جستجو
Close this search box.

نحوه کار آسانسور

نحوه کار آسانسور
در دنیای مدرن، با توجه به توسعه صنعت ساختمان و ظاهر ساختمان های چند طبقه، آسانسور به جزئی جدایی ناپذیر از ساختمان ها تبدیل شده است. آسانسورها وسایلی هستند که در ساختمان های مختلف برای انتقال کالا یا افراد از طبقه ای به طبقه دیگر استفاده می شوند. آسانسورها حرکت در ساختمان های چند طبقه را تسهیل می کنند.

فهرست مطالب

لیست قیمت و خرید انواع آسانسور از فروشگاه نیک اویل : روغن دنده آسانسور

به همین دلیل قیمت خانه های دارای آسانسور نسبت به سایر خانه ها بیشتر است. شاید برای شما سوال شده باشد که آسانسورها چگونه کار می کنند. در زیر به معرفی آسانسورهای مختلف و کاربرد آنها می پردازیم. با ما همراه باشید

مطلب مرتبط : فرهنگ و آداب استفاده از آسانسور

با نگهداری صحیح آسانسور می توان از ایجاد صدا و لرزش ناشی از گرد و غبار و آلودگی آن جلوگیری کرد. اگر کفش آسیب ببیند باعث ایجاد لرزش و صدا می شود. تعمیرات به موقع آسانسور از سرایت آسیب به سایر قسمت های آسانسور جلوگیری می کند. تجربه ثابت کرده است که با نظافت به موقع و حذف اصولی گرد و غبار تمامی قسمت های آسانسور تا 50 درصد از صدا و لرزش آن جلوگیری می شود.

آسانسور چگونه کار می کند؟

آسانسورها آسانسورهای اتوماتیکی هستند که مسافران، بار و یا هر دو را به صورت عمودی جابجا می کنند. اغلب در ساختمان ها از آسانسور استفاده می شود. اگر بخواهیم به اجزای آسانسور توجه کنیم، متوجه می شویم که آسانسورها از یک کابین بین دو ریل تشکیل شده اند. این کابین متحرک بوده و با توجه به شرایط و نوع آسانسور در سطوح خاصی توقف می کند.

مطلب مرتبط : درایو آسانسور

نحوه کار آسانسورها به طور کلی مانند سیستم قرقره است. ما از سیستم قرقره برای برداشت آب از چاه استفاده کردیم. این سیستم با سطل، طناب و قرقره طراحی شده است. به طور مشابه، آسانسورهای امروزی نیز از همین مفهوم استفاده می کنند. تفاوت اصلی و اساسی این دو سیستم در این است که سیستم غلتکی به صورت دستی عمل می کند، اما سیستم آسانسور از مکانیزم پیچیده ای برای کنترل آسانسور استفاده می کند.

اصول عملکرد:

یک آسانسوربرقی با نیروی محرکه کششی دارای اتاقکی است که ازکابلهای فولادی آویزان است و این کابلها برروی قرقره محرک شیار دارحرکت می کنند.کابلهای فولادی از یک طرف به بالای اتاقک و از طرف دیگر به قاب وزنه تعادل متصل می شوند.وزنه تعادل ازمیزان بار روی موتور الکتریکی به اندازه اختلاف وزن موجود میان اتاقک همراه با بار و وزنه تعادل یا اصطکاک کم می کند.این اختلاف وزن را ((بار غیر متعادل))می نامند.
وزنه تعادل معمولاً ۴۰ تا ۵۰ درصد وزن اتاقک به علاوه بار آن و اصطکاک وزن دارد. اصطکاک معمولاً ۲۰ درصد وزنه تعادل است.

علت لرزش کابین آسانسور چیست؟

به طور کلی بالابر ها به دو دسته ی بالابر های مخصوص جابجایی اشخاص و بالابرهای مخصوص جابجایی بار تقسیم می شوند. با توجه به این دسته بندی، مدل های مختلفی از آسانسور ساخته شده است.

+ آسانسور کششی

+ آسانسور هیدرولیکی

+ آسانسور کارگاهی

+ نحوه کار آسانسور کششی

+ بالابر کششی با کابین

مطلب مرتبط : سیستم تعلیق آسانسور

آسانسور کششی یکی از قدیمی ترین مدل های آسانسور است که بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. در این مدل از آسانسور برای جابجایی سیم بکسل، بادبان ها و وزنه ها استفاده می شود. نحوه کار این آسانسور به این صورت است که بر اساس قدرت گیربکس و موتور الکتریکی کار می کند و کابین به کمک چند کابل کششی به وزنه متصل می شود. در این مدل از آسانسورها برای جلوگیری از تصادفات احتمالی و سقوط کابین باید طناب بکسل به طور مرتب بررسی شود.

مطلب مرتبط : کفشک آسانسور

روش کار آسانسور کششی و عملکرد آسانسورهای کششی به این صورت است که نیروی مورد نیاز برای بالا و پایین بردن آسانسور توسط نیروی اصطکاکی ایجاد شده بین سیم های کششی و صفحه کششی آسانسور تامین می شود.

مطلب مرتبط : چشمی آسانسور

یکی از اصولی که در آسانسورهای کششی باید رعایت شود ظرفیت بار مجاز برای هر بار استفاده از آسانسور است. در این مدل از آسانسورها، زمانی که ظرفیت بار از حد مجاز فراتر رود، آسانسور از حرکت می ایستد. علت حرکت نکردن آسانسور در این حالت این است که اگر اختلاف وزن آسانسور و وزن کابین + نصف ظرفیت داخل کابین زیاد شود، بین صفحه کشش و طناب کششی اصطکاک ایجاد نمی شود. و آسانسور حرکت نمی کند.

مطلب مرتبط : روغن سنتتیک

به طور کلی می توان آسانسورها را از نظر سیستم و مکانیزم به دو دسته کششی و هیدرولیکی تقسیم کرد. هر کدام از این مدل های آسانسور بر اساس هدف خود تقسیم بندی می شوند. به غیر از این دو مدل، مدل دیگری از آسانسور وجود دارد که به آن آسانسور می گویند. آسانسور فقط برای جابجایی بار یا تعداد کمی از افراد از پله ها استفاده می شود.

مطلب مرتبط : سیستم ایمنی آسانسور

نحوه کار آسانسور و نقش وزن در آن، شاید برای شما این سوال پیش بیاید که چرا در آسانسورهای کششی از وزنه استفاده می شود؟ پاسخ آسان است. به دلیل صرفه جویی در انرژی. اگر وزنه در دسترس نباشد، می توان از موتورهای الکتریکی قدرتمند برای به حرکت درآوردن کابین استفاده کرد.

ترمزها:

برای انواع تجهیزات ماشینی آسانسور وجود یک ترمز برقی- مکانیکی با عملکرد ایمنی در زمان قطع برق ضرورت دارد.زمانی که آسانسور در حال حرکت است،کفشکهای ترمز به صورت برقی- مکانیکی از استوانه ترمز فاصله می گیرند،یعنی بر نیروی فنرهای لوله ای یا صفحه ای ترمز در زما ن ثابت بودن اتاقک غلبه می شود. قطع جریان برق سبب به کار افتادن ترمز می شود و بنا براین در موقع رفتن برق ترمزها ایمنی ایجاد می کنند.

مطلب مرتبط : چرا آسانسور نیاز به سرویس دارد ؟

اتاق ماشین آلات:

در موارد ممکن،اتاق ماشین آلات را باید در بالای چاه آسانسور قرار داد،،این مکان بالاترین کارایی را ایجاد می کند .این اتاق را باید تهویه کرد و با عایق کردن پایه بتنی ماشین آلات از دیوارها و کف به کمک صفحات چوب پنبه فشرده ،به مسیله انتقال صوت توجه نمود.
وجود یک تیر بالابر سقفی درست در بالای ماشین آلات برای نصب یا پیاده کردن تجهیزات ضروری است ودر داخل کف در بالای پا گرد نیز باید یک دریچه دسترسی ایجاد کرد تا از طریق آن بتوان تجهیزات را در صورت ضرورت جهت تعمیر یا تعویض پایین برد.برای این اتاق باید یک در قفل دار نصب کرد و وجود فضای کافی جهت کنترل کنندها، انتخاب کننده طبقات و دیگر تجهیزات ضروری است.

نحوه کار آسانسور هیدرولیک

آسانسورهای هیدرولیک آسانسورهایی هستند که با فشار روغن کار می کنند. این نوع آسانسور در مقایسه با آسانسورهای کششی فضای کمتری را در ساختمان اشغال می کند و نیازی به ماشین آلات در بالای ساختمان ندارد.

مطلب مرتبط : نجات فرد گیر کرده در آسانسور

این آسانسور در مکان هایی که طول مسیر کوتاه است و ظرفیت زیادی مورد نیاز است استفاده می شود. بالابر هیدرولیک نیروی عمودی و بار بر روی اسکلت ساختمان اعمال نمی کند، بلکه توسط یک جک و یک واحد قدرت هدایت می شود.

مطلب مرتبط : کاربرد بلبرینگ و یاتاقان در آسانسور

نحوه کار آسانسورهای هیدرولیک، این آسانسورها با اعمال فشار به روغن نیروی رانش ایجاد می کنند. رانش ایجاد شده به جک های هیدرولیک منتقل می شود و در نهایت آسانسور رانده می شود. این نوع آسانسور دارای دو نوع سیستم درایو اسپلیت و غیر مستقیم می باشد. در سیستم دایرکت درایو برای حرکت کابین، جک مستقیماً به دوشاخ کابین متصل می شود.

جمع بندی

به طور کلی در این مقاله سعی کردیم تا نحوه کار آسانسور را یرایتان توضیح دهیم. مهمترین چیزی که باید در مورد نیک اویل بدانید این است که ما همیشه وب سایت خود را برای ارائه داده‌های مناسب و مرتبط به روز می‌کنیم. بنابراین برای با خبر شدن از جدیدترین محصولات، ما را دنبال کنید.

5/5

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    تماس با ما