جستجو
Close this search box.

تفاوت بین آسانسور و پله برقی

تفاوت بین آسانسور و پله برقی

آسانسور یا پله برقی؟

تفاوت بین آسانسور و پله برقی بیشتر به ساختار هر دستگاه مربوط می شود تا عملکرد آنها، زیرا پله برقی پله های متحرکی هستند که امروزه در همه جا وجود دارند و به افراد کمک می کنند از یک سطح به سطح دیگر حرکت کنند. آسانسورها همچنین راه خوبی برای کمک به افراد در رفت و آمد بین طبقات یک ساختمان هستند.

ما در نیک اویل و در این پست سعی شده کرده ایم که مهم ترین تفاوت های پله برقی و آسانسور برای افرادی که خودشان نمی توانند از پله های ثابت استفاده کنند و یا برایشان سخت و وقت گیر است را به وضوح بیان کنیم.

فهرست مطالب

لیست قیمت و خرید انواع آسانسور از فروشگاه نیک اویل : روغن مخصوص آسانسور

آسانسور چیست ؟

آسانسور یکی از راحت ترین راه ها برای حرکت عمودی در ساختمان های چند طبقه است. قبل از تولید این تجهیزات، راه پله ها راه مناسبی برای رفت و آمد بود، اما امروزه به دلیل ساخت ساختمان های بلندتر از گذشته و ازدحام مردم و همچنین انواع بیماری های جسمی، امکان تردد از پله های طولانی وجود ندارد. و آسانسور جایگزین سریعتر و مفیدی برای آنها می باشد

پیاده روی متحرک (رمپ)

به طور کلی می توان اینگونه گفت، رمپ تجهیزی است که از نظر مکانیزم عملکردی همانند پله برقی عمل می کند، در حالی که پله برقی افراد را به صورت عمودی جابجا می کند اما وظیفه رمپ جابجایی افراد از نقطه ای به نقطه ای دیگر یک مکان، با شیب نهایتا 12 درجه می باشد، این امر سبب می گردد تا افراد بدون احساس خستگی و فعالیت جسمانی در محیط های بزرگ و طولانی جابجا شوند. نوع به روز آنها مجهز به سنسوری است که در زمان ایستادن افراد بر روی آن و در هنگام استفاده، سرعت حرکت آن بیشتر می گردد که این امر باعث مصرف بهینه انرژی در اینگونه رمپ هاست. پیاده روی متحرک به موتورهای ضعیف تری نسبت به پله برقی ها احتیاج دارند و در مکان های پر ترددی همچون، فرودگاه ها، مراکز تجاری، فروشگاه ها و غیره از آنها استفاده می گردد.

موتور پله برقی

معمولا تمام وسایل الکترونیکی برای کار کردن نیاز به موتور دارند. در پله برقی و رمپ نیز برای راه اندازی و به جریان افتادن حرکت آنها در قلب این تجهیزات احتیاج به موتور است تا قدرت محرکه لازم برای کارکردن پله برقی توسط این موتور تامین گردد. موتورهایی که در پله برقی استفاده می گردد، معمولا همان موتور گیربکس سه فازی است که در آسانسورها نیز کاربرد دارد. در پله برقی و رمپ ها معمولا از موتورهایی استفاده می کنند که تعداد قطب بیشتری داشته باشند، زیرا تعداد قطب بیشتر در این موتورها سبب می گردد، تا موتور حرکت نرم و بدون تکانی را داشته باشد.

پله برقی چیست ؟

پله برقی نوعی نقاله حمل و نقل است که از پله های به هم پیوسته تشکیل شده است که افقی هستند و برای بالا و پایین بردن افراد استفاده می شود. این دستگاه یک چرخه تکراری از پله های گردان است که در آن پله های برگشتی را می بینید که در زیر پله های بالایی قرار گرفته اند.

البته وزن پله های مخفی متعادل و برابر با وزن پله های باز است، بنابراین موتور پله برقی تنها وزن افرادی که روی پله برقی بالا یا پایین می روند را تحمل می کند.

کاربرد پله برقی

پله برقی ها از نظر کاربرد به 3 دسته درب نیمه خارجی، درب داخلی و خارجی تقسیم می شوند که در محیط های باز (خارج ساختمان)، محیط های بسته (داخل ساختمان) و در نهایت نیمه بسته (روگذر) مورد استفاده قرار می گیرند. مهم ترین ویژگی‌های یک پله برقی عالی:

+ حرکت آسان و پیوسته با سرعت مطلوب

+ مصرف انرژی پایین

+ میزان آلودگی صوتی کم در هنگام حرکت

+ قطعات تولید شده با استاندارد بالا

+ استاندارد بالا در میزان امنیت

+ استفاده از مواد ضد خوردگی در تولید انواع قطعات بالابر پله

+ عملکرد اتوماتیک و قابل اطمینان

+ رعایت استاندارد های لازم در ابعاد پله‌ها، ارتفاع و عرض هر پله و محافظ پله

ریل متحرک محافظ به گونه‌ای که انگشتان افراد هرگز دچار اسیب نمی شوند.

+ هنگام بروز هر گونه اختلالی پله برقی به صورت خودکار از حرکت می ایستد.

مقایسه آسانسور و پله برقی

تا چند دهه پیش کمتر کسی در مورد پله برقی چیزی شنیده بود، اما امروزه استفاده از آن به قدری فراگیر شده که همه با آن آشنا هستند و نحوه استفاده از پله برقی را می دانند.پله های پله برقی ثابت می باشند و به هم وصل اند که به سمت پایین یا بالا حرکت می کنند اما این پله ها از پشت روی یک کمربند نقاله که توسط موتور هدایت می شود حرکت می کنند.

پله برقی به طور مدام در حال حرکت است حتی اگر هیچ شخصی از آن ها استفاده نکند در حقیقت هیچ مدت انتظاری برای آن ها وجود ندارد. آسانسورها مجهز به یک کابین یا قفسه هستند که با سرعت زیاد در داخل محورهای عمودی به حرکت در می آید. کابین آسانسور با استفاده از یک کابل کششی به سمت بالا یا پایین به حرکت در می آید.

امروزه به دلیل وجود آپارتمان های چند طبقه و دفاتر مختلف و حتی کلینیک ها در طبقات بالای این ساختمان ها، نصب آسانسور ضروری است چرا که حتی برای جوانان نیز عبور از پله های زیاد دشوار است.

مهم ترین تفاوت ها در مقایسه پله برقی و آسانسور

1- پله برقی شامل پله های متحرکی است که برای جابجایی افراد در ساختمان استفاده می شود اما آسانسور به نوعی اتاقک گفته می شود که بسته به ظرفیت اتاقک تعداد معینی از افراد را به طور همزمان بین طبقات بالا یا پایین می برد. ساختمان های مختلف را منتقل می کند.

2- آسانسور بیشتر برای ساختمان های بلندمرتبه مانند دفاتر خدماتی یا حقوقی، آپارتمان ها، بانک ها، بیمارستان ها و … استفاده می شود اما از پله ها می توان در مراکز خرید، مترو، راه آهن و بسیاری موارد دیگر استفاده کرد.

3- حداکثر ظرفیت آسانسور حدود 10 تا 15 نفر به صورت همزمان می باشد اما در پله برقی این تعداد به بیش از 20 نفر می رسد.

4- پله برقی ها دائما حرکت می کنند و دائما انرژی مصرف می کنند، اما آسانسورها فقط در هنگام کار انرژی مصرف می کنند.

5_ با مقایسه پله برقی و آسانسور می توان گفت که پله برقی سرعت کمتری نسبت به آسانسور دارد. آسانسورها برای انتخاب یک وسیله سریع مناسب تر هستند و می توانند به سرعت بالا یا پایین حرکت کنند.

پله برقی یا آسانسور ؟

اکنون از تفاوت پله برقی و آسانسور آگاه هستید و می دانید که بسته به نوع انتظاری که از یک جابجایی مردم دارید، مکان و حجم جابجایی افراد و فضای مورد نیاز برای هر وسیله، باید انتخاب کنید. یک وسیله متحرک مناسب (آسانسور یا پله برقی). ) انتخاب شود. برای این منظور می توانید با کارشناسان گروه پارس ایمن بالابر مشورت نمایید. ناگفته نماند که قیمت پله برقی بر اساس ارتفاع کف تا طبقه متحرک تعیین می شود، اما برای ساخت و محاسبه قیمت آسانسور علاوه بر ارتفاع، ظرفیت آن نیز موثر است.

جمع بندی

به طور کلی در این مقاله سعی کردیم تا تفاوت پله برقی و آسانسور را بیان کنیم. مهمترین چیزی که باید در مورد نیک اویل بدانید این است که ما همیشه وب سایت خود را برای ارائه داده‌های مناسب و مرتبط به روز می‌کنیم. بنابراین برای با خبر شدن از جدیدترین محصولات، ما را دنبال کنید.

5/5

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    تماس با ما