...

درایو آسانسور چیست؟


همه کسانی که در صنعت آسانسور کار می کنند با پیچیدگی سیستم آن آشنا هستند. آسانسور از قطعات مکانیکی و الکترونیکی زیادی تشکیل شده است که هر کدام دارای عملکردها و مزایای خاصی هستند و برای انتقال نیرو و حرکت آسانسور هماهنگ عمل می کنند.

یکی از قسمت های اصلی آسانسور درایو یا اینورتر نام دارد که در قلب سیستم آسانسور قرار دارد. درایو نقش مهمی در عملکرد آسانسور دارد و وظیفه تنظیم سرعت موتور آسانسور را بر عهده دارد.

فهرست مطالب

لیست قیمت و خرید انواع روغن دنده آسانسور از فروشگاه نیک اویل : روغن چرخ دنده 

درایو آسانسور چیست؟

بدون شک هر یک از شما تا به حال متوجه لرزش کابین آسانسور در حین حرکت شده اید. این ارتعاشات به دلیل شتاب دادن به دور موتور رخ می دهد و افراد را هنگام استفاده از آسانسور نگران می کند. اینجاست که اهمیت درایو در سیستم آسانسور مشخص می شود!

مطلب مرتبط : فرهنگ و آداب استفاده از آسانسور

با نصب درایو در داخل سیستم آسانسور، از لرزش کابین در هنگام شتاب گرفتن دور موتور جلوگیری می شود. درایوها انواع مختلفی دارند و هر کدام مزایای خود را دارند. به عنوان مثال، درایو دو سرعته یکی از انواع درایوهای آسانسور است که فشار کمی بر موتور ایجاد می کند و در نتیجه به موتور کمک می کند تا به آرامی بچرخد و آسانسور تکان نخورد.

برنامه های کاربردی آسانسور

درایو یا کنترل کننده سرعت موتور همانطور که از نام آن پیداست در سیستم آسانسور برای کنترل سرعت موتور نصب می شود. نحوه کار دستگاه بدین صورت است که ابتدا منبع تغذیه سیستم را به ولتاژ DC تبدیل می کند و سپس آن ولتاژ را به ولتاژ AC تبدیل می کند.

مطلب مرتبط : چشمی آسانسور

در واقع درایو ابزاری است که با تغییر فرکانس و ولتاژ موتور آسانسور باعث حرکت روان آسانسور و کنترل سرعت آسانسور می شود. این بدان معنی است که به آسانسور کمک می کند تا با سرعت خاصی حرکت کند و به آرامی متوقف شود. همچنین موقعیت ایستادن دقیق خود را کنترل خواهد کرد.

انواع درایور آسانسور می توانند به طور مداوم سرعت موتور را از صفر تا چندین برابر تغییر دهند. به عبارت ساده تر می توان گفت که برق ورودی DC راننده از صفر به برق خروجی AC تبدیل می شود.

انواع محرک آسانسور

همانطور که گفتیم درایو آسانسور در انواع و مدل های مختلف تولید می شود. انواع درایوهای آسانسور عبارتند از:

درایو پنل فرمان دو سرعته: این درایو برای آسانسورهایی که دارای دو سرعت کند و سریع هستند استفاده می شود. در طراحی این درایو از یک موتور دنده ای برای حفظ دو سرعت مختلف استفاده شده است. عملکرد این درایو این است که حرکت آسانسور در ابتدا سریع بوده و پس از مدت کوتاهی سرعت آن کاهش می یابد.

مطلب مرتبط : سیستم ایمنی آسانسور

کنترل پنل درایو: با استفاده از این نوع درایو، حرکت آسانسور به طور قابل ملاحظه ای روان و پایدار خواهد بود. پانل کنترل درایو بالابر را بدون لرزش شدید هنگام حرکت یا توقف انجام می دهد. همچنین سرعت آسانسور در ساعات شلوغی از هر طبقه کمی تغییر می کند و شوک ناشی از آن احساس نخواهد شد.

درایو پنل فرمان: این نوع درایو مانند نوع قبلی به حرکت آسان آسانسور کمک می کند. این نوع درایو بین موتور سه فاز آسانسور و شبکه اصلی قرار می گیرد و برای کنترل و تنظیم ولتاژ و فرکانس برق را از شبکه برق تامین می کند. پس از تنظیم ولتاژ آن را به موتور آسانسور منتقل می کند. به این ترتیب حرکت آسانسور روانتر می شود و هیچ حرکتی در هنگام توقف یا حرکت احساس نمی شود.

برنامه های کاربردی آسانسور

مزایای استفاده از انواع محرک آسانسور

درایو آسانسور مانند هر قسمت دیگری دارای مزایا و معایب بسیاری است. به عنوان مثال می توان موارد زیر را مشخص کرد:

همانطور که مشاهده می کنید استفاده از انواع محرک آسانسور باعث کاهش ارتعاشات کابین آسانسور و در نتیجه ضربه زدن به آن می شود. این به افزایش طول عمر بالابر کمک می کند.

درایو آسانسور سرعت موتور را کنترل می کند و در نتیجه از گرم شدن بیش از حد موتور و سایش جلوگیری می کند.

مطلب مرتبط : چرا آسانسور نیاز به سرویس دارد ؟

استفاده از انواع محرک آسانسور می تواند در صرفه جویی در هزینه ها موثر باشد و هزینه های مربوط به خدمات کارگری، برق، تعویض قطعات و غیره را کاهش دهد.

هنگام استفاده از درایو آسانسور، از کنتاکتورهای کوچکتر استفاده می شود و صدای آسانسور کمتر خواهد بود. اگر از درایو پنل کنترل استفاده می کنید، دیگر به فن در کابین آسانسور نیازی نیست.

درایو چیست؟

شاید شما متوجه لرزش در آسانسور شده باشید یا وقتی وارد آسانسور شدید، تکان ناگهانی را در آسانسور احساس کرده باشید. این تکان به دلیل سرعت چرخش ناگهانی موتور است که باعث شوک حرکتی یا تکان های شدید می شود. استفاده از درایوها در آسانسور این مشکل را حل کرده و از لرزش های شدید آسانسور در حین حرکت جلوگیری می کند. درایوهای استفاده شده در آسانسور باعث می شود سرعت موتور تنظیم شود. در واقع با درایوهای دو سرعته که فشارهای کمی در موتور ایجاد می کند و این باعث می شود موتور کند کار کند و ناگهان تغییر سرعت ندهد و ضربه های شدید و ضربه های ناشی از حرکت را ایجاد نکند. آسانسورهای جدید در حال تولید از این محصول استفاده می کنند که بهبود یافته و باعث می شود این آسانسورها بهتر از آسانسورهای قبلی کار کنند.

مطلب مرتبط : نجات فرد گیر کرده در آسانسور

درایوها ابزارهایی هستند که سرعت موتورها را در آسانسورها کنترل می کنند، بنابراین وظیفه اصلی درایوها کنترل سرعت موتور یا موتور الکتریکی است. به همین دلیل، درایوها را تنظیم کننده سرعت موتور نیز می نامند. درایوها در آسانسورها می توانند به طور مداوم سرعت موتور آسانسور را از صفر تا چندین برابر تغییر دهند. محرک این قابلیت را دارد که برق ورودی DC را از صفر به توان خروجی AC تغییر دهد.

مطلب مرتبط : کاربرد بلبرینگ و یاتاقان در آسانسور

نحوه کار درایوها به این صورت است که ابتدا برق اصلی را به ولتاژ مستقیم تبدیل می کنند. سپس اینورترها ولتاژ DC را با فرکانس و ولتاژ متغیر به ولتاژ AC تبدیل می کنند. با توضیحات بالا متوجه می شویم که عملگرها یکی از ابزارها یا سیستم های مهم در آسانسورها هستند. زیرا از حرکات و ضربه های ناگهانی جلوگیری می کنند و استفاده از آنها باعث حرکت روان آسانسورها می شود که در نتیجه باعث افزایش کیفیت و عملکرد آسانسورها می شود.

انواع تابلوهای کنترل آسانسور

درایوهای آسانسور در انواع مختلفی تولید و مورد استفاده قرار می گیرند، درایوهای آسانسور به درایو تابلو فرمان دو سرعته، تابلو فرمان درایو، درایو تابلو فرمان تقسیم می شوند. هر یک از این سه نوع درایو با توجه به نوع موتور آسانسور استفاده می شود. در زیر ویژگی های هر یک از آنها را توضیح می دهیم.

مطلب مرتبط : سیستم تعلیق آسانسور

فرمان دو سرعته:

پنل کنترل دو سرعته مخصوص آسانسورهایی است که امکان سرعت کم و زیاد را دارند. در فرمان دو سرعته از موتور گیربکس استفاده می کنند که امکان سرعت تند و کند را دارد. هنگامی که آسانسور شروع به حرکت می کند، با سرعت زیادی شروع به حرکت می کند و هنگامی که آسانسور به مقصد می رسد، موتور با سرعت پایین متوقف می شود. البته با این نوع درایوها وقتی سرعت ها تغییر می کند و آسانسور از حرکت باز می ایستد، کمی سرعت اینجا و آنجا وجود دارد و یک لرزش خفیف.

برد کنترل با درایو (3VF):

پنل کنترل درایو در آسانسور باعث می شود آسانسور حرکتی نرم و راحت داشته باشد و بر خلاف تابلوی کنترل دو سرعته هنگام حرکت تکان نخورد و به آرامی حرکت می کند و از تکان خوردن آسانسور جلوگیری می کند. استفاده از پانل کنترل دیواری باعث می شود آسانسور در هنگام عبور از طبقات مختلف به آرامی سرعت خود را کاهش دهد یا سرعت آن را افزایش دهد.

مطلب مرتبط : نحوه کار آسانسور

فرمان فرمان (vvvf):

کنترل پنل vvvf از درایوی استفاده می کند که مانند درایوهای کنترل شده 3vf باعث می شود آسانسورها هنگام جابجایی طبقات به نرمی حرکت کنند. روش کار درایو تابلو فرمان vvvf بدین صورت است که درایوها ابتدا بین موتور سه فاز آسانسور و شبکه برق تابلو قرار می گیرند. درایوها برق را از برق دریافت می کنند و سپس ولتاژها و فرکانس ها را تنظیم می کنند و پس از تنظیم دستورات آن را به موتور آسانسور می فرستند. این فرآیند به گونه ای تنظیم می شود که هنگام عبور از کف، سرعت به گونه ای تنظیم می شود که حرکت نرم و بدون ضربه های شدید باشد.

مطلب مرتبط : کفشک آسانسور

مزایای استفاده از دیسک:

به لطف استفاده از درایوها، ضربات و ضربه های قوی کاهش می یابد که باعث افزایش طول عمر قطعات آسانسور می شود.

از آنجایی که استفاده از درایو به جریان الکتریکی متصل است، استفاده از کنتاکتورهای کوچکتر در آسانسورها ضروری است که باعث کاهش صدای آسانسور نیز می شود.

از آنجایی که درایوها می توانند سرعت موتور را کنترل کنند، بنابراین موتورها کمتر گرم می شوند و استهلاک موتور آسانسور نیز کاهش می یابد.

مطلب مرتبط : روغن سنتتیک

با استفاده از درایوها باید بسیاری از هزینه ها از جمله هزینه برق، آب و برق و غیره کاهش یابد.

آسانسورهای با درایوهای vvvf دیگر نیازی به فن در آسانسور ندارند.

از دست دادن حرکات قوی و ضربه ها هنگام حرکت کابین هنگام عبور از طبقات. که با حرکات نرم و بدون ضربه جایگزین می شود.

جمع بندی

به طور کلی در این مقاله سعی کردیم تا درایو آسانسور چیست؟ بپردازیم. هر کدام از این محصولات، برتری‌های خاص خود را دارند که با توجه به اولویت‌هایتان، می‌توانید بهترین انتخاب را داشته باشید. مهمترین چیزی که باید در مورد نیک اویل بدانید این است که ما همیشه وب سایت خود را برای ارائه داده‌های مناسب و مرتبط به روز می‌کنیم. بنابراین برای با خبر شدن از جدیدترین محصولات، ما را دنبال کنید.

آخرین مقالات

5/5

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    تماس با ما
    Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
    Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.