دارد که روغن کاری می شود و وظیفه آن کاهش اصطکاک بین کفشک غلتکی آسانسور و ریل می باشد.

مطلب مرتبط : نجات فرد گیر کرده در آسانسور

همچنین لازم است بدانید که این کفش ها را می توان در امتداد ریل ثابت نصب کرد و به راحتی بر روی دیوار چاه آسانسور ساختمان بالا و پایین رفت تا از چرخش و چرخش کابین در حین استفاده جلوگیری کند.

  در ادامه به مختصری از مزایای کفشک های رولی ساخت ایران می پردازیم:

 • اول باید گفت آلیاژ چرخ های این محصول بر خلاف نمونه های مشابه نسبت به روغن روی ریل حساس نیستند و دچارخوردگی نمی شوند.
 • این چرخ ها بسیار مقاوم بوده و مصالح روی ریل آسیبی به آنها نمی رسانند.
 • مختصات نصب آنها منطبق بر کفشک های سایشی می باشد پس نیازی به تغییر روی کابین یا سوراخکاری مجدد ندارند.
 • حرکت نرم و ایده آلی را برای کابین پدید می آورند و بدلیل آنتی شک بودن تا حد زیادی تنش های ریل را پوشش می دهند.

مطلب مرتبط : کاربرد بلبرینگ و یاتاقان در آسانسور

 • نیاز به روغن کاری ماهانه ریل را مرتفع می سازد.
 • نصب آنها نیاز به تنظیمات پیچیده برای تکنسین ها ندارد.
 • هر چرخ دارای بر اساس بالاترین استاندارد جهانی دارای دو بلبرینگ می باشد.
 • این محصول در مقایسه با نمونه های خارجی (حتی اروپایی)  دارای کیفیت بالا و قابل رقابت است.
 • و از همه مهمتر دارای قیمت مرقوم به صرفه و پایین در کنار کیفیت بالا هستند.

کفشک رولری یا غلطکی آسانسور

این نوع کفشک برای سرعت های بالاتر از دو و نیم متر بر ثانیه استفاده می شود.کفشک های غلتکی به دلیل تعبیه فنر عموما برای سرعت های بالای 5 متر بر ثانیه مناسب هستند. بافر یا ضربه گیر آسانسور در این نوع کفشک عامل اصلی کاهش لرزش کابین است.

مطلب مرتبط : چشمی آسانسور

ساختمان هایی که ارتفاع زیادی دارند باید از آسانسورهای پرسرعت استفاده کنند. با توجه به اینکه سرعت بسیار بالا باعث لرزش بیش از حد کابین می شود، استفاده از کفشک های غلتکی یا غلتکی در این نوع آسانسور ضروری است. این نوع کفشک مصرف انرژی را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

کفشک غلتکی ساختار خاصی دارد، در این نوع کفشک معمولا غلتک ها محکم به بدنه فلزی متصل می شوند. در این صورت امکان اتصال دائمی تمامی غلتک ها به سطوح مخالف ریل راهنما وجود دارد. در این حالت حرکت و عملکرد غلطک ها به خوبی انجام می شود.

مطلب مرتبط : سیستم ایمنی آسانسور

به منظور کاهش و حذف صدای آسانسور و همچنین بهبود عملکرد آن، غلتک ها مجهز به لاستیک های پلی اورتان می باشند. یک محافظ فلزی در بالای کابین و تعادل برای محافظت از چرخ ها وجود دارد.

رابطه کفشک و لغزش کابین

اگر جنس کفشک مناسب نباشد، احتمال گیرکردن کابین در ریل راهنما یا قاب وزنه وجود دارد. در واقع نوع کفشک تاثیر زیادی در حفظ استحکام کابین آسانسور دارد. اگر نصب این کفشک ها و ریل راهنما به خوبی انجام نشود مسافران لرزش زیادی در کابین احساس می کنند. برعکس، نصب کفشک های باکیفیت، سرعت آسانسور را افزایش داده و آن را بسیار روان می کند.

مطلب مرتبط : چرا آسانسور نیاز به سرویس دارد ؟

بهترین کفشک آسانسور

به طور کلی بهترین نوع کفشک، کفشکی است که کمترین اصطکاک و سایش را داشته باشد. همچنین کفشک باید هنگام جابجایی کابین و وزن متعادل، آلودگی صوتی و صدا را کاهش دهد. یکی دیگر از ویژگی های یک کفشک آسانسور خوب این است که انحرافات جزئی در محل اتصال ریل و ریل را دفع می کند و آن را به کابین یا وزن متعادل آسانسور منتقل نمی کند.

جمع بندی

به طور کلی در این مقاله سعی کردیم تا کفشک آسانسور را یرایتان توضیح دهیم. مهمترین چیزی که باید در مورد نیک اویل بدانید این است که ما همیشه وب سایت خود را برای ارائه داده‌های مناسب و مرتبط به روز می‌کنیم. بنابراین برای با خبر شدن از جدیدترین محصولات، ما را دنبال کنید.

5/5

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تماس با ما