جستجو
Close this search box.

کاربرد بلبرینگ و یاتاقان در آسانسور

بلبرینگ و یاتاقان در آسانسور به چیست؟ سیستم کار بلبرینگ و یاتاقان چگونه است؟ در ادامه همراه نیک اویل باشید. یاتاقان یا عنصر مکانیکی سیستم در حین چرخش محور را نگه می دارد، بنابراین همه شما باید کاربرد بلبرینگ و یاتاقان در آسانسور را بدانید، زیرا آسانسور بدون یاتاقان غیرممکن است، بنابراین باید این قسمت مهم یعنی بلبرینگ ها را بشناسیم. ، دقیقا.

فهرست مطالب

لیست قیمت و خرید انواع آسانسور از فروشگاه نیک اویل : روغن دنده آسانسور

انواع بلبرینگ

در صنعت یاتاقان ها به دو گروه اصلی نورد و کشویی تقسیم می شوند که در آسانسور تمرکز ما بر روی بلبرینگ های غلتشی است، این بلبرینگ ها بر اساس حرکت غلتشی کار می کنند و در ماشین های روتوری مدرن با سرعت و بار نسبتا بالا کار می کنند.

مطلب مرتبط : فرهنگ و آداب استفاده از آسانسور

یاتاقان ها یکی از اجزای اصلی موتور آسانسور و سیستم محرک آسانسور هستند و تاثیر بسیار زیادی در طول عمر مفید سیستم دارند و اصولاً یاتاقان های غلتکی بر اساس نوع باری که تحمل می کنند طبقه بندی می شوند. بلبرینگ های مورد استفاده در سیستم محرک آسانسور و سیستم گیربکس شعاعی و محوری می باشد.

انواع مختلفی از یاتاقان های آسانسور از تولید کنندگان مختلف بلبرینگ و غلتک در بازار موجود است که می تواند به حل برخی از این چالش ها کمک کند. به عنوان مثال، یک مجموعه بلبرینگ آسانسور متشکل از یک ردیف دوتایی از یاتاقان های تماس زاویه ای، مجهز به محافظ و گریس مخصوص، می تواند با شفت اولیه دستگاه کشش دنده یکپارچه شود و این نوع یاتاقان در آسانسور، بارهایی را تحمل می کند.

بار محوری بزرگ ناشی از توری چرخ دنده است و بارهای شعاعی را با حمایت از شفت حمل می کند. این در حالی است که بلبرینگ ها برای تامین سختی محوری لازم و به حداکثر رساندن عمر بلبرینگ آسانسور و صرفه جویی در خرید بلبرینگ آسانسور از قبل بارگذاری می شوند.

مطلب مرتبط : درایو آسانسور

محافظ های یکنواخت از آلوده شدن یاتاقان آسانسور جلوگیری می کند و قیمت بلبرینگ آسانسور با حفاظ بسیار بالاتر از نمونه های بدون حفاظ است و با کمک گریس های مخصوص که منجر به عملکرد بی صدا می شود صدای بلبرینگ آسانسور به حداقل می رسد.

بلبرینگ های غلتشی در آسانسور

دو نوع اصلی یاتاقان های غلتشی، ساچمه ای و استوانه ای هستند که هر کدام مختص شرایط خاصی هستند.

بلبرینگ به عنوان تماس نقطه ای استفاده می شود و برای سرعت های بالا و بارهای سبک تر مناسب است

بلبرینگ های غلتکی در تماس خطی عمل می کنند و به طور کلی گران تر از بلبرینگ های سایز بزرگتر هستند.

رولبرینگ ها در مقابل بارهای زیاد و ضربه ها بسیار بهتر از بلبرینگ ها مقاومت می کنند. یاتاقان های غلتکی بر اساس عناصر فولادی جامد طراحی و ساخته می شوند که بین دو حلقه داخلی و خارجی قرار گرفته و بین آنها می چرخند. حلقه های بالایی باعث حرکت مداوم توپ ها یا غلتک ها می شوند.

مطلب مرتبط : چشمی آسانسور

هر توپ یا غلتک نیز به دلیل وجود قفسه تقسیم از یکدیگر جدا می شود. در نتیجه، عناصر نورد نسبت به یکدیگر در مواد غذایی صحیح قرار می گیرند. یاتاقان ها معمولا بر اساس ابعاد قطر بیرونی سوراخ و عرض لبه داخلی اندازه گیری می شوند

نقش بلبرینگ آسانسور

یک موتور الکتریکی با سرعت بالا یک چرخ دنده حلزونی را به حرکت در می آورد و سپس چرخ آسانسور را برای حرکت کابین آسانسور می چرخاند. چرخ دنده حلزونی با دو شفت کار می کند که یاتاقان های آسانسور روی آنها نصب شده است:

یک شفت اولیه (ورودی) که تا حد زیادی بارهای محوری را تامین می کند و یک شفت ثانویه (خروجی) که عمدتا بارهای شعاعی را حمل می کند. هر دو باید با حداقل سر و صدا، لرزش و سایش کار کنند. همچنین توجه داشته باشید که ذرات فلزی و آلاینده های موجود در روان کننده ها می توانند بر عملکرد تأثیر بگذارند و عمر مفید یاتاقان آسانسور و قابلیت اطمینان دستگاه را کاهش دهند.

رابطه بلبرینگ آسانسور با قرقره بالابر

غلتک های آسانسور نقطه محوری بین کابین آسانسور و وزن متعادل آن هستند. آنها توسط یک طناب کششی به هم متصل می شوند، آنها با چرخاندن طناب در یک جهت از دوچرخه بالا و پایین می شوند. موتور گشتاور کافی برای به حرکت درآوردن آن تولید می کند و سپس وزنه تعادل بقیه کارها را انجام می دهد. بسته به کاربرد بالابر و بار، می توان از تعداد قرقره های مختلفی برای ایجاد نسبت های طناب 1:1، 1:2 یا 1:4 استفاده کرد.

مطلب مرتبط : سیستم ایمنی آسانسور

 یکی از راه های افزایش عمر قرقره و کاهش تعمیر و نگهداری، استفاده از یاتاقان های آسانسور با شیار عمیق با روغن جامد است. این کار از نیاز به روغن کاری مجدد جلوگیری می کند و در عین حال نشت خطرناک گریس را از بین می برد. در داخل بلبرینگ آسانسور، عناصر نورد و جداکننده در یک ماتریس پلیمری اشباع شده با روغن روان کننده محصور شده اند.

مطلب مرتبط : نحوه کار آسانسور

همانطور که پلیمر با قفس می چرخد، روغن آزاد می شود و روانکاری عناصر نورد و مسیرهای توپ را در حین کار فراهم می کند. این آرایش برای جلوگیری از روغن کاری مجدد و تناوب در بلبرینگ آسانسور استفاده می شود.

نقش بلبرینگ آسانسور در تعویض دنده

آسانسورهای مدرن به احتمال زیاد بدون دنده هستند، که امکان سرعت بیشتر و طراحی فشرده تر را فراهم می کند. یک مثال خوب طرح های MRL بدون اتاق است. که شامل مکانیزم بالابر به جای ماشین آلات واقع در پشت بام بالای چاه آسانسور است.

مطلب مرتبط : چرا آسانسور نیاز به سرویس دارد ؟

ماشین‌های گیربکس سرعت بالاتری را ارائه می‌دهند، اما موتورها به بلبرینگ‌های بالابر قوی نیاز دارند که بتوانند بارهای بیشتری را تحمل کنند و اصطکاک، صدا و سایش را به حداقل برسانند. برای سیستم‌های کشش MRL بدون چرخ دنده که مسیر و موتور را یکپارچه می‌کنند، بیشتر بار در سمت شیار حمل می‌شود که فشار بیشتری بر یاتاقان در آسانسور وارد می‌کند.

مطلب مرتبط : روغن سنتتیک

بدون گیربکس به معنای نداشتن روغن گیربکس است، بنابراین یاتاقان های آسانسور که محور چرخان را پشتیبانی می کنند باید به طور منظم روغن کاری شوند. یکی از راه حل ها نصب بلبرینگ هایی در بالابر است که به طور خاص برای افزایش ظرفیت بار طراحی شده اند، مانند رولبرینگ های استوانه ای محافظ.

مطلب مرتبط : کفشک آسانسور

این نوع بلبرینگ آسانسور باعث کاهش انتشار صدا و ارتعاش می شود و به حداقل تعمیر و نگهداری نیاز دارد و به کنترل هزینه های تعمیر و تعویض کمک می کند. البته با توجه به عمر مفید، قیمت بلبرینگ آسانسور در این مدل نسبت به سایر مدل ها بیشتر است.

مطلب مرتبط : نجات فرد گیر کرده در آسانسور

دور شدن از یاتاقان های آسانسور معمولی به سازندگان کمک می کند تا ظرفیت بار را افزایش دهند و در عین حال اندازه یاتاقان ها را حفظ یا حتی کاهش دهند. رولبرینگ های محافظ دارای فنجان های نمدی یکپارچه هستند. بنابراین عملاً نیازی به نگهداری ندارند. آنها بارهای شعاعی و محوری بالایی را تحمل می کنند در حالی که هم ناهماهنگی و هم ناهماهنگی شفت را اصلاح می کنند.

مطلب مرتبط : سیستم تعلیق آسانسور

لیست قیمت بلبرینگ آسانسور

در مورد یاتاقان آسانسور با توجه به اینکه آسانسور یکی از پرتنش ترین قطعات مکانیکی در هر ساختمانی است و احتمال آسیب دیدن قطعاتی مانند یاتاقان و یاتاقان در آسانسور زیاد است. مشکل اصلی صرفه جویی در هزینه بلبرینگ آسانسور و بهبود عمر مفید آن است. به همین دلیل لیست قیمت بلبرینگ آسانسور از اهمیت بالایی برخوردار است و با خرید بلبرینگ آسانسور با کیفیت به بهره برداری از آن کمک می شود

جمع بندی

به طور کلی در این مقاله سعی کردیم تا با کاربرد بلبرینگ و یاتاقان در آسانسور بپردازیم. هر کدام از این محصولات، برتری‌های خاص خود را دارند که با توجه به اولویت‌هایتان، می‌توانید بهترین انتخاب را داشته باشید. مهمترین چیزی که باید در مورد نیک اویل بدانید این است که ما همیشه وب سایت خود را برای ارائه داده‌های مناسب و مرتبط به روز می‌کنیم. بنابراین برای با خبر شدن از جدیدترین محصولات، ما را دنبال کنید.

مقالات مرتبط

5/5

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    تماس با ما