جستجو
Close this search box.

چشمی آسانسور یا فتوسل چیست؟

چشمی آسانسور


امروزه با توجه به اینکه اکثر ساختمان ها با تعداد طبقات زیاد ساخته می شوند، آسانسور به یک ضرورت تبدیل شده است. آسانسور بالا و پایین رفتن از طبقات را بسیار آسان و بدون زحمت کرده است و می توانید بدون خستگی و در عرض چند ثانیه به هر طبقه ای که بخواهید بروید. آسانسور در محیط ها و ساختمان های مختلفی از جمله مجتمع های مسکونی، تجاری و اداری استفاده می شود. وظیفه اصلی آسانسور محافظت از مسافران هنگام باز و بسته شدن درب آسانسور است. فتوسل ها انواع مختلفی دارند که به شما معرفی می کنیم.

فهرست مطالب

لیست قیمت و خرید انواع روغن دنده آسانسور از فروشگاه نیک اویل : روغن گیربکس آسانسور 

یکی از مهم ترین اجزایی که این ایمنی را تامین می کند، چشمی درب آسانسور یا فتوسل آسانسور است. این سنسورها که بر روی درب هر کابین آسانسور نصب می شوند، وظیفه حفظ ایمنی افراد داخل آسانسور را بر عهده دارند. عملکرد این سنسورها به این صورت است که تا زمانی که چیزی مانع بسته شدن درب آسانسور نشود، این سنسورها درب را باز نگه می دارند.

مطلب مرتبط : فرهنگ و آداب استفاده از آسانسور

این کار از آسیب دیدن مسافران یا گیر کردن چیزی بین درهای آسانسور جلوگیری می کند. این وظیفه فتوسل یا سنسور است که تمام موانع بسته شدن درب اعم از اشیاء، افراد، محموله یا اتومبیل یا هر وسیله دیگری را تشخیص دهد.

مطلب مرتبط : کفشک آسانسور

قبلاً گفتیم که سنسورهای موجود در آسانسور قطعات بسیار مهمی هستند زیرا مسئولیت ایمنی آسانسور را بر عهده دارند. اما در این میان سنسورهای ورود و خروج از همه سنسورها اهمیت بیشتری دارند. این سنسور در تمامی آسانسورها وجود دارد که از آسیب دیدن مسافران جلوگیری می کند. فتوسل چشم الکترونیکی یا چشم آسانسوری نیز نامیده می شود. وظیفه این سنسور تشخیص هر مانعی چه افراد و چه اشیاء دیگر است. در واقع زمانی که این سنسور اجسام متحرک کوچک یا بزرگ مانند اجسام سنگین مانند موتورها را تشخیص دهد، آسانسور بسته نخواهد شد.

مطلب مرتبط : درایو آسانسور

یا مثلاً اگر آن چشم اجسام دیگر مانند سایر تجهیزات سنگین یا افراد را تشخیص دهد، دستور بسته شدن درب آسانسور را نمی دهد. هنگامی که در بسته است، ایمنی مسافر تضمین می شود. بنابراین این قطعه یکی از مهم ترین قطعاتی است که در تمامی آسانسورها نصب می شود و به حفظ جان مسافران کمک می کند.

انواع سنسور یا فتوسل آسانسور

انواع سنسور یا فتوسل آسانسور

سنسورهای آسانسور دو نوع مختلف دارند. فتوسل چشمی یا نقطه ای و فتوسل پرده ای انواع مختلفی از سنسورهای آسانسور هستند.

فتوسل چشمی یا نقطه ای آسانسور

این نوع سنسور در کنار درب آسانسور قرار می گیرد و سیگنال را به صورت نقطه ای از فرستنده یک طرفه روی درب آسانسور به گیرنده ارسال می کند. معمولا یک سنسور نقطه ای در فاصله 50 تا 70 سانتی متری از زمین در نظر گرفته می شود. این قطعه تنها یک نقطه را از وسط تا پایین آسانسور پشتیبانی می کند.

مطلب مرتبط : سیستم ایمنی آسانسور

هزینه این نوع سنسور نسبت به انواع دیگر کمتر است و این به دلیل قطعات کمتر استفاده شده در آن است. فتوسل نوری از قطعات مختلفی مانند منبع تغذیه، سیم، مدار فتوسل آسانسور، لیزر تشکیل شده است.

مطلب مرتبط : روغن سنتتیک

فتوسل برای پرده

فتوسل پرده ای مانند چشمی درب آسانسور عمل می کند، اما تفاوت آنها در نقاطی است که توسط فتوسل پرده ای پوشانده شده است. فتوسل پرده چندین نقطه را تشخیص می دهد و آنها را می پوشاند، بنابراین کل درب آسانسور توسط سنسور پوشانده می شود.

مطلب مرتبط : چرا آسانسور نیاز به سرویس دارد ؟

از آنجایی که فتوسل روی پرده کل درب آسانسور را بررسی می کند، به آن پرده نور نیز می گویند. ایمنی این نوع سنسور بسیار بالاست، زیرا هر مانعی برای بسته شدن درب به طور کامل شناسایی می شود. فتوسل پرده ای نسبت به نوع نقطه ای دارای گیرنده ها و فرستنده های بیشتری است و این دلیل قیمت بالای آنهاست.

نکته مهمی که باید در نظر داشت این است که سیم کشی سنسور درب آسانسور بسیار مهم است و در صورت عدم انجام صحیح کارکرد هر دو نوع دچار اختلال می شود.

فتوسل ها چگونه کار می کنند؟

فتوسل نقطه ای یا چشمی

فتوسل چشمی آسانسور در کنار درب آسانسور قرار دارد. فتوسل نقطه ای و فتوسل پرده ای دقیقاً یکسان عمل می کنند و دقیقاً عملکرد یکسانی دارند. اما ویژگی که این دو را از یکدیگر متمایز می کند این است که نقاط تحت پوشش هر یک متفاوت است. این سنسورها سیگنال را به صورت یک نقطه به گیرنده ارسال می کنند.

مطلب مرتبط : نجات فرد گیر کرده در آسانسور

به همین دلیل است که آنها را فتوسل نقطه ای می نامند. ارتفاع نصب فتوسل ها بین 50 تا 70 سانتی متر از سطح زمین در نظر گرفته می شود. بنابراین، قطعات معمولا یک نقطه منحصر به فرد را حفظ می کنند. این بخش معمولاً از وسط تا پایین بالابر است. قیمت این نوع فتوسل کمتر از پرده است.

مطلب مرتبط : سیستم تعلیق آسانسور

از آنجایی که تعداد گیرنده ها و فرستنده های نقطه ای کمتر از فتوسل پرده ای است. یکی دیگر از دلایل ارزان بودن این نوع فتوسل ها این است که قطعات مورد استفاده در این بخش کمتر و طبیعتا هزینه تولید آنها پایین است. برای انتخاب بصری آسانسور مدل نقطه ای باید با توجه به نیاز و عملکردی که برای این قسمت در نظر گرفته اید انتخاب کنید.

مطلب مرتبط : نحوه کار آسانسور

فتوسل چشمی یا نقطه ای آسانسور

فتوسل ها چگونه کار می کنند؟

درک نحوه عملکرد فتوسل آسانسور کار سختی نیست، برعکس عملکرد بسیار ساده و آسانی دارد. اما جدای از این سادگی، نقش بسیار مهمی دارد. شاید بپرسید چشم آسانسور کجاست؟

مطلب مرتبط : کاربرد بلبرینگ و یاتاقان در آسانسور

باید گفت که این قطعات در قسمت ورودی آسانسور و معمولا در یک طرف آسانسور قرار می گیرند. این سنسورها سیگنال های نوری را به گیرنده ارسال می کنند. توسط این سنسورها شناسایی می شوند و باعث می شوند سیگنال به گیرنده ارسال نشود. در نهایت وقتی فرمان بستن درب آسانسور داده می شود، فتوسل از مسافران محافظت می کند.

جمع بندی

به طور کلی در این مقاله سعی کردیم تا فتوسل یا چشمی آسانسور بپردازیم. هر کدام از این محصولات، برتری‌های خاص خود را دارند که با توجه به اولویت‌هایتان، می‌توانید بهترین انتخاب را داشته باشید. مهمترین چیزی که باید در مورد نیک اویل بدانید این است که ما همیشه وب سایت خود را برای ارائه داده‌های مناسب و مرتبط به روز می‌کنیم. بنابراین برای با خبر شدن از جدیدترین محصولات، ما را دنبال کنید.

مقالات مرتبط

5/5

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    تماس با ما