...

قفل درب آسانسور


قفل درب آسانسور چیست ؟ یکی از مهمترین وظایف قفل درب آسانسور، اطمینان از بسته بودن درب در تمام مدت حرکت آسانسور است. با توجه به مشکلاتی که مسافران در سال های اخیر در استفاده از آسانسور داشته اند و آسیب های احتمالی، تغییراتی در مقررات ساختمانی و همچنین ساخت آسانسورها ایجاد شده است. مشکلاتی مانند گیر افتادن مسافران بین درهای آسانسور. همیشه این احتمال وجود داشت که درب کابین بسته شود اما درب بیرونی باز بماند و همیشه خطر گرفتار شدن مسافران بین درهای متحرک و مجروح شدن وجود داشت.

فهرست مطالب

محتوای مرتبط با  خرابی درب آسانسور در فروشگاه نیک اویل : انواع روغن هیدرولیک

خرید و فروش روغن آسانسور نیک اویل

کلید درب آسانسور

کلید درب آسانسور،قفل درب آسانسور همانطور که از نام این محصول مشخص است وظیفه ایمن سازی درب آسانسور را بر عهده دارد. یکی از مهمترین کاربردهای قفل درب آسانسور، بسته نگه داشتن درب کابین در هنگام حرکت آسانسور است تا هیچ گونه تداخلی در حرکت آسانسور ایجاد نشود. قفل درب آسانسور در طول زمان دستخوش تغییرات زیادی شده است و از آنجایی که آسانسورها بر اساس نوع کاربری به دسته های مختلفی تقسیم می شوند، قفل درب آسانسور نیز با توجه به نوع کاربری آسانسور می تواند متفاوت باشد.

درب آسانسور در انواع مختلفی طراحی و تولید می شود. دسته های مختلف درب آسانسور عبارتند از: درب کابین، درب کف، درب اتوماتیک، درب نیمه اتوماتیک و در نهایت درب آسانسور لولایی. برای انتخاب مناسب قفل درب آسانسور ابتدا باید نوع درب آسانسور و همچنین هدف آسانسور را مشخص کنید تا بتوانید بهترین گزینه را انتخاب کنید.

انواع قفل درب آسانسور

در سال های اولیه ساخت آسانسور از قفل هایی به نام قفل شیندلر استفاده می شد که معمولاً روی درهای لولایی آسانسور نصب می شد. انتهای بازوی قفل های قدیمی دارای دو سوراخ به قطر 4 میلی متر بود و این قفل ها با کلیدی به نام کلید دو لبه باز می شدند.

انتهای کلیدهای قفل درب آسانسور که در دست می گیریم اشکال متفاوتی دارند اما قسمتی از کلید که با قفل درگیر می شود یکی است. در کلیدهای دو طرفه قسمتی که قفل را درگیر می کند میله ای و مسطح می باشد که دقیقا برابر با سوراخ های انتهای دو شاخ است و با چرخاندن آن می توان بازوی قفل و تکان داد. درب، گیره ای که در چارچوب درگیر است، آزاد می شود درب آسانسور باز می شود.

امروزه برای باز کردن قفل درب آسانسور از کلیدهای مثلثی استفاده می شود. آچارهای مثلثی از جمله پرکاربردترین آچارهای آسانسور هستند. علاوه بر موارد ذکر شده، کلیدهای شیندلر 300، 400 و 500 و همچنین کلیدهای قفل سیلندر و کلیدهای سیلندر پیچ دار و …. از دیگر انواع کلیدهای قفل درب آسانسور هستند که البته کاربرد زیادی ندارند.

انواع قفل درب آسانسور

سیستم مانیتورینگ قفل درب آسانسور چگونه است؟

مستندات کنترلر به قدری ساده و شفاف است که میکروکنترلرها قبل از اینکه به آسانسور اجازه حرکت دهند، در واقع بررسی می کنند که همه کلیدهای هر در بسته باشند.

این قفل شامل یک چفت، یک زبانه، یک بازو که در داخل چاه آسانسور است، یک غلتک، یک چرخ قفل بازکن و یک کلید مثلثی شکل است. تحمل و دوام قفل باید بیش از 1000 نیوتن باشد. پس از باز شدن درب از نیرویی برای بازنشانی خودکار قفل درب استفاده می شود تا در صورت خرابی نیروی جاذبه قفل را باز نکند.

دکمه بسته شدن درب آسانسور

قفل آسانسوری،برای باز کردن قفل از غلتک و چرخ استفاده می شود. هنگامی که آسانسور به ایستگاه یا طبقه مورد نظر می رسد، اپراتور درب توسط چندین راهنما مکانیکی هدایت می شود. در نهایت از میله در برای هدایت قرقره و چرخ برای باز کردن قفل درب و باز کردن درب استفاده می شود.

آهنرباهای میکروسوئیچ بر روی درب آسانسور قرار دارند و زمانی که درب بسته است عمل می کنند. در واقع وقتی درب کف بسته می شود، آهنربا درگیر شده و مدار الکتریکی چرخ آسانسور را به کمک پلاتین نصب شده روی در وصل می کند. میکروسوئیچ دوم قفل قفل را کار می کند.

تنظیم قفل درب آسانسور

هنگامی که کابین به سطح کف رسید و متوقف شد، قوس درب توسط صفحه کنترل خاموش می شود. در این شرایط قوس تحت تاثیر جک روغن قرار می گیرد که تحت فشار قرار می گیرد و باز می شود و به اهرم قفل برخورد می کند در نتیجه اهرم قفل و زبانه قفل را آزاد می کند و در نتیجه درب آسانسور آزاد می شود. البته همزمان میکروسوئیچ لچ که بخشی از مدار استپ است نیز وارد شده و جریان الکتریکی چرخ آسانسور را از مدار خارج می کند.

از کلید مثلثی برای باز کردن درب آسانسور در مواقع غیرعادی مانند گیرکردن شخصی در کابین استفاده می شود و افراد غیر حرفه ای مجاز به استفاده از آن نیستند.

سیستم مانیتورینگ قفل درب آسانسور چگونه است؟

قفل درب آسانسور چگونه کار می کند؟

از هر فشاری از داخل به خارج چاه آسانسور می توان برای خروج استفاده کرد. یک کلید برقی وجود دارد که درب آسانسور را بسته نگه می دارد. زمانی که فاصله بین دو قسمت آستانه درب بیشتر از 11 متر باشد، ارتفاع و عرض آن نباید کمتر از 1.80 باشد. هنگامی که سیگنال باز و بسته شدن از آسانسور دریافت می شود، درب آسانسور اپراتور در را از طریق سیستم کنترل خود کنترل می کند.

گشتاور تولید شده توسط موتور در جهت خاصی به نیرو تبدیل می شود و در را باز یا بسته می کند. زمانی که نیروی بسته شدن درب بیش از 150 نیوتن باشد، مکانیزم درب به طور خودکار از بسته شدن درب جلوگیری می کند و تا زمانی که به حد و زاویه مشخصی برسد به عقب برمی گردد و از بسته شدن درب جلوگیری می کند.

کلید سه گوش درب آسانسور

کلید سه گوش درب آسانسور،کلید اسانسور سه گوش، کلید قفل درب است که انواع مختلفی دارد و یکی از پرکاربردترین انواع آن کلید مثلثی است. کلید سه گوشه درب آسانسور از لوازم جانبی آن محسوب می شود و در فروشگاه های بزرگ موجود می باشد. با قطع برق و یا گیرکردن آسانسور، با استفاده از این کلید امکان باز کردن درب آسانسور وجود دارد.

این کلید باید در مجتمع و در دسترس باشد تا در صورت نیاز به راحتی بتوان از آن استفاده کرد. کلید به قسمت لولایی در اختصاص داده شده است. و در هر طبقه ای که آسانسور گیر کرده باشد می توان با کلید مثلثی درب آسانسور را باز کرد.

کلید درب آسانسور مدل های مختلفی دارد; اما جدیدترین نوع آن کلید مثلثی است که برای باز کردن قفل های جدید در آسانسورهای لولایی استفاده می شود. این کلید از فلز آبکاری شده ساخته شده است.

در گذشته از کلیدهای قدیمی بیشتر برای باز کردن قفل استفاده می شد. اما اکنون با استفاده از کلیدهایی که در سه طرف حک شده اند می توان قفل را به راحتی باز کرد.

این کلیدها دارای سوراخ مثلثی هستند و نام آنها به همین دلیل انتخاب شده است. گاهی اوقات به دلیل خرابی آسانسور یا قطع برق، آسانسور بین طبقات گیر می کند و یا برای تعمیر و نگهداری نیاز به باز شدن دارد.

قفل درب آسانسور چگونه کار می کند؟

چگونه درب آسانسور را قفل کنیم؟

به طور کلی چهار روش برای قفل کردن درب آسانسور وجود دارد:

قطعی برق

استفاده از کلید روشن/خاموش در کابین آسانسور

با استفاده از کلید جلوی در

با کلید داخل اتاق

خاموش شدن برق: با قطع برق می توانید حرکت آسانسور را متوقف کنید. البته این کار درب آسانسور را قفل نمی کند و فقط از حرکت آسانسور جلوگیری می کند. با استفاده از کنترل پنل می توانید قطع برق آسانسور را تنظیم کنید. با استفاده از کنترل پنل می توانید برق اتاق آسانسور را روشن نگه دارید و به سادگی از حرکت آسانسور جلوگیری کنید.

چگونه درب آسانسور را باز کنیم ؟

استفاده از کلید روشن و خاموش در کابین آسانسور: معمولاً یک دکمه روشن و خاموش در کابین آسانسور وجود دارد. اگر این دکمه را خاموش کنید، آسانسور به طبقات دیگر حرکت نمی کند. البته اگر بعد از شما شخص دیگری وارد اتاق آسانسور شد، با زدن این دکمه می تواند از آسانسور استفاده کند. همچنین می توانید از قفل مکانیکی برای محدود کردن این دسترسی استفاده کنید.

استفاده از کلید بیرون درب: در قسمت بیرونی هر درب آسانسور یک محفظه کوچک وجود دارد. داخل این سوراخ یک قفل درب آسانسور است. هر درب را می توان به صورت دستی با یک کلید مخصوص قفل کرد. به این ترتیب آسانسور روشن می شود و می تواند حرکت کند اما درب هر ورودی مسدود شده و امکان استفاده از آسانسور محدود می شود.

با کلید در اتاق: معمولاً در آسانسورها کلیدی برای روشن یا خاموش کردن آسانسور وجود دارد. از این دکمه می توان برای توقف بین طبقات یا توقف آسانسور استفاده کرد. معمولاً آتش نشانان یا دستیاران به این کلید دسترسی دارند. با استفاده از کلید می توانید از حرکت آسانسور به طبقات دیگر جلوگیری کنید.

اگر شخصی در آسانسور گیر کرد، بهتر است با آتش نشانی تماس بگیرید تا خودتان این کار را انجام دهید. قفل درب آسانسور باید توسط متخصص باز شود تا مشکل دیگری برای شما ایجاد نکند.

جمع بندی

به طور کلی در این مقاله سعی کردیم تا  قفل درب آسانسور بپردازیم. هر کدام از این محصولات، برتری‌های خاص خود را دارند که با توجه به اولویت‌هایتان، می‌توانید بهترین انتخاب را داشته باشید. مهمترین چیزی که باید در مورد نیک اویل بدانید این است که ما همیشه وب سایت خود را برای ارائه داده‌های مناسب و مرتبط به روز می‌کنیم. بنابراین برای با خبر شدن از جدیدترین محصولات، ما را دنبال کنید.

مطالب مرتبط

5/5

دیدگاه (1)

  1. لطفا بگید چگونه درب آسانسور را باز کنیم ؟ و کلید درب آسانسور در تنظیم قفل درب آسانسور چه تاثیری دارد؟؟؟ در رابطه با قفل درب آسانسور چیست و دکمه بسته شدن درب آسانسور و مخصوصا قفل آسانسوری مطلب بیشتری در وب سایت بزارید ممنون میشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.