جستجو
Close this search box.

میکروسوئیچ آسانسور

میکروسوئیچ آسانسور


یکی دیگر از قسمت های سیستم آسانسور، کابین آسانسور است. کلید آسانسور یا بهتر بگوییم میکروسوئیچ آسانسور یکی از قطعاتی است که در چاهک آسانسور نصب می شود. حفاظ آسانسور یکی از قطعات سیستم ایمنی آسانسور است که از برخورد کابین به پایین چاهک یا سقف چاهک محافظت می کند.

کلید آسانسور انواع مختلفی دارد و بسته به نوع و مدل تابلو فرمان آسانسور تعداد آن در سیستم آسانسور متفاوت خواهد بود. شرکت آسانسور نیک اویل در این مقاله قصد دارد نگاهی کامل به انواع کرکره آسانسور و عملکرد آنها در سیستم آسانسور داشته باشد. پس برای ارتقای دانش آسانسور خود، نیک اویل را تا انتها دنبال کنید.

فهرست مطالب

لیست قیمت و خرید انواع روغن هیدرولیک آسانسور از فروشگاه نیک اویل : روغن هیدرولیک آسانسور

پنل آسانسور

به طور کلی میکروسوئیچ هایی که در انتهای و ابتدای چاه آسانسور نصب می شوند، کلید آسانسور نامیده می شوند. یکی از خطرات احتمالی این است که کابین آسانسور از محدوده حرکتی مجاز خارج شده و به کف یا سقف چاه آسانسور برخورد کند. بنابراین از این قطعه برای جلوگیری از برخورد کابین آسانسور به پایین چاهک آسانسور و همچنین برخورد آن با سقف چاه آسانسور استفاده می شود. سوئیچ به عنوان کلید روشن/خاموش کار می کند.

بنابراین اگر قطعات مکانیکی آسانسور با آن برخورد کند، سیستم ایمنی آسانسور را فعال کرده و جریان الکتریکی موتور آسانسور را قطع کرده و از حرکت کابین آسانسور جلوگیری می کند. تعداد کلیدهای آسانسور بستگی به نوع تابلوی کنترل دارد و از 4 تا 6 کلید لیمیت می توان در ردیف های مختلف چاه آسانسور استفاده کرد. در پنل درایو آسانسور از 4 آسانسور شالتز استفاده می شود. ناگفته نماند که هر یک از سوئیچ ها یا میکروسوئیچ ها وظایف متفاوتی دارند. اما به طور کلی بخشی از سیستم ایمنی آسانسور هستند.

مدار ایمن ترتیبی در آسانسور

برای درک مفهوم و عملکرد کلید آسانسور، باید مدار ایمنی در آسانسور را بدانید. مدار سری به این معنی است که قطعات الکتریکی و الکترومکانیکی آسانسور به صورت سری و بالعکس به هم متصل می شوند. در این حالت در صورت قطع و قطع شدن مدار در هر یک از این قسمت های آسانسور، مدار کنترل یا بهتر است بگوییم مدار ایمنی آسانسور قطع می شود و طبق دستورات تابلوی کنترل آسانسور، موتور آسانسور گیربکس متوقف می شود و کابین نیز از حرکت باز می ایستد. میکروسوئیچ آسانسور به عنوان کلید روشن/خاموش در مدار سری قرار می گیرد. اگر کلیدها و میکروسوئیچ ها فعال باشند، مدار سریال قطع می شود.

انواع میکروسوئیچ آسانسور

به طور کلی پرده های آسانسور را می توان به 2 نوع زیر تقسیم کرد:

یک پوسته سوزن یا پروانه

کرکره غلتکی NF

انواع میکروسوئیچ آسانسور

قبل از معرفی انواع لیمیت سوئیچ آسانسور نیز لازم به ذکر است که کلیدهای آسانسور نیز از نظر عملکرد به انواع زیر دسته بندی می شوند که هر کدام وظایف خاصی در سیستم ایمنی دارند:

حد بالا و پایین

کنترل از راه دور بالا و پایین

سرعت بالا و پایین را خاموش کنید

در چاه آسانسور از بیرونی ترین لت ها برای تعیین حد حرکت کابین آسانسور استفاده می شود. پناهگاه های نزدیک نیز نقش شناسایی و راه اندازی را دارند. بین این دو سوئیچ یک سوئیچ محدود استارت سریع قرار دارد که به دلیل رانده شدن آسانسورها حذف خواهد شد.

برنامه های میکروسوئیچ

میکروسوئیچ کاربردهای مختلفی دارد که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کلیدهای تشخیص کف و ایمنی در آسانسورها، قفل درب مایکروفر، تشخیص گیر کردن کاغذ در چاپگرها، دستگاه های سکه

البته میکروسوئیچ هایی نیز وجود دارند که مستقیماً لامپ ها، کویل ها و موتورهای کوچک را متصل و قطع می کنند، اما معمولاً جریان آنها محدود به مدارهای کنترل است.

به طور کلی میکروسوئیچ ها کاربردهای گسترده ای در صنعت برق دارند و می توانند مفید باشند، حتی در برخی موارد می توان گفت داشتن میکروسوئیچ ضروری است.

در حال حاضر میکروسوئیچ ها در صنعت آسانسور، رباتیک، بالابر، ایمنی و تشخیص در پنل های مختلف، دزدگیر، خودرو و … استفاده می شود. تنوع، کاربرد گسترده و هزینه مناسب از مزایای میکروسوئیچ ها است.

تفاوت میکروسوئیچ ها با کلیدهای روشن/خاموش معمولی در این است که شاسی میکروسوئیچ ها به صورت فنر بوده و برای قطع یا وصل جریان نیاز به فشار دادن دارد و در صورت عدم اعمال فشار به شاسی وضعیت به حالت اولیه خود برمی گردد.

نحوه عملکرد میکروسوئیچ در آسانسور

به طور کلی نحوه کار آسانسورها ساده است. بالابر از قسمت های مختلفی مانند کابین که به سیستم بالابر متصل است و کابلی که به جعبه فرمان متصل می شود تشکیل شده است. جعبه فرمان وظیفه اجرای دستورات حرکت و توقف کابین را بر عهده دارد.

دلیل استفاده از میکرو سوئیچ ها در آسانسور، خاموش و روشن کردن کلید است. با این تفاوت که در کلیدهای معمولی حالت قطع و وصل ثابت است، اما میکروسوئیچ ها به دلیل فنری که در داخل آن استفاده می شود، وقتی به آن فشار وارد می شود، با توجه به نوع میکروسوئیچ، جریان قطع یا وصل می شود.

آسانسوری ایده آل و استاندارد که دارای امنیت کامل می باشد. ایمنی آسانسور بسیار مهم است. آسانسورها علاوه بر تسهیل در حمل و نقل و رفت و آمد بین طبقات ساختمان ها باید از ایمنی کامل نیز برخوردار باشند.

این امر مستلزم آن بود که کارشناسان با تنظیم زنجیره ایمنی و استفاده از قطعاتی مانند چتر نجات، کرکره روی پروانه آسانسور و … ایمنی کامل را در آسانسورها برقرار کنند.

برای اینکه این مدار به درستی و درستی کار کند باید به طور دقیق نصب شود. میکرو سوئیچ ها از سه پایه به نام های NC، COM، NO تشکیل شده اند که با فشار دادن شاسی، پایه COM از پایه NC جدا شده و به پایه NO متصل می شود و زمانی که شاسی فشار داده نمی شود، پایه COM به آن متصل می ماند. پین NC..

قیمت میکروسوئیچ آسانسور

مزایای میکروسوئیچ

میکرو سوئیچ ها چندین مزیت مهم دارند که عبارتند از:

آنها بسیار دقیق هستند.

علاوه بر طراحی ساده، نصب آسانی نیز دارند.

آنها مقاومت فیزیکی خوبی دارند، بنابراین در تمام مکان های صنعتی قابل اعتماد هستند.

سوئیچ های میکرو را می توان برای چندین بار سوئیچینگ استفاده کرد.

مقاومت بالایی در برابر نویز الکتریکی و ولتاژ پایین دارد.

قیمت میکروسوئیچ آسانسور

به هر حال، هزینه میکروسوئیچ ها تأثیر زیادی بر هزینه آسانسور ندارد. اما می توانید میکرو سوئیچ را با قیمت مناسب و کیفیت خوب فقط از فروشگاه های معتبر خریداری کنید.

ساختار داخلی میکروسوئیچ ها

ساختار داخلی میکروسوئیچ ها که در دهانه پلاستیکی کلید قرار دارد شامل قسمت های زیر می باشد:

اتصال ثابت برای دو موقعیت NC و NO

مجموعه مفصل متحرک

مفصل متحرک

نوار فلزی کشسان

ساختار خارجی میکروسوئیچ ها از یک نوار فلزی U شکل معکوس تشکیل شده است که برای اتصال نیروی محرکه به پیوند متحرک یک باند الاستیک کوچک استفاده می شود که آن را به حالت استراحت برمی گرداند و نیرو از راننده خارج می شود. .

میکروسوئیچ بالابر

میکرو سوئیچ ها از زیر گروه هایی تشکیل شده اند که عبارتند از:

میکرو سوئیچ برای سوئیچ محدود TZ-8

میکروسوئیچ CHL برای سوئیچ محدود

میکروسوئیچ CSA برای سوئیچ محدود

میکرو سوئیچ برای تصفیه آب با کابل

میکروسوئیچ CMV

میکروسوئیچ CM

سوئیچ محدود میکرو سوئیچ TZ-6 مهر و موم شده

میکروسوئیچ CLS

میکروسوئیچ CWL برای سوئیچ محدود

میکروسوئیچ کارتریج CZ-93

میکروسوئیچ CZ-7

میکروسوئیچ C4N-4a

میکروسوئیچ گروه انتهایی CZE

جمع بندی

به طور کلی در این مقاله سعی کردیم تا  قفل درب آسانسور بپردازیم. هر کدام از این محصولات، برتری‌های خاص خود را دارند که با توجه به اولویت‌هایتان، می‌توانید بهترین انتخاب را داشته باشید. مهمترین چیزی که باید در مورد نیک اویل بدانید این است که ما همیشه وب سایت خود را برای ارائه داده‌های مناسب و مرتبط به روز می‌کنیم. بنابراین برای با خبر شدن از جدیدترین محصولات، ما را دنبال کنید.

مطالب مرتبط

5/5

دیدگاه (1)

  1. مدار فرمان بالابر با میکروسوئیچ و میکروسوئیچ بالابر با چه برندی مناسب هست تا سالیان زیادی بمونه و زودم خراب نشه؟ قیمت میکروسوئیچ آسانسور در نصب میکروسوئیچ بالابر مشخص میشه از نظر شخصی من و باید بسیار به این موضوع دقت داشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما