...

صدای موتور آسانسور


صدای موتور آسانسور یکی از مشکلات رایجی است که کاربران جدید یا دست دوم آسانسور ممکن است با آن مواجه شوند. طراحی آسانسور در طول چند دهه گذشته به طور قابل توجهی در پاسخ به نیاز به ساختمان های بلندتر تکامل یافته است.

برای رساندن مسافران به بالای یک ساختمان 20 طبقه مدرن در سریع ترین زمان ممکن، استفاده از آسانسورهای مدرن با طراحی مناسب برای جلوگیری از آلودگی صوتی و جلوگیری از مشکل صدای آسانسور از اهمیت بالایی برخوردار است. در زیر به برخی از علل رایج چنین مشکلاتی و راه های مقابله با آنها می پردازیم.

فهرست مطالب

لیست قیمت و خرید انواع روغن آسانسور از فروشگاه نیک اویل : روغن آسانسور هیدرولیک 

چه چیزی در آسانسور صدا ایجاد می کند؟

آسانسورها می توانند ماشین های پر سر و صدا باشند. خوب، اگر در کنار چاه آسانسور آپارتمان خود زندگی می کنید، شاید تعجب آور نباشد. برای درک بهتر راه های جلوگیری از صدای آسانسور، مهم است که ابتدا بفهمیم که چه چیزی باعث ایجاد صدا می شود. تنها در این صورت است که می توانید بهترین راه حل را برای شرایط خود بیابید. آسانسورها مانند همه وسایل الکتریکی دارای قطعات متحرک زیادی هستند. اما بر خلاف بسیاری از دستگاه ها، برخی از این قطعات حرکت نمی کنند. به آن اکو را از چاه آسانسور اضافه کنید، مشکل عایق صوتی جالبی خواهید داشت. دو منبع اصلی صدای آسانسور اتاق ماشین و خود آسانسور هستند.

موتورخانه جایی است که تمام اجزایی که آسانسور را به سمت بالا و پایین شفت حرکت می دهند قرار دارند. معمولاً در طبقه اول یک ساختمان است، اما می تواند روی پشت بام نیز باشد. در ایران اکثر اتاقک های آسانسور در پشت بام ساختمان قرار دارند. سپس صدای آسانسور و سیستم کابلی است که آن را در محور بالا و پایین می برد. برای بسیاری که می خواهند صدای آسانسور را مسدود کنند، این احتمالاً یک مشکل رایج است. خوشبختانه حل آن بسیار ساده تر است.

صدای آسانسور در طبقه آخر

بررسی ها نشان می دهد که صدای موتورخانه مطمئنا مشکل اصلی است، اما صدای شفت شکایت رایج تری است. دلیل اصلی این است که اتاق ماشین تنها یک مکان ثابت دارد، در حالی که چاه آسانسور از کل ساختمان عبور می کند و بالا و پایین می رود.

بررسی اینکه کدام موضوع برای شما اولویت دارد و بیشترین اختلال را ایجاد می کند، نباید خیلی سخت باشد. اما تصمیمات شما با توجه به صدایی که در آپارتمان شما شنیده می شود و میزان تغییراتی که می توانید ایجاد کنید تعیین می شود. برای یافتن موثرترین راه حل ها، لازم است انواع مختلف نویزهایی که با آن مواجه می شوید را درک کنید.

عایق صدای آسانسور

عوامل متعددی می تواند باعث ایجاد صدای آسانسور شود. آسانسورهای سریعتر در ارتفاعات بالاتر می توانند به دلیل حرکت هوا سر و صدای زیادی ایجاد کنند و اغلب هنگام عبور از طبقات با سرعت بالا صدای سوت می شنویم. لرزش های خفیف در ساختمان های بسیار بلند (در هنگام بادهای شدید که به ندرت توسط ساکنان احساس می شود) می تواند باعث ارتعاش کابل های کششی شود. تغییرات جزئی در سیستم کشش باعث می شود که این سیم ها به طور ناگهانی با یکدیگر برخورد کنند. به خصوص هنگام نزدیک شدن به طبقات بالا، چنین برخوردهایی می تواند باعث ایجاد صدای آسانسور شود که اصلا خوشایند نیست.

علاوه بر این، در آسانسورهای بسیار پر سرعت، صدا گاهی اجتناب ناپذیر است، زیرا حرکت هوا در سیستم تهویه می تواند باعث ایجاد صدای آسانسور شود که اغلب فقط از داخل کابین شنیده می شود. صداهای دیگر ممکن است در این امر شرکت کنند. مانند صدای حرکت غلتک های کابین (صدای ایجاد شده معمولاً به دلیل نقص در یاتاقان های مکانیکی و غلتک های لاستیکی است) یا صدای حرکت وزنه تعادل زمانی که کابین کمی به یک طرف کج می شود تا کابین را متعادل کند.

قطع صدای آسانسور

کابین های مورد استفاده در آسانسورهای پرسرعت معمولاً از نوعی سیستم عایق مکانیکی برای کاهش احساس لرزش در کابین استفاده می کنند. گاهی اوقات این سیستم به خوبی کار نمی کند (که خود می تواند دلایل مختلفی داشته باشد) و در نتیجه مسافر می تواند ارتعاشات را با پاهای خود احساس کند. در برخی از ساختمان های بلند با آسانسورهای پرسرعت، اگر تصادفاً 2 یا 3 کابین مجاور به طور همزمان پایین بیایند، صدای بلندی ایجاد می شود زیرا هر کابین مانند یک پیستون بزرگ عمل می کند که یکباره هوای زیادی را به داخل راهروها فشار می دهد.

حرکت می کند. این صدا می تواند بسیار بلند و آزاردهنده باشد، اگرچه این اتفاق به ندرت می افتد. یکی از دلایلی که آسانسور هنگام نزدیک شدن به طبقه بالا می تواند سر و صدا ایجاد کند این است که دستگاه های اصلی آسانسور در ساختمان های بسیار بلند معمولا در بالای ساختمان قرار دارند.

آسانسورهای قدیمی از ژنراتورهای بزرگ برای تولید نیروی مورد نیاز برای به حرکت درآوردن موتورها استفاده می کنند. عملکرد این ژنراتورها می تواند صدای بسیار بلندی ایجاد کند. آسانسورهای جدیدتر از سوئیچ های الکترونیکی برای کنترل موتور استفاده می کنند که عموماً ساکت تر هستند، اما صدایی متغیرتر و با صدای بلند تولید می کنند که می تواند بیشتر از صدای یکنواخت آسانسورهای قدیمی قابل تشخیص باشد.

صداهای غیر عادی و علت صدای کوبیدن آسانسور در طبقات

شنیدن صدای غیرعادی در حین کار و حرکت آسانسور ممکن است نشان دهنده خرابی آسانسور باشد. عیب یابی به موقع آسانسور در این مواقع و یافتن علت صدای کوبیدن آسانسور در طبقات تاثیر زیادی در پیشگیری از حوادث بعدی دارد. صداهای غیرمعمول ممکن است از اتاق ماشین، موتور آسانسور یا پانل کنترل آسانسور باشد. به طور کلی علت صدای کوبیدن آسانسور بر روی زمین می تواند جابجایی ترمزهای اضطراری آسانسور، شل شدن پیچ های چهارچوب کابین یا قاب وزنی آسانسور، خوردگی کابین و یا قاب وزنی، تنظیم نشدن سیستم چتر نجات با ترمز اضطراری آسانسور، برخورد یا سایش قطعات ثابت و متحرک (مثلاً درب کابین با درب روی زمین)، عدم تطابق ریل های کابین یا قاب وزن، تزئینات ماشین و غیره. که می توانید هرگونه نقص در سرویس و نگهداری آسانسور را تشخیص دهید و قبل از بدتر شدن مشکلات یا حتی خراب شدن آسانسور، آن را تعمیر یا سرویس کنید.

آلودگی کفشک آسانسور

کفش آسانسور وسیله ای است که باعث می شود قاب وزنه به راحتی در امتداد ریل آسانسور و کابین حرکت کند. به همین دلیل می توان گفت که کفش نقش بسیار مهمی در حرکت آسانسور و در صورت کثیف بودن آن دارد; صدای آسانسور را در می آورد. هنگامی که مطمئن شدید که صدای تحریک کننده از کفش است. برای تمیز کردن آنها باید اقدامات لازم را انجام دهید تا آسانسور راحت تر حرکت کند و صدای بیشتری ایجاد نکند.

ریل آسانسور خشک

ریل آسانسور وسیله ای است که در چاه آسانسور برای هدایت کابین آسانسور و قاب وزنه نصب می شود. ریل آسانسور علاوه بر هدایت کابین آسانسور و قاب وزنه، وظیفه ایجاد تعادل بین کابین آسانسور و قاب وزنه را نیز بر عهده دارد و همچنین وظیفه جلوگیری از لرزش در کابین آسانسور و جلوگیری از سقوط آسانسور در داخل کابین را نیز بر عهده دارد. موقعیت های اضطراری ریل آسانسور همیشه باید روغن کاری شود تا آسانسور در چاه آسانسور به خوبی کار کند.

جمع بندی

به طور کلی در این مقاله سعی کردیم تا صدای موتور آسانسور بپردازیم. هر کدام از این محصولات، برتری‌های خاص خود را دارند که با توجه به اولویت‌هایتان، می‌توانید بهترین انتخاب را داشته باشید. مهمترین چیزی که باید در مورد نیک اویل بدانید این است که ما همیشه وب سایت خود را برای ارائه داده‌های مناسب و مرتبط به روز می‌کنیم. بنابراین برای با خبر شدن از جدیدترین محصولات، ما را دنبال کنید.

مقالات مرتبط

5/5

دیدگاه (1)

  1. صدای آسانسور در طبقه آخر به چه علته اگه بشه بگید بسیار ممنون میشم واعقا داریم اذیت میشیم و بی سابقه بوده این صدا ها ولی به نظر خودم به خاطر استفاده نکردن از روغن خوبه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.