...

سیستم ایمنی آسانسور


سیستم ایمنی آسانسور یکی از مهم ترین نکاتی است که در هنگام انتخاب و خرید باید به آن توجه کرد. انتخاب اشتباه می تواند خطرات و مشکلات زیادی را برای مسافران در آسانسور ایجاد کند. ترمز آسانسور یکی از اجزای سیستم ایمنی آسانسور است. در مقاله بعدی با مفهوم سیستم ایمنی آسانسور و نحوه عملکرد چتر نجات و کمک فنر و نحوه کار آنها برای استقرار سیستم ایمنی آسانسور آشنا می شویم. با نیک اویل همراه باشید و این مقاله را از دست ندهید.

فهرست مطالب

لیست قیمت و خرید انواع آسانسور از فروشگاه نیک اویل : روغن دنده آسانسور

یکی از ترس های بیشتر مردم گیر نکردن در آسانسور است. شاید اگر این افراد از سیستم ایمنی آسانسور اطلاع داشته باشند بسیاری از استرس هایشان برطرف شود. از طرفی آگاهی از نحوه ایجاد ایمنی بیشتر در آسانسور برای افرادی که مجبور به خرید این وسایل هستند ضروری است.

سیستم ایمنی آسانسور

یکی از نکات بسیار مهمی که در هنگام خرید آسانسور باید به آن توجه کنید، سیستم ایمنی آن است. اگر انتخاب درستی نداشته باشید، امنیت مسافران می تواند به خطر بیفتد.

اساساً سیستم ایمنی آسانسور باعث می شود که حرکت ایمن و بدون خطر مسافران در آسانسور کنترل شود. از طرفی ایمنی آسانسور به خطر نمی افتد و قطعات آن آسیب نمی بیند. سیستم های مختلف در کنار هم ایمنی را در آسانسور ایجاد می کنند.

مطلب مرتبط : فرهنگ و آداب استفاده از آسانسور

قطعاتی مانند ترمز ایمنی و سیستم نجات اضطراری سیستم ایمنی آسانسور محسوب می شوند. در آسانسورها و گیربکس های گیرلس قطعات ایمنی مختلفی وجود دارد که کمی با یکدیگر تفاوت دارند.

یکی از مهمترین مسائل در مورد هر نوع آسانسور ایمنی آسانسور است. در واقع باید بدانید که از آنجایی که آسانسورها یک سیستم حمل و نقل کنترل شده هستند و تمامی حرکت ها و توقف ها را به صورت خودکار بر عهده دارند، باید مراقب ایمنی آن ها باشید.

 البته باید بدانید که توجه به این موضوع وظیفه شما نیست و بیشتر افرادی که مسئولیت ساخت آسانسور را بر عهده دارند باید به آن توجه زیادی داشته باشند. برخی از انواع آسانسور که توسط شرکت های غیر معتبر تولید می شوند این ویژگی مهم را ندارند.

مفهوم سیستم ایمنی آسانسور به چه معناست؟

مفهوم سیستم ایمنی آسانسور عبارت است از: تضمین ایمنی آسانسور و کنترل تردد ایمن و بدون خطر برای جابجایی مسافران و جلوگیری از بروز هرگونه مشکل در طول سفر. در صورت بروز مشکل در زنجیر ایمنی در حین حرکت، کابین آسانسور متوقف می شود. هر آسانسوری یک ترمز اصلی دارد.

مطلب مرتبط : درایو آسانسور

هنگام حرکت از طبقه ای به طبقه دیگر در آسانسور، ترمز اصلی آسانسور وظیفه توقف کابین را بر عهده دارد. بنابراین روش کار باید درست باشد و به درستی کار کند. ترمز آسانسور که به آن چتر نجات نیز می گویند، بر روی یوغ کابین آسانسور نصب می شود. چتر نجات هنگام استفاده از آسانسور در ساختمان های مرتفع اعتماد به نفس می دهد و ایمنی مسافران را تضمین می کند.

آشنایی با سیستم ایمنی آسانسور

هر آسانسور مجهز به سیستم ایمنی است. در واقع چتر نجات ترمز اضطراری آسانسور است و اگر سرعت آسانسور خیلی زیاد شود فعال شده و به صورت مکانیکی سرعت آسانسور را کاهش می دهد. جالب است بدانید که قطع برق سیستم ایمنی آسانسور را تحت تاثیر قرار نمی دهد و چتر نجات به صورت خودکار عمل می کند.

مطلب مرتبط : چشمی آسانسور

بروز هرگونه نقص، شکستن کابل آسانسور و یا افزایش غیرعادی سرعت رو به پایین کابین، باعث قطع جریان و عملکرد چتر نجات و توقف کابین می شود. همچنین برای افزایش ایمنی آسانسورها از کمک فنرها استفاده می شود و در صورتی که کابین یا وزن متعادل آسانسور از حد تعیین شده در داخل چاهک آسانسور بیشتر شود و احتمال برخورد به پایین چاهک وجود داشته باشد کمک فنرها مانع می شود.

سیستم های ایمنی مکانیکی آسانسورها :

این سیستم خود به چند دسته تقسیم بندی می شود که عبارت است از :

– پاراشوات : این سیستم یکی از سیستم های ترمز اضطراری درون کابین آسانسور می باشد. آن به کمک قانون نیروی مرکز و گاورنر عمل می کند و در صورت بالا بودن سرعت کابین و سقوط می تواند به بهترین نحو ممکن از آسانسور مراقبت نماید. ظرفیت این قطعه به اندازه های متنوع آسانسور بستگی دارد و دارای اندازه های متنوعی می باشد.

مطلب مرتبط : چرا آسانسور نیاز به سرویس دارد ؟

– سیستم قفل درب طبقه آسانسور : این سیستم ها به گونه ای طراحی شده اند که به محض خارج شدن آسانسور از تراز طبقات، آسانسور را به صورت خودکار قفل می کند. در واقع شما باید بدانید با استفاده از این سیستم می توانید از باز شدن درب ها به خوبی جلوگیری نمایید.

– بافر و یا ضربه گیر : یکی از دیگر سیستم های ایمنی آسانسورها این مورد است که به طور معمول آن را در قسمت انتهایی کابین قرار داده اند. ضربه گیرها را به دو دسته تقسیم می کنند، یکی از آنها ساده و دیگری هیدرولیک است. شما بسته به نوع آسانسورهای خود یکی از آنها را در سیستم ایمنی آسانسور خواهید داشت.

نحوه نصب ضربه گیرهای آسانسور چگونه است؟

۱- زیر کابین و قاب وزنه فیکس شود.

۲- روی سکوهای ضربه گیر کف چاه آسانسور نصب شود.

مطلب مرتبط : نجات فرد گیر کرده در آسانسور

سکوهای ضربه ای در اکثر موارد بتنی هستند و در صورت اجرای صحیح و استاندارد از مقاومت و پایداری لازم برخوردار خواهند بود. در صورت عدم امکان اجرای سکوهای میرایی بتنی می توان از سکوی میرایی قابل حمل استفاده کرد. سکوهای قابل حمل با استفاده از ناودانی، تیرها و صفحات ساخته می شوند.

سیستم ایمنی آسانسورهای هیدرولیک

موتور برق، پمپ روغن و جک هیدرولیک از اجزای آسانسورهای هیدرولیک هستند که همگی در چاه آسانسور و زیر کابین قرار می گیرند. استفاده از جک هیدرولیک باعث افزایش ایمنی این نوع بالابرها شده است. از طرفی با توجه به سایر ویژگی های فنی موجود در مخزن واحد برق، خطر برق گرفتگی به حداقل می رسد.

مطلب مرتبط : کاربرد بلبرینگ و یاتاقان در آسانسور

در آسانسورهای هیدرولیک با توجه به مجهز بودن آسانسور به شیرهای قطع کننده در مسیر برگشت روغن، در صورت شکستگی در شیلنگ هیدرولیک، کابین آسانسور کاملا متوقف می شود و امکان سقوط آسانسور وجود ندارد. البته استفاده از این آسانسورها در ساختمان های بالای پنج طبقه توصیه نمی شود.

مطلب مرتبط : کفشک آسانسور

این ویژگی ها باعث شده است که آسانسورهای هیدرولیک بسیار محبوب شوند، زیرا تحقیقات نشان می دهد که در کشورهای اروپایی حدود 70 درصد آسانسورهای ساختمان های زیر پنج طبقه دارای آسانسور هیدرولیک هستند. دلیل این پذیرش استهلاک بسیار کم، حرکت روان، قابلیت جابجایی بارهای سنگین، عدم نیاز به ماشین آلات آسانسور در پشت بام و افزایش ایمنی آسانسورهای هیدرولیک در هنگام زلزله است.

سیستم امداد و نجات اضطراری آسانسور

همیشه احتمال قطع برق و گیر افتادن در آسانسور وجود دارد که یکی از ترس های آسانسور است. در این حالت برای حرکت کابین از آن برای باز کردن ترمز مکانیکی آسانسور توسط اهرم و چرخاندن چرخ دستی یا چرخ دستی موتور آسانسور استفاده می شود.

مطلب مرتبط : سیستم تعلیق آسانسور

با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی، روش های کارآمد جایگزین روش فوق شده است که با تشخیص قطعی برق و پخش پیام هایی از مسافران خواسته تا آرامش داشته باشند. عملکرد سیستم امداد و نجات اضطراری این است که با رعایت نکات ایمنی، آسانسور را به یکی از طبقات منتقل می کند و در را باز می کند تا افراد بتوانند از کابین خارج شوند. در واقع سیستم امداد و نجات اضطراری به کمک تابلوی کنترل آسانسور کنترل موتور و ترمز مکانیکی آسانسور و درب آسانسور را در دست گرفته و دستورات لازم را صادر می کند.

مطلب مرتبط : نحوه کار آسانسور

با تغذیه باتری آسانسور، ولتاژ به مدار سیستم ایمنی آسانسور تامین می شود و پس از بررسی بسته بودن درب های کابین، فرمان بازکردن ترمز صادر می شود و نیروی لازم برای به حرکت درآوردن موتور در دور کم ایجاد می شود.

مطلب مرتبط : روغن سنتتیک

در این مرحله باید یک آزمایش سریع انجام شود و هر دو جهت حرکت بررسی شود و جهتی که نیاز به جریان کمتری دارد انتخاب شود و کابین در سطح کف قرار گیرد. حال با فعال شدن سنسور ترمز دستور بسته شدن ترمز داده می شود و پس از توقف کامل آسانسور دستور باز شدن درهای کابین نیز داده می شود.

جمع بندی

به طور کلی در این مقاله سعی کردیم تا با سیستم ایمنی آسانسور بپردازیم. هر کدام از این محصولات، برتری‌های خاص خود را دارند که با توجه به اولویت‌هایتان، می‌توانید بهترین انتخاب را داشته باشید. مهمترین چیزی که باید در مورد نیک اویل بدانید این است که ما همیشه وب سایت خود را برای ارائه داده‌های مناسب و مرتبط به روز می‌کنیم. بنابراین برای با خبر شدن از جدیدترین محصولات، ما را دنبال کنید.

مقالات مرتبط

5/5

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    تماس با ما
    Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
    Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.