جستجو
Close this search box.

آسانسور مغناطیسی

آسانسور مغناطیسی


بدون شک همه ما از تاثیرات بی نظیر آسانسور در زندگی امروزی می دانیم. این وسیله مکانیکی پرکاربرد که نوعی فناوری است در انواع مختلفی وجود دارد. افراد باید پس از بررسی راهنمای خرید آسانسور بهترین آسانسور را با توجه به شرایط ساختمان انتخاب کنند. آسانسور مناسب ساختمان شما علاوه بر داشتن ویژگی های منحصر به فرد، باید ارزان تر، ایمن تر و پر سر و صداتر از سایر آسانسورها باشد. یکی از انواع آسانسورها آسانسور مغناطیسی است که عملکرد متفاوتی با سایر آسانسورها دارد.

شاید اکنون این سوال برای شما پیش بیاید که بالابر مغناطیسی چیست؟ در این مقاله می توانید به طور کامل با ساختار و عملکرد این آسانسور آشنا شوید. در این مقاله همچنین به بررسی ویژگی ها، مزایا و معایب این آسانسور می پردازیم.

فهرست مطالب

لیست قیمت و خرید انواع روغن بکسل آسانسور از فروشگاه نیک اویل : روغن سیم بکسل آسانسور

آسانسور مغناطیسی چیست؟

آسانسورهای مغناطیسی یک سیستم فوق العاده هوشمند و ایمن برای کنترل شتاب، حرکت، سرعت و توقف مقصد هستند. توقف آسانسورهای مغناطیسی نیز با کمترین ضربه و لرزش با استفاده از نرم افزارهای پیچیده که احتمال خطای بسیار کمی دارد کنترل می شود.

آسانسورهای مغناطیسی توانایی حمل بارهای سنگین تا 20000 کیلوگرم را دارند و برای جابجایی محموله و مهمات نظامی بسیار مناسب هستند. به همین دلیل این نوع آسانسورها را تاسیسات می نامند.

در این آسانسورها ریل ها و تجهیزات متصل به دیوار آسانسور با آهنرباهای دائمی به عنوان استاتور موتور و کابین آسانسور به عنوان روتور عمل می کنند. با اتصال جریان الکتریکی به استاتور، میدان مغناطیسی ایجاد می شود که در روتور القا می شود. میدان مغناطیسی ایجاد شده در نقاط منقطع و با القای جریان الکتریکی از طریق سیم‌پیچ‌های استاتور، سیم‌پیچ‌های نصب شده روی روتور شارژ شده و کابین حرکت می‌کند. بنابراین در این آسانسورها اجزایی مانند وزنه تعادل، کابل فولادی، ماشین آلات و غیره وجود نخواهد داشت. آسانسورهای مغناطیسی بسیار ایمن تر از آسانسورهای معمولی هستند، اما بسیار گران تر هستند.

شناور مغناطیسی یا تعلیق مغناطیسی روشی است که توسط آن یک جسم بدون پشتیبانی از میدان مغناطیسی معلق می شود. نیروی مغناطیسی برای مقابله با اثرات شتاب گرانشی استفاده می شود.

آسانسورهای آینده از فناوری شناور مغناطیسی برای حرکت عمودی و افقی استفاده خواهند کرد. فناوری Maglev (مغناطیسی معلق) مورد استفاده در قطارهای پرسرعت از میدان های مغناطیسی بزرگی استفاده می کند که از تماس قطار با ریل جلوگیری می کند. این باعث کاهش اصطکاک و سرعت بالا تنها با اعمال نیروی محرکه نسبتاً کوچک می شود.

ThyssenKrupp این سیستم جدید را که به “Multi” معروف است، “جام مقدس صنعت آسانسور” نامیده است. کابین های این آسانسور طراحی شده برای ساختمان های متوسط ​​و بلند با ارتفاع ایده آل حداقل 300 متر با سرعت 5 متر بر ثانیه حرکت می کند.

این سرعت فوق العاده سریع در نظر گرفته نمی شود، اما ماهیت این طراحی به آنها اجازه می دهد که دائما حرکت کنند و این ویژگی باعث می شود مسافران این آسانسور حداکثر بین 15 تا 30 ثانیه برای آسانسور بعدی منتظر بمانند.

بالابر مغناطیسی یک بالابر بسیار ایمن است و دارای یک سری ویژگی های دیگر است. این آسانسور سرعت بسیار بالایی دارد و وزن آن کم است و همین وزن سبک به حرکت سریع آسانسور مغناطیسی کمک کرده است. از سوی دیگر، تحقیقات نشان می دهد که این نوع آسانسور در آینده می تواند بارهای بسیار سنگینی را که آسانسورهای معمولی قادر به تحمل آن نیستند، جابه جا کند. از طرفی این مدل آسانسور از قطعات با کیفیت و مستحکمی ساخته شده که عمر آن را افزایش داده است.

قطعات مغناطیسی آسانسور

با پیشرفت علم، دستگاه های ساخته شده از نظر قطعات بالابر مغناطیسی با مدل های دیگر متفاوت هستند. تفاوت این آسانسور در نداشتن قطعاتی مانند طناب فولادی، وزنه تعادل، موتور، تجهیزات، ورق آهنی و قرقره است و همین امر این مدل را از سایر آسانسورها متمایز می کند. زیرا این قطعات در انواع دیگر آسانسورها نقش اساسی دارند.

ایمنی آسانسور مغناطیسی

ایمنی و امنیت اولین کلمه در آسانسور است. زیرا اگر ایمنی کافی نداشته باشند نمی توانند افراد را به درستی و ایمن جابه جا کنند. آسانسورهای مغناطیسی ایمنی بسیار بالایی دارند. زیرا دارای سیستم ضد برخورد و کنترل داخلی هستند. اگرچه آسانسورهای مغناطیسی سرعت خوبی دارند. اما با آنها، امنیت کاملا رعایت می شود. اگر جزء مجموعه هایی هستید که ایمنی برای شما بسیار مهم است، بالابر مغناطیسی گزینه بسیار خوبی برای شما خواهد بود.

آسانسور مغناطیسی چیست

ترمز مغناطیسی

در صورت قطع برق یا قطع برق سیستم کنترل، سیستم ترمز آسانسور باید به طور خودکار کار کند، بنابراین از ترمزهای اصطکاکی الکترومغناطیسی استفاده می شود. اگر کابین با سرعت عادی خود با 125 درصد بار نامی خود حرکت می کند، ترمزها باید بتوانند سیستم را به طور کامل متوقف کرده و بلافاصله آن را متوقف کنند.

این ترمز از تراز شدن کابین جلوگیری می کند. در صورت قطع برق، سیستم کنترل ترمز موتور آسانسور به طور خودکار عمل می کند. فنر تحت فشار جمع می شود و در سطح کف قرار می گیرد. اگر بین طبقات به هر دلیلی برق قطع شود، کابین در هر جایی متوقف می شود. (در این حالت اپراتور ممکن است از دسته ترمز در موتورخانه برای حرکت آهسته کابین به سطح نزدیکترین طبقه استفاده کند)، ترمز باید به گونه ای باشد که توسط فنرهای فشاری یا وزن عمل کنید.

در صورت قطع برق، آسانسور باید حداقل دارای دو دستگاه کنترل الکتریکی مستقل باشد.

ترمز باید عاری از جریان الکترومغناطیسی و الکتروهیدرولیک باشد.

در صورت قطع برق، ترمز باید بلافاصله عمل کند.

ترمز باید به گونه ای طراحی شود که بتوان آن را آزاد کرد آریا با دست و باز نگه داشتن آن توسط فردی با فشار مداوم.

آسانسور معلق مغناطیسی

حدود 150 سال پیش با معرفی آسانسورهای مسافربری، شهرها برای همیشه تغییر کردند. با خلاص شدن از شر پله ها و راه پله ها، معماران با مانع دیگری روبرو شدند، وزن کابل های فولادی. طراحی جدید آسانسور شرکت آلمانی ThyssenKrupp می تواند این مشکل را با تجارت کابل برای ریل هایی که از maglo (تعلیق مغناطیسی) استفاده می کنند، حل کند.

آسانسور تسمه نقاله مغناطیسی

این نوع آسانسورها مجهز به سیستم آهنربای دائمی هستند که به طور دائم در زیر صفحه فولادی ضد زنگ قرار می گیرد. در این آسانسور تسمه متحرک، تسمه لاستیکی (PVC) و فاسیا در مقابل هم قرار دارند. آسانسور الکترومغناطیسی تسمه متحرک وظیفه انتقال بار پیوسته به ورق ثقلی در سطح فوقانی را بر عهده دارد که باعث فاصله قسمت جذب شده توسط سیستم مغناطیسی می شود.

بالابر مغناطیسی متحرک

با توجه به اینکه آسانسور مغناطیسی سیار فاقد قطعات خارجی است، بهترین وسیله برای حمل قطعات نازک، تیز، بلند و حساس می باشد. زیرا این قطعات می توانند باعث آسیب به اجزای خارجی آسانسور مانند محفظه آسانسور یا شاسی آسانسور شوند. این نوع آسانسور از دو زنجیر موازی تشکیل شده است که توسط یک محور هدایت می شوند.

نکاتی در مورد استفاده از آسانسورهای مغناطیسی

اگر پس از آشنایی با این نوع بالابر تصمیم به خرید آن و نصب آن توسط افراد حرفه ای گرفتید، باید نکاتی را هنگام استفاده از آن رعایت کنید. دانستن و رعایت این نکات عمر این آسانسور را افزایش می دهد. برخی از مهمترین نکاتی که باید بدانید و رعایت کنید شامل موارد زیر است:

برای نصب آسانسور طبق استانداردها حتما از کارشناسان کمک بگیرید.

سرویس آسانسور را در مدت زمان معین فراموش نکنید و در صورت لزوم قطعات آن را تعویض کنید.

عیوب سیستم آسانسور و آسیب دیدگی آن را در اسرع وقت بررسی و برطرف کنید.

هرگز آسانسور را بیش از ظرفیت نامی آن برانید و بار اضافی روی آن قرار ندهید.

کلیدهای آسانسور را با ضربات شدید و مکرر فشار ندهید.

هرگز از این دستگاه در هنگام آتش سوزی یا زلزله استفاده نکنید. زیرا احتمال سقوط آن بسیار زیاد خواهد بود.

جمع بندی

به طور کلی در این مقاله سعی کردیم آسانسور مغناطیسی بپردازیم. هر کدام از این محصولات، برتری‌های خاص خود را دارند که با توجه به اولویت‌هایتان، می‌توانید بهترین انتخاب را داشته باشید. مهمترین چیزی که باید در مورد نیک اویل بدانید این است که ما همیشه وب سایت خود را برای ارائه داده‌های مناسب و مرتبط به روز می‌کنیم. بنابراین برای با خبر شدن از جدیدترین محصولات، ما را دنبال کنید.

5/5

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    تماس با ما