جستجو
Close this search box.

نحوه بستن سیم بکسل بالابر


بستن سیم بکسل آسانسور و بالابر ها چگونه است ؟ ما در این مقاله میخواهیم شمارا با نحوه بستن سیم بکسل بالابر آشنا سازیم پس نیک اویل را همراهی کنید. بسیار مهم است که سیم بکسل به طور منظم و محکم به دور درام پیچیده شود. به دلیل جهت چرخش و کشش، سیم بکسل به محض قرار گرفتن روی درام تمایل به پیچ و تاب دارد. این ویژگی باعث می شود تا سیم بکسل به راحتی در جهت خاصی پیچیده شود.

فهرست مطالب

لیست قیمت و خرید انواع روغن سیم بکسل آسانسور از فروشگاه نیک اویل : قیمت روغن سیم بکسل آسانسور

نحوه بستن بست سیم بکسل

اگر اولین لایه سیم پیچی سیم کش روی درام یا قرقره به خوبی و محکم انجام شود، می توان تضمین کرد که لایه های بعدی نیز به درستی و منظم پیچ می شوند.

اگر جهت سیم کشی سیم کشی به درستی انتخاب نشود، لایه اول سیم کشی به درستی و محکم قرار نمی گیرد و این امر باعث می شود که لایه دوم به اشتباه بین پیچ های لایه اول گیر کند. سیم پیچی ناهموار حتی بر لایه هایی که به درستی زخم شده اند تأثیر می گذارد و باعث فرسایش سیم می شود.

برای مطالعه : طناب بکسل پارچه ای

“قاعده سرانگشتی” روش خوبی برای بررسی موقعیت صحیح سیم بکسل روی درام است. انگشت شست خود را به سمت درام که انتهای خط کشیدن قرار دارد، بگیرید. در حالی که انگشت اشاره شما جایی است که باید نوار رسم قرار گیرد. اگر کف دست رو به بالا باشد به این معنی است که جهت پیچش باید از پایین به بالا باشد و اگر کف دست به سمت پایین باشد به این معنی است که جهت پیچش باید به سمت بالا باشد.

اگر راست دست هستید از روش راست دست استفاده کنید و بالعکس. تاب چپ همیشه به راحتی در دسترس نیست، بنابراین تجهیزات را طوری طراحی کنید که در صورت امکان به سمت راست تاب بخورند.

انواع قلاب سر بکسل

  1. ترمینال طناب وسیله ای مناسب برای اتصال انتهای کابل بکسل می باشد. این دستگاه در دو نوع متقارن و نامتقارن عرضه می شود. نوع متقارن آن عموماً برای اتصال انتهای سیم های آسانسور و بالابر استفاده می شود و به راحتی باز و بسته می شود و نحوه ساخت و نصب آن مانند کنتاکت های نامتقارن است با این تفاوت که به دلیل تقارن در این کنتاکت به دلیل نصب نامناسب خطری ندارد و روش بازرسی آن شبیه کنتاکت نامتقارن است و نصب آن به گونه ای است که انتهای سیم کشنده ابتدا از مخروط کنتاکت گوه عبور کرده سپس به داخل خم می شود. یک حلقه و با هنگامی که بار وارد گوه می شود، قفل و محکم می شود.

قلاب سربکسل آسانسور

استفاده صحیح و رعایت مسائل ایمنی مهم است. در هنگام استفاده از یدک کش آسانسور مطابق با استاندارد اروپایی DIN EN 13411-7 و DIN 15315 برای بکسل های متقارن و DIN 43148 برای یدک کش های نامتقارن به مسائل ایمنی توجه می شود.

امروزه بیشتر از نوع متقارن برای اتصال انتهای آسانسور و سیم های بالابر استفاده می شود و در جرثقیل ها از گوه های نامتقارن استفاده می شود، بنابراین اطلاعات زیر عمدتاً در مورد قلاب کشی آسانسور نامتقارن و همانطور که در بالا ذکر شد عناصر برای چک در متقارن است. و قلاب بکسل نامتقارن کاملا شبیه یکدیگر هستند.

برای مطالعه : روغنکاری سیم بکسل

دو سر انتهایی سیم بکسل آسانسور توسط اتصالات آن که سربکسل و فنر تنظیم کشش بکسل است به یوک کابین و قاب وزنه تعادل متصل شده و به طور اتوماتیک تنظیم کشش سیم بکسل نیز توسط آنها صورت می گیرد.

موارد ایمنی که هنگام مونتاژ قلاب سربکسل بایستی به آن توجه داشت

  1. برای سیم فولادی فقط باید از گوه ها و قلاب هایی با اندازه و استحکام مناسب استفاده کرد، عدم رعایت این شرط ممکن است باعث وارد شدن طناب بکسل یا پاره شدن سیم بکسل یا اتصال شود.
  2. برای قرار دادن میله بکسل و گوه در داخل پریز، توصیه می شود به هر دو قسمت یدک کش نیروی کافی وارد کنید و با ضربه زدن با چکش چوبی گوه را در جای خود قرار دهید تا از آسیب به اتصالات و جلوگیری از عقب نشینی جلوگیری شود. توصیه می شود حداقل 10 درصد از حداقل مقاومت شکستگی طناب بکسل اعمال و نگهداری شود، اما تا زمانی که گوه و طناب فولادی به طور محکم در بدنه قلاب قرار نگیرند، بدون مراقبت رها نشود. قبل از استفاده از مجموعه، گوه باید کاملاً در جای خود قرار گیرد.
  3. پین باید محکم در جای خود قفل شود تا در حین کار نتواند از موقعیت خود خارج شود
  4. در اتصالات کابین و قاب وزنه باید حداقل 2 گیره و در اتصالات سیستم ایمنی چتر نجات 3 گیره وجود داشته باشد. فاصله بین قلاب ها باید حداقل 4 برابر قطر طناب بکسل باشد.
  5. مهره ها باید در سمتی باشند که بار از آن طرف وارد می شود.
  6. در انتهای خط بکسل یک سر بکسل فلزی قرار دارد که با پیچ و مهره به بدنه پایینی متصل می شود.
  7. یدک کش باید در جهت طناب بکسل تحت نیرو باشد.

برخی از این کشش ها دارای یک فنر در کنار مهره هستند که کشش کشش را تنظیم و متعادل می کند. به علاوه این فنرها از لرزش کابین در هنگام حرکت و ایستادن جلوگیری می کنند.

قلاب سربکسل نامتقارن

همانطور که از شکل این قلاب مشخص است، این نوع دارای یک محور طولی است. وقتی قسمت اصلی این محور تحت بار خاصی قرار می گیرد باید بر همان محور طولی عمود باشد همچنین با این قلاب بر خلاف قلاب متقارن وقتی تحت کشش قرار می گیرد، سوکت آن به سمت خود خم یا متمایل می شود. قبول نمی کند دلیل این امر به دلیل نوع اتصال تحت بار آن است در اتصال انتهای گوه ای نامتقارن، رد سیم بکسل نباید مستقیماً به طناب اصلی بسته شود. این می تواند قدرت شکستن طناب اصلی را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

مراحل جا زدن صحیح طناب فولادی در سربکسل نامتقارن

طریقه بستن سیم بکسل

از طرفی طناب بارگیری شده با هر تغییر بار تمایل به تغییر طول دارد که در این صورت طناب زنی مرتبط با طناب بارگذاری شده از این تغییر طول جلوگیری می کند. همچنین این روش باعث می شود تا هر بار که طناب تحت بار قرار می گیرد، موقعیت سوکت دچار نوسان شود. بنابراین طناب تحت فشارهای خمشی اضافی در خارج از سوکت قرار می گیرد.

برای مطالعه : نحوه انتخاب سیم بکسل

با استفاده از بست های U شکل (گیره های طناب سیم) برای سفت کردن حلقه سیم کشی، این روش شرایط خاصی دارد و نیاز به دقت زیادی دارد تا به درستی بست ها از جمله فرورفتگی U شکل بست ها در قسمت انتهایی قرار گیرد. سیم بکسل و برای هر حلقه باید حداقل 3 بست استفاده شود. ضمناً پس از سفت شدن اولیه بست ها باید مرتباً چک شده و در صورت لزوم سفت شوند. این بست ها در صورت استفاده صحیح می توانند تا 80 درصد استحکام کششی سیم کششی فولادی را تحمل کنند .

نحوه بستن سیم بکسل آسانسور

بستن کرپ روی سیم کش دارای استانداردهایی است که برای جلوگیری از حوادث باید رعایت شود:

1) قطر کابل بکسل باید با تعداد کابل (براکت بکسل) برابر باشد. شماره کابل با قطر کابل یکسان است.

2) همه پنکیک ها باید در یک جهت بسته شوند.

3) قلاب ها باید طوری قرار بگیرند که U قلاب در انتهای کوتاهتر سیم بکسل قرار گیرد.

4)تعداد چین ها بستگی به قطر طناب بکسل دارد، مثلا تا قطر 15 میلی متر 3 تا و از 15 میلی متر به بالا هر 5 میلی متر یک تا بزنید.

5) فاصله طناب ها برابر و فاصله دو طناب 6 برابر قطر طناب بکسل باشد.

6) مهره کرپ باید در حین سفت کردن به اندازه 1/3 قطر اصلی طناب بکسل سفت شود.

طناب کششی به عنوان یک وسیله انعطاف پذیر در جرثقیل ها و مکانیزم های دیگر استفاده می شود. یکی از مزیت های آن نسبت به سایر دستگاه های مشابه مانند زنجیر، سبکی و عملکرد مطمئن آن است.

در عمل طناب بکسل هنگام کار در شرایط نامساعد فوراً پاره نمی شود، بلکه به دلیل تشکیل تعداد زیادی رشته در این موارد یا به دلیل سایش اولیه رشته های بیرونی می شکند و این هشدار خطر است. که به محض مشاهده باید تعویض شود . سیم های کششی از سیم های فولادی با مقاومت کششی حدود 130-250 کیلوگرم بر میلی متر ساخته می شوند.

سیم های کششی مورد استفاده در محیط خشک از سیم های لخت ساخته می شوند، در صورتی که سیم کششی در محیط مرطوب استفاده شود گالوانیزه می شود و در حین گالوانیزه شدن به دلیل عملیات حرارتی سیم کششی 10 درصد استحکام کششی خود را از دست می دهد.

مطلب مرتبط : آموزش نصب آسانسور

سیم بکسل توسط دستگاه های مخصوص بافته می شود، به این صورت که ابتدا سیم ها را در لایه های سیم پیچیده می کنند و سپس لایه های سیم را به صورت بکسل در می آورند. این دو عمل به صورت همزمان یا در دو مرحله انجام می شود. لایه های سیم روی لایه داخلی پیچیده می شوند که از فیبر، آزبست، پلاستیک یا سیم های فولادی ملایم تر ساخته شده است.

سیم بکسل از نظر تاب:

سیم بکسل یکطرفه

سیم بکسل دوطرفه یا صلیبی

1.چنانچه جهت تاب کلاف و تاب رشته ها هر دو در یک جهت تابیده شده باشد آنرا سیم بکسل یک طرفه می نامند.

۲.اگر جهت تاب کلاف و تاب رشته ها عکس یکدیگر باشد ، سیم بکسل دوطرفه یا صلیبی نامیده می شود.

۳.اگر تاب کلاف ها و رشته ها عکس یکدیگر باشد و کلاف ها یک در میان به راست و چپ رشته ها تابیده باشند ، ترکیبی گویند.

سیم بکسل از نظر بافت:

سیم های کشش را بر اساس جهت بافت سیم پیچ ها از نظر بافت نام گذاری می کنند بودن اگر جهت کلاف ها از چپ به راست پیچ خورده باشد با علامت z روی سیم بکسل نشان داده می شود و به آن بافت مستقیم می گویند و اگر جهت کلاف ها از راست به چپ تابیده شود با علامت نشان داده می شود. s روی سیم بکسل قرار می گیرد و چپ نامیده می شود.

برای تهیه سیم بالابر از سیم های متقاطع راست و چپ استفاده می شود. طناب های ضربدری یا دو طرفه بهتر در برابر نیروی کششی مقاومت می کنند، در حالی که سیم بکسل های یک طرفه تمایل به باز کردن و شل شدن پارچه ها و نخ ها دارند و انعطاف پذیری و مقاومت پوشش بیشتری دارند اما کمتر. معمولا در شیرآلات استفاده می شود. لازم به ذکر است که برای بلند کردن بار نباید از طناب بکسل یک طرفه استفاده کرد.

جمع بندی

به طور کلی در این مقاله سعی کردیم تا با نحوه بستن سیم بکسل بالابر بپردازیم. هر کدام از این محصولات، برتری‌های خاص خود را دارند که با توجه به اولویت‌هایتان، می‌توانید بهترین انتخاب را داشته باشید. مهمترین چیزی که باید در مورد نیک اویل بدانید این است که ما همیشه وب سایت خود را برای ارائه داده‌های مناسب و مرتبط به روز می‌کنیم. بنابراین برای با خبر شدن از جدیدترین محصولات، ما را دنبال کنید.

5/5

دیدگاه‌ها (2)

  1. سلام لطفا مقالات سیم بکسل را بیشتر در سایت بارگذاری کنید تا استفاده کنیم با تشکر و بگید برای خرید میله بکسل باید چه کنیم؟؟؟؟!
  2. سفت کردن سیم بکسل رو اگه میشه به صورت ویدیویی در این صفحه بزارید چون به نظرم بستن بالابر و یا بستن طناب بکسل رو نمیشه از روی نوشته انجام داد و باید از روی ویدیو انجام داد چون نحوه بستن طناب بکسل و نحوه بستن بالابر یه کار تخصصی به نظرم ممنون از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما