...

نجات فرد گیر کرده در آسانسور


با توجه به تغییر سبک زندگی و استفاده مکرر از آسانسور باید مشکلات و احتمال خرابی و آسیب دیدگی آن و در نتیجه گیر افتادن آن را مهم دانست که در نتیجه گیر افتادن در آسانسور اجتناب ناپذیر است. این وقفه و خاموشی می تواند به دلیل قطع ناگهانی برق، استفاده نادرست از آسانسور یا خرابی مکانیکی آسانسور رخ دهد.

به عنوان مثال حمل بیش از ظرفیت کابین یکی از این دلایل است. البته در صورت اتصال آسانسور به سیستم برق اضطراری، در صورت قطع برق، آسانسور بدون مشکل به کار خود ادامه می دهد. در زیر توضیحات و تصمیماتی که باید در هنگام اقامت در آسانسور گرفته شود آورده شده است. با نیک اویل همراه باشید و ادامه مقاله را از دست ندهید.

فهرست مطالب

لیست قیمت و خرید انواع آسانسور از فروشگاه نیک اویل : روغن دنده آسانسور

گیر افتادن در آسانسور

گیر افتادن در آسانسور، حتی اگر برای یک جلسه کاری یا شخصی عجله نداشته باشیم، می تواند بسیار استرس زا باشد. در شرایط بدتر، ممکن است سوال ما این باشد که وقتی در آسانسور گیر می کنیم چه کنیم؟ و اگر در آسانسور خراب گیر کردیم چه کنیم؟ یاد بگیرید چگونه از آسانسور فرار کنید و از آسانسور سقوط کنید.

اینکه آپارتمان ها به یکی از عناصر اصلی زندگی شهری تبدیل شده اند و غلبه ساختمان های بلند عمدتاً به دلیل وجود آسانسور است. شاید برای یک ساختمان سه یا چهار طبقه، نیاز به آسانسور چندان احساس نشود (اگرچه وجود آسانسور این روزها در این ساختمان ها حیاتی است)، اما مطمئناً در آپارتمان های با تعداد طبقات زیاد، کمبود آسانسور غیر منطقی به نظر می رسد.

مطلب مرتبط : فرهنگ و آداب استفاده از آسانسور

با این حال، آسانسور یک دستگاه است و همه دستگاه ها یک روز از کار می افتند یا از کار می افتند. اما این موضوع زمانی مشکل ساز می شود که این عیب زمانی که افراد داخل آسانسور هستند رخ دهد. گیر افتادن در آسانسور می تواند برای بسیاری از ما یک کابوس باشد.

حفظ آرامش خود هنگام گیر کردن در آسانسور

هنگام اقامت در آسانسور آرامش خود را حفظ کنید تا بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید. یک نفس عمیق بکش. چیزی برای ترسیدن وجود ندارد. نگران کمبود اکسیژن یا احتمال خفگی نباشید. زیرا دیواره های آسانسور عایق نیستند و هوا وارد کابین آسانسور می شود.

مطلب مرتبط : درایو آسانسور

همچنین لازم نیست نگران سقوط کابین باشید. سیستم ترمز اضطراری آسانسور مکانیکی بوده و مشکلی نخواهد داشت. از طرفی کابل های آسانسور دارای ضریب اطمینان بالایی بوده و احتمال شکستگی آن صفر است.

علت توقف آسانسور بین طبقات چیست؟

گرفتگی آسانسور رایج ترین عیب آنهاست. اما خود چسبیدن نقطه ضعف اصلی نیست. علت توقف آسانسور بین طبقات مشکل در سیستم حرکت آسانسور است. در این حالت ترمز اعمال می شود و کابین آسانسور در موقعیت فعلی متوقف می شود. بنابراین، خاموش کردن آسانسور پاسخ سیستم حفاظت از سرنشینان کابین به نقص در سیستم محرک آسانسور است.

5علت توقف آسانسور بین طبقات عبارت‌­اند از:

قطع برق: این اتفاق می‌تواند به خاطر اختلال در خدمات شرکت برق، خطای انسانی، یا بلایای طبیعی رخ دهد.

مطلب مرتبط : چشمی آسانسور

استفاده‌ نادرست از آسانسور: زمانی که مسافران سیستم الکتریکی یا مکانیکی آسانسور را به طریقی دستکاری می‌کنند، مثلا بیش از ظرفیت آسانسور سوار آن می‌شوند، در را به زور باز نگه می‌دارند و…، سیستم آسانسور دچار اختلا شده و متوقف می‌­شود.

نقص مکانیکی و الکتریکی: آسانسور مانند هر وسیله‌ الکتریکی و مکانیکی دیگری ممکن است با نقص رو‌به‌رو شود. اگر این اتفاق حین استفاده از آن رخ دهد، کابین برای جلوگیری از خطا متوقف می‌شود.

گیر کردن آسانسورها شایع ترین عیب است که در آنها دیده می شود، اما گیر کردن خود اصلی ترین عیب نیست. در واقع هنگامی که اختلالی در سیستم حرکت آسانسور ایجاد می شود، ترمز فعال می شود و کابین آسانسور را در موقعیت فعلی خود نگه می دارد. مسدود کردن آسانسور نوعی پاسخ سیستم برای محافظت از مسافران داخل کابین در برابر اختلالات در سیستم محرک آسانسور است.

استفاده از کلید اضطراری هنگام گیر کردن در آسانسور: وقتی در آسانسور گیر کردید، از افراد خارج از آسانسور بخواهید با استفاده از کلید اضطراری شما را نجات دهند. کلید اضطراری اغلب به مدیر ساختمان و چند همسایه داده می شود. این روش زمانی قابل استفاده است که کابین در همان سطح کف متوقف شود.

مطلب مرتبط : سیستم ایمنی آسانسور

ترس از سقوط آسانسور: وقتی بسیاری از مردم می پرسند که اگر در آسانسور خراب گیر کردیم چه کنیم، در واقع نگران افتادن آسانسور هستند. لازم نیست نگران سقوط آسانسور باشید. سیستم ترمز اضطراری آسانسور یک سیستم مکانیکی است و از کار نخواهد افتاد.

 کابل هایی که آسانسور را راه اندازی می کنند نیز بسیار قوی هستند. در طراحی این سیم ها فاکتورهای پایایی بالایی برای آنها در نظر گرفته شده و احتمال شکستگی آنها نزدیک به صفر است. حتی اگر کابل ها در آسانسور شکسته یا قطع شده باشد، ترمزهایی به نام چتر نجات وجود دارد که از سقوط آسانسور جلوگیری می کند.

برای نجات فرد در مرحله اول به موتورخانه آسانسور مراجعه کرده و سراغ تابلو برق بروید.

کلید رو آن را در حالت قطع یا off قرار دهید تا هنگام وصل شدن برق، کابین حرکت نکند.

در موتورخانه آسانسور، برچسب «شاخص طبقات» می‌بینید.

فلش کنار این عبارت روبروی بوکسل رنگ شده قرار دارد و رنگ بوکسل در آن نقطه متفاوت است.

قسمتی که رنگ بوکسل متفاوت است این موضوع را نشان می‌دهد که کابین آسانسوردر محل اصلی در طبقات قرار دارد.

حال با چرخاندن فلکه فلایول می‌توان کابین را به یکی از طبقات آورد.

با استفاده از اهرم ترمز و چرخاندن فلکه می‌توان این کار را انجام داد. بعد از هر بار چرخاندن فلکه اهرم آسانسور را آزاد کنید تا فلکه سرعت نگیرد.

مطلب مرتبط : چرا آسانسور نیاز به سرویس دارد ؟

این کار را تا جایی انجام دهید که علامت رنگی بوکسل جلوی شاخص طبقات قرار بگیرد و کابین آسانسور در نزدیک‌ترین فاصله با طبقه بایستد.

در مرحله آخر با استفاده از کلید مخصوص درب کابین که در اختیار دارید، در را باز کرده و فرد را نجات دهید.

تاریک بودن کابین

اما اگر سیستم برق اضطراری وجود نداشته باشد، برق قطع شود و ماشین تاریک شود، وقتی در آسانسور گیر می کنیم چه کنیم؟ در این صورت می توانید از چراغ قوه گوشی موبایل خود استفاده کنید. اما به خاطر داشته باشید که در چنین شرایطی به تلفن همراه خود نیاز خواهید داشت. پس چراغ قوه گوشی را برای مدت طولانی روشن نگذارید تا باتری گوشی خالی نشود. هنگامی که آسانسور روشن است، می توانید دکمه ها را ببینید و موقعیت فعلی خود را در آسانسور بهتر درک کنید.

مطلب مرتبط : کاربرد بلبرینگ و یاتاقان در آسانسور

هم تراز کردن کابین با یکی از طبقات

اگر مدت زمان نگهداری در آسانسور طولانی است و آتش نشانی هنوز وارد ساختمان نشده است و احتمال بروز مشکلات جدی برای افراد داخل کابین وجود دارد و با روش های ذکر شده در بالا راهی برای خروج از آن پیدا نکرده اید، این کار را انجام دهید. خودت کار کن در این شرایط باید کابین را با یکی از طبقات هماهنگ کنید.

کلید اصلی را خاموش کنید و به محفظه موتور آسانسور بروید. به این نکته توجه کنید که وقتی قسمت های رنگ شده سیم بکسل با قسمت های رنگ شده پایه یا شاسی موتور گیربکس همسطح است، به این معنی است که کابین در سطح یکی از طبقات قرار دارد. پس باید کاری کنیم تا به همین شرایط برسیم. بنابراین با یک دست اهرم ترمز موتور گیربکس را فشار دهید و با دست دیگر فلایویل موتور آسانسور را در جهتی بچرخانید که چرخش را آسان می کند.

مطلب مرتبط : سیستم تعلیق آسانسور

اگر سرعت چرخش افزایش یابد، می توانید با شل کردن اهرم ترمز سرعت آن را کاهش دهید. این کار را تا رسیدن به وضعیتی که در بالا ذکر کردیم ادامه دهید. این بدان معنی است که تا زمانی که قسمت های رنگی طناب کششی و قسمت های رنگی پایه موتور گیربکس در یک راستا قرار گیرند به کار ادامه دهید.

مطلب مرتبط : نحوه کار آسانسور

در نهایت اهرم ترمز را رها کنید تا کابین متوقف شود. در این مرحله از سوراخ چاه آسانسور محل کابین را پیدا کنید و به آن طبقه بروید. حالا با کلید اضطراری در را باز کنید و افراد داخل کابین را نجات دهید. باز هم تاکید می کنیم که فقط و فقط در مواقع اضطراری گیر افتادن در آسانسور که راه دیگری برای نجات افراد داخل کابین ندارید و آتش نشان ها نرسیده اند از این روش استفاده کنید. در غیر این صورت کار را به آتش نشانی بسپارید.

افراد بیرون از آسانسور چه باید کنند؟

اگر شما یکی از افرادی هستید که صدای افرادی را که در آسانسور محبوس شده بودند شنیده اید که درخواست کمک می کنند، چه باید بکنید؟ خب، اولین قدم این است که آرامش خود را حفظ کنید. ابتدا بیوگرافی افراد را گیر بیاورید. اگر فردی در کابین وجود دارد که مشکل قلبی دارد و حالش خوب نیست، سریعا به اورژانس اطلاع دهید. در غیر این صورت، مطمئن شوید که کابین همسطح با کف متوقف شده یا بین طبقات قرار گرفته است.

مطلب مرتبط : کفشک آسانسور

اگر کابین در سطح طبقه متوقف شده باشد، می توانید با استفاده از کلیدهای اضطراری که معمولاً در دست مدیر ساختمان و یکی دو همسایه دیگر است، در را باز کنید تا افراد بتوانند از آن خارج شوند.

بازرسی آسانسورها

برای جلوگیری از مشکلات آسانسور باید به صورت دوره ای از آن و تجهیزات آن بازدید شود. طبق مبحث بیست و دوم مقررات ملی ساختمان، این بازدیدها باید حداقل ماهی یکبار باشد و کلیه قطعات و تجهیزات اعم از برقی و مکانیکی بازدید و گزارش بازرسی در پرونده نگهداری ساختمان ثبت شود.

مطلب مرتبط : روغن سنتتیک

چنانچه در بازدید مشخص شود که قطعه یا قطعاتی نیاز به تعمیر، تنظیم یا تعویض دارند، وظیفه این کار بر عهده مسئول نگهداری ساختمان می باشد. تا زمانی که این کار انجام نشود، دستگاه باید خاموش باشد. مسئول تعمیر و نگهداری ساختمان باید با گذاشتن یادداشت بر روی تمام درب های آسانسور و درخواست تعمیرکار برای رفع مشکل به کاربران اطلاع دهد که دستگاه کار نمی کند.

طبق ماده 22 مقررات ملی ساختمان، آسانسورها علاوه بر بازدید ماهانه کارکنان تعمیر و نگهداری، باید سالانه توسط بازرسان ذیصلاح مورد بازرسی قرار گیرند. بازرسان دارای مجوز از سازمان ملی استاندارد هستند و فهرستی از آنها در سایت این سازمان موجود است.

اگرچه این موارد در قانون مشخص شده است، اما مردم معمولا آنها را جدی نمی گیرند. اما برای حفظ سلامتی خود و خانواده تان از مدیر ساختمان بخواهید شرایطی را برای بازرسی ماهیانه آسانسور توسط صنعتگران و بازرسان واجد شرایط فراهم کند.

جمع بندی

به طور کلی در این مقاله سعی کردیم تا با نجات فرد گیر کرده در آسانسور بپردازیم. هر کدام از این محصولات، برتری‌های خاص خود را دارند که با توجه به اولویت‌هایتان، می‌توانید بهترین انتخاب را داشته باشید. مهمترین چیزی که باید در مورد نیک اویل بدانید این است که ما همیشه وب سایت خود را برای ارائه داده‌های مناسب و مرتبط به روز می‌کنیم. بنابراین برای با خبر شدن از جدیدترین محصولات، ما را دنبال کنید.

مقالات مرتبط

5/5

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    تماس با ما
    Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
    Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.