...

روغن pag


به طور کلی روغن پایه بیشترین سهم روانکار را به خود اختصاص داده و در نتیجه انتخاب صحیح آن تاثیر بسزایی در کیفیت روانکار خواهد داشت. امروزه بسیاری از صنایع به روانکارهایی با طول عمر بیشتر و در نتیجه روانکاری بهتر و کاهش دوره تعویض روانکار، خرابی تجهیزات در تماس با روانکار نیاز دارند. این منجر به پیدایش مایعات مصنوعی شد.

یکی از انواع سیالات مصنوعی PAG است که به دلیل محتوای بالای اکسیژن در بین سایر سیالات مصنوعی منحصر به فرد است. PAG ها در حال حاضر در دو نوع محلول در آب و نامحلول در آب و در طیف وسیعی از ویسکوزیته تولید می شوند. PAG ها با 100% وزنی پروپیلن اکسید (PO) که به نام PPG نیز شناخته می شود، در آب نامحلول هستند. در حالی که در نوع محلول وی از واحدهای اتیلن اکساید (EO) بین 50 تا 70 درصد و بقیه پروپیلن اکسید استفاده می شود. به دلیل فراریت کم، PAG ها در کاربردهایی که نیاز به دمای عملیاتی بالا دارند استفاده می شوند. معمولا در فرمولاسیون روغن های پوشش، فلزکاری، روان کننده های صنایع غذایی و روغن های هیدرولیک و کمپرسور استفاده می شود.

فهرست مطالب

لیست قیمت و خرید انواع روغن هیدرولیک آسانسور از فروشگاه نیک اویل : روغن هیدرولیک آسانسور

کاربرد PAG ها در روانکاری کمپرسورها و سیستم انتقال حرارت

PAG ها بهترین انتخاب برای روانکاری کمپرسور هستند، به خصوص در هنگام فشرده سازی گاز طبیعی با فشار بالا یا اتیلن. زیرا در این کمپرسورها گازهای مذکور در روانکار حل شده و پایداری ویسکوزیته آن را از بین می برند. PAG ها همچنین در نسل جدید کمپرسورهای تبرید با سیالات هیدروفلوئوروکربنی سازگار با محیط زیست مانند R-134a و R-152a استفاده می شوند.بیش از 20 سال است که بزرگترین شرکت های خودروسازی جهان از چرخ دنده های پیچی در کمپرسورهای خود استفاده می کنند. ، از PAG استفاده می کنند. هنگامی که این روغن ها به عنوان روغن انتقال استفاده می شوند، کاهش قابل توجهی در مصرف انرژی وجود دارد.

سیالات PAG مقاومت بالایی در برابر اکسیداسیون دارند اما مانند هر نوع روغن دیگری در شرایط دمایی بالا اکسید می شوند اما مزیت آنها نسبت به روان کننده های هیدروکربنی این است که پسماندها و محصولات جانبی رسوب و لعاب ایجاد نمی کنند. در حالی که در روانکارهای هیدروکربنی این مواد بر روی قطعات رسوب کرده و لعاب تولید می کنند. با توجه به ظرفیت بالای انتقال حرارت این روغن ها، پایداری حرارتی و حالت اکسیداسیون بالا، PAG ها انتخاب مناسبی برای سیالات انتقال حرارت و اکسیداسیون بالا هستند، PAG ها انتخاب مناسبی برای سیالات انتقال حرارت در سیستم های باز و روغن های فرآیندی در تولید پلاستیک هستند.

و الاستومرها استفاده از PAG در صنعت نساجی نیز مزایای زیادی دارد، الیاف را لکه نمی کند و رنگ آن را تغییر نمی دهد. در صنعت نساجی با دمای بالا و شرایط سرعت بالا که به پایداری برشی بالا نیاز است. یک انتخاب مناسب به عنوان روغن انتقال EP نیز در روانکاری ماشین آلات تولید الیاف نساجی استفاده می شود. در فرآیند سنتز PAG می توان پلیمرها را با تنوع زیادی تولید کرد، بنابراین PAG با کاربردهای متفاوت تولید می شود.

اولین قدم در انتخاب روغن دنده مناسب، انتخاب روغن پایه مناسب برای ساخت روغن است. بسیاری از سازندگان تجهیزات اصلی (OEM) الزامات تولید روغن را اعلام می کنند که به پنج ویژگی اصلی تقسیم می شوند.

ویسکوزیته

یک روغن مناسب باید دارای ویسکوزیته مناسب با سرعت، جنس و کاربرد عملی دنده باشد تا لایه روانکاری تشکیل شده روی آن حفظ شود. اما در عین حال نباید باعث اتلاف انرژی به چرخ دنده ها شود.

پایداری اکسیداتیو

افزودنی های آنتی اکسیدانی به افزایش قابل توجهی پایداری اکسیداتیو روغن انتقال کمک می کند. اما در عین حال نباید از مقاومت اکسیداسیون روغن پایه غافل شد. زیرا هر چه این روغن پایه پایدارتر باشد، عمر افزودنی های آن نیز افزایش می یابد

پایداری حرارتی

روغن های مصنوعی در مقایسه با روغن های معدنی مقاومت حرارتی بالاتری دارند و این عامل باعث افزایش طول عمر این روغن ها می شود به خصوص در سرعت هایی که به سرعت حرکت می کنند و تمایل به افزایش دما دارند.

خاصیت تراکم پذیری

وجود مواد افزودنی EP یکی از الزامات روغن های انتقال است. این مواد از آسیب و فرسایش جلوگیری می کنند

جداسازی آب از روغن

یکی از الزامات روغن های انتقال، جداسازی سریع آب از روغن است.

البته در برخی از کاربردها لازم است از روغن هایی استفاده شود که در مجاورت آب تشکیل امولسیون می دهند و آب را جذب می کنند تا وارد سیستم نشود.

مزایای استفاده از روغن دنده مصنوعی چیست؟

همانطور که ما شاهد تنوع گسترده چرخ دنده های مدرن هستیم، عملکرد آنها نیز تغییر کرده است و آنها به روغن هایی نیاز دارند که در شرایط کار سخت تر مقاومت بیشتری از خود نشان دهند.

استفاده از روغن های پایه مصنوعی به این معناست که نوع افزودنی های مورد نیاز و میزان آنها در مقایسه با تولید روغن های انتقال با استفاده از روغن پایه معدنی متفاوت است و در عین حال عملکرد خوبی نیز دارند.

به طور کلی روغن های مصنوعی روانکاری بهتری دارند و با تشکیل یک لایه روان کننده مناسب از چرخ دنده ها محافظت کرده و ذرات فرسایش را کاهش داده و عمر چرخ دنده ها را افزایش می دهند. یکی دیگر از ویژگی های روغن های مصنوعی، بهبود شاخص ویسکوزیته است. به این معنی که پایداری روغن در برابر تغییرات دما بهبود یافته و علاوه بر کاهش نیاز به مواد افزودنی، کارایی بهتری را برای چرخ دنده ها به همراه دارد.

در نهایت باید به مقاومت بالای این روغن ها در برابر اکسیداسیون و دمای بالا اشاره کرد. این ویژگی ها باعث می شود که روغن کمتر در معرض اکسیداسیون و تخریب حرارتی قرار گیرد و سایر مشکلات ناشی از افزایش دما کمتر برای این روغن ها رخ می دهد که از جمله آنها می توان به کاهش لجن و تشکیل لجن کمتر اشاره کرد. این ویژگی ها باعث افزایش طول عمر روغن های انتقال و زمان کار آنها می شود.

تفاوت بین روغن های پایه معدنی و روغن های مصنوعی PAO چیست؟

روغن های معدنی به عنوان پرمصرف ترین روغن های پایه مورد استفاده در تولید روغن های انتقال شناخته می شوند. در تولید این روغن ها برای حفاظت بیشتر از مواد افزودنی تراکم پذیر یا EP استفاده می شود.

در بین انواع روغن های پایه مصنوعی، روغن پایه PAO به عنوان پرمصرف ترین روغن مصنوعی در تولید روغن های انتقال استفاده می شود. در مرحله بعد از روغن پایه PAG یا پلی آلکیلن گلیکول استفاده می شود.

این روغن های پایه دارای شاخص ویسکوزیته بالاتری هستند و همانطور که توضیح داده شد، این ویژگی عملکرد بهتر دنده را به همراه دارد. در عین حال این روغن ها مقاومت حرارتی و اکسیداسیون بالاتری دارند. با توجه به این ویژگی ها، به طور کلی توصیه می شود از روغن های انتقال ساخته شده با استفاده از روغن پایه PAG در شرایط کاری که دنده ها در یک محیط عملیاتی گرم کار می کنند، استفاده شود. در این شرایط این روغن ها حفاظت بیشتری از دنده می کنند.

استفاده از این روغن ها در دنده های سرعت بالا نیز توصیه می شود. البته نکته بسیار مهم در استفاده از روغن های فوق عدم تطابق روغن های PAG با سایر روغن های پایه می باشد. بنابراین در مواقعی که نیاز به تعویض نوع روغن پایه است حتما به شرایط تعویض روغن توجه کنید.

در پایان ذکر این نکته ضروری است که برای انتخاب روغن دنده مناسب باید همیشه به توصیه های سازنده توجه کنید نه به توصیه های اهالی بازار; مگر اینکه تجهیزات شما برای شما ارزش زیادی داشته باشد!

جمع بندی

به طور کلی در این مقاله سعی کردیم تا روغن pag بپردازیم. هر کدام از این محصولات، برتری‌های خاص خود را دارند که با توجه به اولویت‌هایتان، می‌توانید بهترین انتخاب را داشته باشید. مهمترین چیزی که باید در مورد نیک اویل بدانید این است که ما همیشه وب سایت خود را برای ارائه داده‌های مناسب و مرتبط به روز می‌کنیم. بنابراین برای با خبر شدن از جدیدترین محصولات، ما را دنبال کنید.

مطالب مرتبط

5/5

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    تماس با ما
    Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
    Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.