جستجو
Close this search box.

آشنایی با اجزای موتور گیربکس آسانسور

موتور گیربکس آسانسور چیست؟

موتور گیربکس آسانسور و تمام اجزای آن را در این مقاله برای شما آورده ایم ،  امروزه اگر به دنیای اطراف خود توجه کنیم، متوجه می شویم که ساختمان ها هر روز بلندتر می شوند و به این ترتیب آسانسورها به شیوه ای جدید نقش ایفا می کنند. پس از انقلاب صنعتی، سازه ها بسیار بزرگتر شدند و آسانسورها نیز از این قاعده مستثنی نبودند.

فهرست مطالب

لیست قیمت و خرید انواع روغن دنده آسانسور از فروشگاه نیک اویل : روغن گیربکس آسانسور

مهمترین قسمت موتور آسانسور گیربکس آن است، در میان موتورهای آسانسور فعلی، این یک نیروی محرکه قدیمی است. اما کاربرد وسیع تری نسبت به موتورهای دیگر دارد و برای آسانسورهای امروزی کاربرد بیشتری دارد. برای توضیح اجزای یک موتور گیربکس آسانسور، به طور کلی می توان چهار قسمت را برای این موتور در نظر گرفت:

 1. گیربکس
 2. موتور الکترونیکی
 3. فلکه
 4. ترمز

موتور آسانسور در ساختار متفاوت

اجزای موتور آسانسور که موتور آن در انواع مختلف در بازار موجود است بسیار زیاد است مانند موتور دنده زیرا این موتور برق را به موتور منتقل می کند تا بتواند سریع بچرخد البته موتور معمولی با گیربکس در ساخت آسانسور کاربرد چندانی ندارد، مگر در شرایط و کارکردهای خاص، زیرا در هنگام نصب موتور، یک نوع اصطکاک باید همزمان با یکدیگر کار کنند که همان اصطکاک بین طناب کششی و شیر در موتور است. .

موتور آسانسور و حالت اتوماتیک

اگر می خواهید به راحتی مصرف انرژی را کاهش دهید و به طور خودکار کابین آسانسور را حفظ کنید، قطعات کاهنده دو سرعته پیشنهاد خوبی است، زیرا مقاومت خاصی در کاهنده دو سرعته در حین کار شروع می شود و منجر به سرعت تدریجی می شود.

 موتور آسانسور با سرعت معین

موتور گیربکس تک سرعته باعث می شود که موتور نیروی محرکه خود را به گیربکس آسانسور منتقل کند و آسانسور می تواند در مدت زمان کار با سرعت مشخصی کار خود را به پایان برساند.

گیربکس

برای نام بردن اجزای موتور گیربکس، لازم است در ابتدا بدانید گیربکس چیست و چه اجزایی دارد.

این دستگاه یکی از اجزای مهم آسانسور است و وظیفه اصلی آن تغییر سرعت و گشتاور موتور آسانسور (اغلب افزایش می یابد) می باشد. این کار به این صورت انجام می شود که یک طرف گیربکس باید به محور اصلی موتور متصل شود و از ساختار دنده های موجود در گیربکس سرعت و گشتاور خاصی با توجه به دنده ها و تعداد آنها مشخص می شود و همچنین کاهنده آسانسور یک نوع چرخ دنده حلزونی است.

مطلب مرتبط : آموزش نصب آسانسور

برای نام بردن اجزای موتور گیربکس آسانسور باید به یکی دیگر از کاربردهای گیربکس توجه کرد. هنگام حمل وزنه سنگین یا شروع از حالت استراحت، گشتاور اغلب افزایش می یابد و سپس سرعت کاهش می یابد یا برعکس. شما خواهید داشت.

مقایسه گیرلس با گیربکس:

موتور گیرلس(GEARLESS)

 1. راندمان(Efficiency)حدود۹۸% می باشد
 2. احتیاج به روغن کاری ندارد
 3. موتور داغ نمیکند،بنابراین می توان اطمینان داشت آسانسورحتی در شرایط ترافیکی خیلی زیاد جهت خنک شدن موتور متوقف نمی شود.
 4. دور موتور گیرلس حدود۱۵۰دور در دقیقه می باشد،بنابراین صدای کمتری تولید می کند.
 5. جریان استارت موتور۵۰%بیش از جریان نامی است.
 6. با توجه به ابعاد کوچک موتور گیرلس میتوان آسانسور را حتی به شکل بدون موتور خانه نصب نمود.(M.R.L)
 7. موتور گیرلس نسبت به موتور گیربکس هم توان سبکتر می باشد.
 8. احتیاج به فلایویل ندارد.

موتور گیربکس دار(GEARED)

 1. راندمان(Efficiency) حدود ۵۰% می باشد
 2. احتیاج به روغن کاری دارد
 3. موتور داغ می کند،در صورت استفاده بیش از حد سنسور حرارتی داخل موتور عمل کرده آسانسور را از حرکت باز می دار
 4. دور تند موتور درموتور گیر بکس حدود۱۵۰۰دور در دقیقه می باشد،بنا براین صدای بیشتری تولید می کند.
 5. جریان استارت موتور بیش از۴ برابر جریان نامی است.
 6. به علت ابعاد حجیم موتور می بایست در قسمت بالای چاه آسانسور اتاقی به عنوان موتور خانه پیش بینی نمود.
 7. موتور گیربکس نسبت به موتور گیرلس هم توان سنگین تر می باشد.
 8. احتیاج به فلایویل دارد.
 9. گیربکس وجود دارد
اجزای گیربکس

اجزای موتور گیربکس آسانسورکه باید به خوبی با آنها آشنا شوید.

شفت اصلی یا خروجی

همانطور که از نامش پیداست، این شفت نقش مهمی در بین اجزای گیربکس آسانسور ایفا می کند. با سرعت های مختلف به چرخش ادامه می دهد. این مدل شفت به صورت پیچشی کار می کند و با چرخاندن دنده مربوط به آن می توان این شفت را جدا و از کار انداخت.

بلبرینگ

برای کاهش اصطکاک و پشتیبانی از قسمت دوار به بلبرینگ نیاز داریم. همانطور که در بالا ذکر شد، از جمله اجزای موتور گیربکس آسانسور، محور اصلی است که توسط یاتاقان ها پشتیبانی می شود.

چرخ دنده ها

چرخ دنده ها در همه وسایل برقی دیده می شوند که در آسانسور عملکرد آنها را توضیح می دهیم. در هر یک از شفت ها نیرویی وجود دارد که برای انتقال آن نیرو به شفت های چرخ دنده مختلف استفاده می شود.

مطلب مرتبط : زمان تعویض روغن موتور آسانسور

علاوه بر این، تعداد آنها و دندان های آنها نیز مهم است، زیرا گشتاور ارسالی بر روی آنها محاسبه می شود. هرچه دندان بالاتر باشد گشتاور بیشتر و سرعت کمتر و هرچه دندان کمتر باشد گشتاور کمتر و سرعت بیشتر می شود.

موتور الکترونیکی

یکی از اجزای موتور گیربکس آسانسور موتور الکتریکی است، این موتور فقط برای متعادل کردن وزن کابین با تعداد افراد داخل کابین استفاده می شود. تا مسافران بتوانند سفری آرام را تجربه کنند.

فلکه

بالابر ماشین ساده ای است که طناب یا کابل را با چرخ و محور ترکیب می کند تا اجسام بزرگ را بلند کند. آسانسورهای مدرن از بلوک هایی با کابل های فلزی بزرگ استفاده می کنند. یک موتور الکتریکی کابل را می کشد و کابین را بین طبقات بالا می برد. برای کاهش کار مورد نیاز برای بلند کردن بار می توان چندین لت را با هم ترکیب کرد. وظیفه اصلی چاه آسانسور کنترل حرکت کابل ها و انتقال نیروی آنها به کابین آسانسور در جهت حرکت است.

ترمز

این آیتم همانطور که از نامش پیداست مسئول روشن بودن یا نبودن موتور آسانسور است. وقتی آسانسور بخواهد حرکت کند این ترمز غیرفعال می شود و به موتور اجازه کار می دهد و کابین حرکت می کند و سپس وقتی آسانسور ساکن است نوبت به کار این ترمزها می رسد.

رابطه بین موتور آسانسور و وزن کابین

موتور آسانسور مهم ترین قسمت آسانسور محسوب می شود زیرا وظیفه وزن در کابین آسانسور را بر عهده دارد و می تواند نیرو را حفظ کند، البته بسته به نوع آسانسور موتور آن با یکدیگر تفاوت هایی دارد.

موتور آسانسور و برخی عیوب

البته لازم به ذکر است که کاهنده دو سرعته آسانسور معایبی نیز دارد، به عنوان مثال می توان به هزینه بالای برق در این نوع موتور اشاره کرد که در تهیه موتور برای موتور باید به آن توجه کرد. آسانسور به دلیل مقرون به صرفه بودن وجود موتور در تمامی جهات نکته بسیار مهمی است و هرگونه بی توجهی به این امر حاشیه هایی را ایجاد می کند.

موتور آسانسور و ولتاژ متغیر

اگر می خواهید موتور آسانسور شما با تغییر ولتاژ کار کند، باید از موتور آسانسور گیرلس استفاده کنید، زیرا این موتور با سرعت بسیار پایین راه اندازی می شود که به تدریج سرعت آن افزایش می یابد و در پایان کار دوباره با کاهش سرعت گیرلس. موتور آسانسور یکی از موتورهای بسیار مورد استفاده در صنعت آسانسور است که عملکرد آسانسور با سرعت بالا را نیز فراهم می کند.

جمع بندی

به طور کلی در این مقاله سعی کردیم تا اجزای موتور گیربکس آسانسور را بیان کنیم. مهمترین چیزی که باید در مورد نیک اویل بدانید این است که ما همیشه وب سایت خود را برای ارائه داده‌های مناسب و مرتبط به روز می‌کنیم. بنابراین برای با خبر شدن از جدیدترین محصولات، ما را دنبال کنید.

5/5

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تماس با ما