...

سیستم تعلیق آسانسور چگونه عمل میکند ؟

سیستم تعلیق آسانسور چگونه کار میکند؟ تمامی مطالب مربوط به تعلیق آسانسور در این مقاله برای شما از طرف تیم نیک اویل آماده شده است در ادامه همراه ما باشید.

فهرست مطالب

لیست قیمت و خرید انواع آسانسور از فروشگاه نیک اویل : روغن دنده آسانسور

سیستم تعلیق آسانسور چگونه کار میکند؟

برای اینکه آسانسور کار کند، کابین آسانسور باید در چاه آسانسور معلق باشد و برای حمل و نقل مسافر و بار به بالا یا پایین حرکت کند. البته سیستم نصب آسانسور با سیستم آسانسور معمولی متفاوت است، زیرا همانطور که می دانید سیستم آسانسور به گونه ای است که بار مستقیماً از طریق یک طناب فولادی از طریق یک موتور در بالا به بار متصل می شود.

مطلب مرتبط : روغن سنتتیک

که طناب فولادی را به دور محور خود می چرخاند و دلایل آن. کشیدن طناب می تواند بار را بلند کند اما بار در وسط سفر قطعا تکان می خورد و تنظیم سرعت و نرمی حرکت را نمی توان به صورت پیشرفته انجام داد.

مطلب مرتبط : فرهنگ و آداب استفاده از آسانسور

 اما نحوه کار آسانسور با سیستم بالابر معمولی کاملا متفاوت است، یعنی حرکت ایمن بدون تکان و ایمنی سرنشینان و بارهای داخل کابین باید در نظر گرفته شود، به همین دلیل نصب آسانسور باید انجام شود.

 با توجه به یک سیستم حرکتی دقیق و موثر به طوری که کابین در چاه آسانسور معلق باشد و حرکت کابین باید به خوبی انجام شود، اما قطعاً این سیستم حرکتی نه تنها با بلند کردن طناب فولادی فراهم می شود، بلکه عناصر دیگری مانند از آنجایی که در سیستم نصب آسانسور باید از وزنه های متعادل کننده و لایه های مختلف استفاده شود، البته این لایه ها و وزنه های متعادل کننده باید طبق سیستم خاصی در کنار هم قرار گیرند تا سرعت، پایداری و ایمنی کابین آسانسور و خود آسانسور فراهم شود. پس از نصب آسانسور می توان آن را برای مدت طولانی نگهداری کرد. این سیستم را سیستم طناب زنی آسانسور می نامند.

در صنعت آسانسور برای کاهش مصرف انرژی سیستم تعلیق کابین آسانسور از روش های مختلفی استفاده می شود که دو مورد از آنها در بین روش های مختلف برجسته تر است.

یک دستگاه تعلیق طناب برای یک سیستم آسانسور شامل یک کفشک، یک موتور متصل به کفشک، یک موتور دوک، یک شیار کششی نصب شده بر روی شفت، انتهای قوس کششی دارای یک زاویه متمایل در جهت عمودی، و حداقل یک غلتک انحرافی، به طوری که حداقل یک طناب تعلیق بتواند از طریق مسیری بین تراش کششی و قرقره انحراف از کابین آسانسور به چکش کشش عبور کند.

مطلب مرتبط : درایو آسانسور

این آرایش تضمین می کند که هر طناب تعلیق می تواند به یکی از حداقل یکی از قرقره های انحراف از طریق مسیری در مجاورت طناب تعلیق که پس از عبور از ماشین تراش به سمت کشش کشیده می شود، حرکت کند و حداقل یک وزنه تعادل را می توان روی آن اعمال کرد. طناب تعلیق c در زیر واشر انحرافی، کمان کششی تعلیق شده است که به طور قابل توجهی به صورت جانبی با زاویه ای مایل به عمود چرخیده است.

به منظور کاهش مصرف انرژی در عملکرد سیستم آسانسور از رایج ترین تکنیک استفاده می شود که در زیر به آن اشاره می شود.

مفهوم سیستم تعلیق یک به یک و دو به یک و… چیست؟

در سیستم تعلیق آسانسور اعداد 1، 2 یا 3 و … می باشد. مربوط به نسبت سرعت بین کابین آسانسور و قاب وزن آسانسور است، یعنی. آیا سیستم تعلیق باید به گونه ای باشد که باعث سرعت کابین آسانسور و سرعت قاب وزنی آسانسور در این سیستم شود.

مطلب مرتبط : چشمی آسانسور

اگر هم همینطور باشد، این سیستم تعلیق به سیستم تعلیق یک به یک معروف است و اگر شکل سیستم تعلیق به گونه ای باشد که وزن چارچوب آسانسور دو برابر سرعت کابین آسانسور شود، این سیستم سیستم تعلیق به عنوان سیستم تعلیق دو به یک شناخته می شود. در شکل بالا سیستم های تعلیق a، b، c و d سیستم های تعلیق یک به یک و سیستم های تعلیق e، f و g سیستم های تعلیق دو به یک هستند.

در هنگام نصب آسانسور برای تنظیم سیستم تعلیق یک به یک یا دو به یک، روش کار به این صورت است که در سیستم یک به یک، دو سر سیم کشش به کابین آسانسور نصب می شود و قاب وزنه تعادل که در شکل بالا نیز به وضوح قابل مشاهده است. اما در سیستم تعلیق دو به یک، دو سر طناب کششی پس از عبور از گیربکس موتور آسانسور و کابین آسانسور و قاب وزنه تعادل باید به خوبی به سقف موتورخانه رفته و سپس بر روی یک دستگاه نصب شود.

مطلب مرتبط : سیستم ایمنی آسانسور

ساختار یوغ البته لازم به ذکر است که ساختار یوک (پایان طناب) یوغی است که از تعدادی صفحه فولادی ضخیم و قطعات متصل به هم به همراه تعدادی کابل (سیم یا بست سیم کشی) با میله و فنر تشکیل شده است.

سیستم تعلیق یک به یک (1:1)

سیستم تعلیق یک به یک معروف ترین و پرکاربردترین سیستم تعلیق آسانسور است که در نصب آسانسور در ایران مورد استفاده قرار می گیرد. همانطور که قبلا ذکر شد، در این سیستم، سرعت کابین آسانسور و سرعت قاب تعادل آسانسور برابر است. این سیستم تعلیق برای اکثر آسانسورها مناسب است.

سیستم تعلیق یک به یک بیشتر از سیستم دو به یک است.در این سیستم کابین آسانسور به جای استفاده از سیستم کشش با استفاده از قاب وزنه تعادل حرکت می کند و توان و انرژی مصرفی موتور را کاهش می دهد. . در این میان قسمت اصلی گیربکس آسانسور که کابل های کششی روی آن قرار دارند به عنوان قرقره برای بالا و پایین بردن کابین آسانسور استفاده می شود.

مطلب مرتبط : چرا آسانسور نیاز به سرویس دارد ؟

هنگامی که طناب به وزنه تعادل وصل می شود که در آن کابل در جهت مخالف خودرو حرکت می کند. این روش در آسانسورهای دنده ای یا کششی با سرعت بالا استفاده می شود. به نظر نمی رسد سیستم 1:1 مزیت مکانیکی زیادی داشته باشد. پس این یک باور غلط است.

مطلب مرتبط : نجات فرد گیر کرده در آسانسور

به ازای هر واحد حجم یا جرمی که اضافه می‌شود، باید نیروی متقابلی وجود داشته باشد تا نیروی اضافه شده را بکشد و اگر طناب از روی قرقره‌ها یا زمین‌های ناهموار عبور کند، به دلیل اصطکاک نیروی کششی بیشتری لازم است. با این حال، گاهی اوقات یک سیستم 1:1 انتخاب عالی خواهد بود. البته می توانید از این نوع سیستم آسانسور زمانی استفاده کنید که بار زیاد سنگین نباشد و یا یک رانش بزرگ نصب شده باشد.

سیستم تعلیق دو به یک (2:1)

سیستم تعلیق دو به یک که در شکل بالا سیستم های تعلیق e,f,g می باشد باعث می شود سرعت قاب وزن آسانسور در حین حرکت آسانسور دو برابر سرعت کابین آسانسور باشد. از مزایای این سیستم تعلیق می توان به افزایش قدرت آسانسور و سرعت بهتر و مطمئن تر آسانسور اشاره کرد.

مطلب مرتبط : کاربرد بلبرینگ و یاتاقان در آسانسور

تفاوت اصلی بین سیستم تعلیق دو به یک و سیستم تعلیق یک به یک در محل قرارگیری کابل های کششی و سرعت بالابر است. در سیستم یک به یک، هر دو سر سیم بکسل به کابین و قاب وزنه تعادل نصب می شود، در حالی که در سیستم دو به یک، هر دو سر سیم بکسل پس از عبور از جعبه دنده به سقف نصب می شود. پانل و پانل های کابین و قاب وزنه تعادل چاه به داخل موتورخانه رفته و بر روی سازه یوک سوار می شود.

مطلب مرتبط : نحوه کار آسانسور

در سیستم دو به یک، بسته به نوع سازه، یک یا دو صفحه چدن مخصوص با قطر معین بر روی یوغ کابین و بالای قاب وزنه تعادل نصب می شود و یک سر سیم کششی. بر روی ساختار یوغ در موتورخانه ثابت می شود و با عبور از آن به چاه روی پانل های کابین و پانل اصلی گیربکس در موتورخانه باز می گردد و پس از عبور از پانل فریم وزن تعادل به موتورخانه برگردانده شده و بر روی آن سوار می شود. ساختار یوغ مربوطه

مطلب مرتبط : کفشک آسانسور

طناب به دور وزنه پیچیده شده و به بالای شفت متصل می شود، طناب دو برابر دورتر از کابین حرکت می کند. این امر نیروی مورد نیاز برای به حرکت درآوردن موتور را کاهش می دهد، اما سرعت آن را نیز به نصف کاهش می دهد (بنابراین در 1:1، موتور ممکن است بتواند 1000 کیلوگرم با سرعت 2 متر بر ثانیه حرکت کند، اما در 2:1 قادر به حرکت 2000 کیلوگرم است، اما تنها 1 متر /s). اتاق ماشین کمتر، نیروی محرکه پایین تر، رانش بدون دنده یا آسانسورهای حمل و نقل استفاده می شود.

جمع بندی

به طور کلی در این مقاله سعی کردیم تا با سیستم تعلیق آسانسور بپردازیم. هر کدام از این محصولات، برتری‌های خاص خود را دارند که با توجه به اولویت‌هایتان، می‌توانید بهترین انتخاب را داشته باشید. مهمترین چیزی که باید در مورد نیک اویل بدانید این است که ما همیشه وب سایت خود را برای ارائه داده‌های مناسب و مرتبط به روز می‌کنیم. بنابراین برای با خبر شدن از جدیدترین محصولات، ما را دنبال کنید.

آخرین مقالات

5/5

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    تماس با ما
    Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
    Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.