...

خرابی موتور آسانسور


یکی از تجهیزات و شاید مهمترین قسمت آسانسور موتور آسانسور است. موتور آسانسور یک وسیله الکترومکانیکی است و مانند سایر تجهیزات الکترومکانیکی ممکن است به مرور زمان از کار بیفتد. اما گاهی بر اساس عوامل مختلف خارجی و داخلی، موتور آسانسور پیش از موعد از کار می افتد. البته لازم به ذکر است که ساختار و طراحی انواع موتورهای آسانسور ممکن است در برابر این عوامل مخرب درجات مختلفی به موتور آسانسور آسیب وارد کند. نیک اویل قصد دارد در این صفحه اطلاعات کاملی از عوامل و علل خرابی زودرس موتورهای آسانسور ارائه دهد تا دانش شما را افزایش دهد. با نیک همراه باشید.

فهرست مطالب

لیست قیمت و خرید انواع روغن آسانسور از فروشگاه نیک اویل : قیمت روغن هیدرولیک آسانسور 

خرید و فروش روغن آسانسور نیک اویل

عوامل خرابی زودتر از موعد موتور آسانسور

بسیاری از چیزها می توانند باعث از کار افتادن پیش از موعد موتور آسانسور شوند. به طور کلی قطعات و تجهیزات مختلف آسانسور در بسیاری از موارد در تماس مستقیم با یکدیگر هستند و در صورت عدم برقراری صحیح این ارتباط باعث از کار افتادن آسانسور می شود. در اینجا ما برخی از این موارد را که در اکثر خرابی های موتور رایج است فهرست کرده ایم:

عدم توازن و تقارن در ولتاژ تغذیه و خرابی موتور آسانسور

اگر یک فاز قطع شود یا تقارن فازهای ورودی شکسته شود، موتور آسانسور آسیب جدی خواهد دید. برای جلوگیری از این حالت که باعث آسیب عمده به موتور آسانسور می شود، در انواع تابلوهای موتور آسانسور از سیستم های کنترل ولتاژ و حفاظت فاز کنترل استفاده می شود. در صورت تعادل و تقارن بلافاصله برق موتور آسانسور قطع شده و از آسیب آن جلوگیری می شود.

برای مطالعه : راه های جلوگیری از خرابی آسانسور

تراز نبود موتور آسانسور

یکی از مواردی که باعث خرابی فلکه گیربکس آسانسور می‌شود، تراز نبودن موتور آسانسور بر روی شاسی موتور آسانسور است. در هنگام نصب و حتی در بازبینی‌های دوره‌ای باید همواره به تراز بودن دقیق موتور آسانسور توجه شود تا از خرابی زودتر از موعد آن جلوگیری شود.

خرابی بلبرینگ موتورهای آسانسور

در ابتدا باید گفت که نقش یاتاقان ها در تجهیزات مکانیکی که شامل موتورهای آسانسور می شود، کاهش اصطکاک است. بنابراین خرابی بلبرینگ موتور باعث خرابی موتور آسانسور می شود. بلبرینگ موتور آسانسور یکی از رایج ترین قطعات موتور آسانسور است که در مدت زمان کوتاهی از کار می افتد. بنابراین در بازدیدها و سرویس های دوره ای باید به سلامت و عملکرد صحیح بلبرینگ موتور توجه ویژه ای شود.

قرار گیری نادرست سیم بکسل بر روی فلکه موتور

هنگام نصب و قرار دادن کابل های بکسل باید بسیار مراقب باشید. علاوه بر این، تعادل کابل های کششی باید برقرار شود. اگر فشار روی یکی از سیم ها بیشتر از سیم دیگر باشد در مدت زمان کوتاهی طناب بکسل مورد نظر دچار سایش و خوردگی می شود. نقص در طناب کششی باعث آسیب به موتور آسانسور و گیربکس می شود.

گرم شدن سیم‌بندی داخلی

این نیز یکی از موارد رایج در موتورهای آسانسور است. البته این اتفاق زمانی می افتد که موتور بیش از حد بارگذاری می شود و جریان زیادی از سیم ها و سیم پیچ های آن عبور می کند. عبور بیش از جریان نامی موتور از سیم کشی داخلی موتور باعث سوختن و آسیب به موتور آسانسور می شود. برای محافظت از موتور در این شرایط از تجهیزات و قطعات کنترل بار یا جریان در تابلوی کنترل موتور آسانسور استفاده می شود. بنابراین در صورت اضافه بار و فشار به موتور، برق موتور بلافاصله قطع می شود.

برای مطالعه : خرابی درب آسانسور

عدم ترازبندی صحیح فلکه اصلی و فلکه هرزگرد

زاویه آلفا باید در فلکه گیربکس و فلکه هرزگرد به درستی محاسبه و اعمال شود تا هر دو فلکه موتور آسانسور در یک راستای مناسب قرار بگیرند. تراز نبودن این دو فلکه باعث خوردگی و سایش زودتر از موعد سیم بکسل‌های آسانسور می‌شود و همین خرابی سیم بکسل، علاوه بر آسیب زدن به فلکه اصلی موتور به فلکه هرزگرد نیز خسارت وارد می‌کند.

لرزش شاسی موتور آسانسور

شاسی موتور برای جلوگیری از ورود ارتعاشات و تکانه های کابین آسانسور به موتور آسانسور استفاده می شود. در این میان برای کاهش این ضربه ها و لرزش ها از کمک فنرها استفاده می شود. هرگونه خرابی در قسمت ها و قسمت های مختلف شاسی موتور باعث ضربه های قوی موتور می شود. وجود این پالس های قوی در دراز مدت منجر به آسیب رساندن به گیربکس موتور می شود. در بازرسی و نگهداری دوره ای آسانسور باید به قابلیت سرویس دهی شاسی موتور آسانسور توجه ویژه ای شود.

عدم روغن کاری به موقع سیم بکسل

طناب کششی به طور کامل با جعبه دنده موتور آسانسور و وزن آسانسور درگیر می شود و بین آنها اصطکاک وجود دارد. اگر طناب کششی به موقع روغن کاری نشود، باید شاهد خوردگی و ساییدگی طناب کشش باشیم. هر گونه خرابی در طناب کششی آسانسور در کوتاه مدت باعث از کار افتادن گیربکس آسانسور می شود.

به طور کلی در این مقاله سعی کردیم تا با خرابی موتور آسانسور بپردازیم. هر کدام از این محصولات، برتری‌های خاص خود را دارند که با توجه به اولویت‌هایتان، می‌توانید بهترین انتخاب را داشته باشید. مهمترین چیزی که باید در مورد نیک اویل بدانید این است که ما همیشه وب سایت خود را برای ارائه داده‌های مناسب و مرتبط به روز می‌کنیم. بنابراین برای با خبر شدن از جدیدترین محصولات، ما را دنبال کنید.

مقالات مرتبط

5/5

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    تماس با ما
    Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
    Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.