جستجو
Close this search box.

آسانسورهای عجیب در سال 2023


ماموریت همه آسانسورها تنها یک است: جابجایی افراد و اشیا بین سطوح و طبقات مختلف. اما همه آسانسورها به این راحتی کار نمی کنند. در حال حاضر، در سال 2023، آسانسورهای عجیبی وجود دارد که به جاذبه های توریستی پردرآمد تبدیل شده اند. دلیل این امر طراحی منحصر به فرد، حرکت و سواری جالب، ظاهر متفاوت و … است.

در این آسانسور عجیب تاریخچه اختراع آسانسور به قبل از دوران جدید باز می گردد. همچنین تاریخچه ایجاد آسانسورهای مدرن که برای جابجایی افراد مورد استفاده قرار می گیرند به سال 1743 برمی گردد.آسانسور همیشه در اشکال و سیستم های مختلف بخشی از زندگی بشر بوده است. بنابراین دیدن آسانسورهای عجیب در عصر تکنولوژی و سال 2023 تعجب آور نخواهد بود.در این صفحه با مروری بر تاریخچه اختراع آسانسور به معرفی 10 آسانسور عجیب در جهان در سال 2023 می پردازیم. پس با شرکت نیک اویل همراه باشید.

فهرست مطالب

لیست قیمت و خرید انواع روغن آسانسور از فروشگاه نیک اویل : آسانسور لوکس و گران قیمت 

اختراع آسانسور

تاریخچه آسانسورهای مدرن قبلا در مقاله بهترین برند آسانسور در جهان و ایران مطرح شده است و در این قسمت تنها مروری کوتاه بر ادعاهای قبلی خود خواهیم داشت. برای دانستن تاریخچه جامع اختراع آسانسور.

اولین آسانسور دنیا

قبل از شروع و معرفی عجیب ترین آسانسورهای سال 2023، بهتر است به گذشته نگاهی بیندازیم و تاریخچه اختراع این وسیله ارزشمند را مرور کنیم. قدیمی ترین اشاره شناخته شده به اختراع آسانسور که باستان شناسان یافته اند در آثار معمار رومی ویترویوس است. گزارش هایی در آثار این معمار وجود دارد که نشان می دهد ارشمیدس اولین آسانسور را در حدود سال 236 قبل از میلاد اختراع کرد. البته لازم به ذکر است که در برخی منابع تاریخی متعلق به دوره های تاریخی متقدم به آسانسورهایی اشاره شده است که کابین آسانسور توسط طناب کنفی و قرقره به حرکت در می آمد. نیروی محرکه حرکت این آسانسورهای تاریخی یا نیروی حیوان یا دست انسان است. قبل از انقلاب صنعتی از روش قرقره و طناب برای جابجایی و بلند کردن اجسام استفاده می شد.

اولین آسانسور مدرن دنیا

اولین آسانسور مدرنی که برای جابجایی افراد استفاده می شد در سال 1743 طراحی و ساخته شد. این آسانسور مخصوص پادشاه فرانسه لوئیس شانزدهم (شاه لویی پانزدهم فرانسه) ساخته شد که به آن لقب صندلی پرنده داده است. این آسانسور مخصوص در بالکن کاخ سلطنتی نصب شده بود و برای جابجایی پادشاه بین طبقات استفاده می شد. در سال 1850، آسانسور Otis، اولین آسانسور هیدرولیک و بخار در جهان متولد شد. Elisha G. Otis نیز اولین سیستم ایمنی آسانسور را معرفی کرد. سیستم ترمز ایمنی الیزه به گونه ای بود که اگر طناب پاره می شد، آسانسور سقوط نمی کرد. با استفاده از سیستم ایمنی ایشا، بالا بردن آسانسور در سریع ترین زمان ممکن انجام شد.

آسانسور عجیب AquaDom در برلین

اگر شما هم مانند بسیاری از افرادی هستید که در حین استفاده از آسانسور از خیره شدن به سطوح داخلی کابین آسانسور و کف آسانسور و همچنین نگاه به لابی و فضای باز جلوی آسانسور خسته شده اید، پیشنهاد ما سفر به دنیای آبی دریاها با آسانسور AquaDom ارتفاع این آسانسور که مانند آکواریوم استوانه ای شکل طراحی شده است 25 متر است. طراحی و همچنین چشم انداز منحصر به فرد این آسانسور آن را در لیست 10 آسانسور عجیب و غریب ما در سال 2023 قرار داده است. این آسانسور در برلین، آلمان و در هتل رادیسون بلو واقع شده است. آکواریوم این آسانسور حدود 1000000 لیتر آب گنجایش دارد و شامل 1500 ماهی از 50 گونه مختلف می باشد. غواصان هر روز آکواریوم این آسانسور عجیب را تمیز می کنند و به ماهی های آن غذا می دهند.

آسانسور Luxor’s Inclinators در لاس وگاس

موردی که باعث شده این آسانسور در لیست 10تایی آسانسورهای عجیب ما قرار بگیرد، شیوه حرکت آن است. آسانسورهای این برج هرمی در شهر لاس وگاس، مسافران را از گوشه‌های هرم با زاویه‌ی 39 درجه به نوک هرم می‌رسانند. آسانسورهای عجیب Luxor’s Inclinators بر خلاف سایر آسانسورهای لیست ما، شیشه‌ای و پانورما نیستند. اما حرکت غیر عمودی و داشتن انحراف 39 درجه‌ای در طراحی این آسانسورها باعث لذت‌بخش شدن تجربه‌ی صعود غیرعمودی بر بلندای این هرم می‌شود و سالیانه تعداد زیادی بازدیدکننده را به خود جذب می کند.

آسانسور Sky Tower در نیوزیلند

سوار شدن بیمارن دارای عارضه‌ و مشکلات قلبی و عروقی به این آسانسور ممنوع است. سفر از سطح زمین تا آخرین طبقه‌ی این برج تها 40 ثانیه طول خواهد کشید. اما موضوع مهمی که در این سفر 40 ثانیه‌ای باید آن دقت کنید این است که تمام سطوح این آسانسور شیشه و شفاف است، حتی کف آسانسور. تماشای صعود و حرکت روبه بالا یا حتی رو به پایین این آسانسور نیاز به شجاعت دارد. این ویژگی دلهره‌آور که 80 درصد مسافران را برای سوار شدن در لحظه آخر و هنگام عبور از درب آسانسور منصرف می‌کند، باعث شده است که این آسانسور در لیست 10تایی آسانسورهای عجیب ما قرار بگیرد.

آسانسور Rising Tide در کشتی Royal Caribbean’s flagship

این واقعیت که این آسانسور در کشتی است، در لیست آسانسورهای عجیب و غریب ما قرار نگرفت. بلکه طراحی عجیب آن این آسانسور را به یکی از عجیب ترین آسانسورهای سال 2020 تبدیل کرده است. این آسانسور به عنوان یک بار نوشیدنی طراحی و تزئین شده است. شاید بتوان نام دیگری برای این آسانسور گذاشت: اولین آسانسور دریایی و توریستی جهان. این بار کوچک علاوه بر تمامی تجهیزات و امکاناتی که دارد، قابلیت جابجایی 35 مسافر را به صورت همزمان دارد. تجربه نوشیدن نوشیدنی های سرد و گرم در دل دریا همراه با بالا رفتن از آسمان یکی از تجربیاتی است که این آسانسور را به یکی از جاذبه های گردشگری در دل دریا تبدیل کرده است.

آسانسور عجیب Falkirk Wheel در اسکاتلند

اوج مهندسی مدرن را می توان در بالابر چرخ فالکرک مشاهده کرد و از آن لذت برد. این آسانسور عجیب در یک حرکت دایره ای حرکت می کند و قایق ها را از کانال کلاید با قنات چهارم حمل می کند. چرخ عجیب و غریب فالکرک را می توان بزرگ ترین بالابر آبی چرخان در جهان دانست. این آسانسور عجیب دارای یک چرخش 180 درجه است که با حفظ موقعیت افقی کابین آسانسور به سمت بالا یا پایین حرکت می کند. لازم به ذکر است که این بالابر آبی را که قایق در آن شناور می شود در حین حرکت قایق ها به سمت بالا یا پایین حمل می کند. این آسانسور غول پیکر در نزدیکی شهر فالکرک در اسکاتلند قرار دارد. ساخت و بهره برداری از این آسانسور در سال 1381 انجام شد.

آسانسور Gateway Arch در سنت لوئیس آمریکا

با دیدن سازه‌ی Gateway Arch احتمالا شما هم یاد فیلم‌های علمی تخیلی سا‌های 1960 خواهید افتاد. این سازه‌ی منحنی مجهز به آسانسوری است که قوس کامل سازه را در مدت 4 دقیقه طی می‌کند. این سازه منحصربه‌فرد توسط معمار فنلاندی اِرو سائیرن (Eero Saarinen) طراحی و ساخته شده است. کابین‌های آسانسورهای عجیب این سازه که از نظر ساختار بیرونی شبیه به یک تخم مرغ طراحی شده است دارای درب‌هایی است که با استفاده از آن می‌توان ساختار مکانیکی و فیزیکی درون ساختمان Gateway Arch را مشاهده نمود. علت قرارگیری این آسانسور در زمره‌ی آسانسورهای عجیب لیست ما، حرکت قوسی شکل آن است که از یک سمت حرکت کرده و در سمت دیگر سازه مسافران را پیاده می‌کند.

آسانسور عجیب Globen Skyview در استکهلم

اریکسون گلوب بزرگترین ساختمان دو نیم شده جهان است. ارتفاع این بنا 85 متر و قطر آن 110 متر است. آسانسورهای این ساختمان نیمکره ای در فضای بیرونی ساختمان تعبیه شده است و کابین این آسانسور یک کره کامل است که سطوح جانبی آن کاملا شیشه ای است. با استفاده از این آسانسورها می توانید 20 دقیقه قوس سواری تا ساختمان اریکسون گلوب داشته باشید و منظره چشم نواز استکهلم نیز لذت این آسانسور سواری را دوچندان می کند. این آسانسور فوق العاده به یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری استکهلم تبدیل شده است و سالانه میلیون ها بازدید کننده را به استکهلم می کشاند.

آسانسور Bailong واقع در چین

آسانسور  Bailong لقب بزرگ‌ترین آسانسور فضای باز دنیا را به خود اختصاص داده است. این آسانسور عجیب در مجاورت یک صخره در منطقه‌ی Wilingyaun طراحی و ساخته شده است. چینی‌ها نام این آسانسور را Hundred Dragons Elevator که به معنی آسانسور صد اژدهایی می‌باشد گذاشته اند. ارتفاع این آسانسور فضای باز در حدود 350 متر می‌باشد. طراحان این آسانسور، نماهای ستونی عظیم ماسه سنگی موجود در این منطقه‌ی چین را الهام بخش خود برای طراحی و ساخت این آسانسور معرفی کرده‌اند. چیزی که باعث شده این آسانسور عجیب در لیست ما قرار بگیرد، صرفا فضای باز بودن آن و ساخت آن در کنار صخره بوده است. سوار شدن بر این آسانسور نیز شجاعت کافی را می‌طلبد.

آسانسور Autostadt واقع در آلمان

Autostadt در زبان آلمانی به معنای شهر اتومبیل است. این ساختمان در می 2000 در نزدیکی کارخانه VW در شهر ولفسبورگ افتتاح شد. Autostadt یا شهر اتومبیل ها مجموعه ای از هتل ها، رستوران ها، موزه ها و سایر جاذبه های گردشگری است که سالانه حدود 2 میلیون بازدید کننده دارد. برای این مجموعه یک پارکینگ 2 طبقه در نظر گرفته شده است که دارای آسانسور برای تردد خودروها می باشد. مطمئنا دلیل نامگذاری شهر ماشینی، پارکینگ ها و آسانسورها است. چیزی که در مورد آسانسورهای شهر اتومبیل منحصر به فرد است این است که کل فرآیند بارگیری و تخلیه کابین توسط خود سیستم آسانسور انجام می شود. به همین دلیل این آسانسور در لیست آسانسورهای عجیب ما جای خوبی دارد.

آسانسور عجیب Paternoster در اروپا

آسانسور Paternoster می توان گفت عجیب ترین آسانسور جهان در سال 2023 است. بدون یک درب آسانسور یا حتی تماس با کابین در طبقات و کابین آسانسور. این آسانسور به طور مداوم در یک حلقه بسته بالا و پایین می رود. در طراحی این آسانسور عجیب، کابین های آسانسور با سرعت ثابتی حرکت می کنند و این حرکت با سرعت کمتر یا بالاتر امکان پذیر نخواهد بود و این نکته ایمنی مهمی برای مسافران آسانسور پاترنوست خواهد بود. البته تنها نکته منفی در ایمنی و امنیت این آسانسور، لحظه سوار و پیاده شدن از آسانسور است. زیرا در هنگام حرکت آسانسور باید سوار یا پیاده شوید. به همین دلیل است که این آسانسور در لیست عجیب ترین آسانسورهای سال 2023 قرار دارد

جمع بندی

به طور کلی در این مقاله سعی کردیم تا آسانسورهای عجیب در سال 2023 بپردازیم. هر کدام از این محصولات، برتری‌های خاص خود را دارند که با توجه به اولویت‌هایتان، می‌توانید بهترین انتخاب را داشته باشید. مهمترین چیزی که باید در مورد نیک اویل بدانید این است که ما همیشه وب سایت خود را برای ارائه داده‌های مناسب و مرتبط به روز می‌کنیم. بنابراین برای با خبر شدن از جدیدترین محصولات، ما را دنبال کنید.

 

تماس با ما