...

آسانسور شیشه ای

آسانسور شیشه ای


امروزه یکی از شیک ترین و زیباترین انواع آسانسور، آسانسور شیشه ای است که نه تنها برای جابجایی افراد و اشیا مورد استفاده قرار می گیرد، بلکه به عنوان یکی از پارامترهای زیبایی شناسی ساختمان ها شناخته می شود. معمولا آسانسورهای شیشه ای را در مراکز خرید و مجتمع های تجاری مرتفع دیده اید. یک یا چند طرف کابین شیشه ای است و زیبایی چشمگیری به ساختمان های مدرن می بخشد. آسانسورهای شیشه ای که به آسانسورهای پانورامیک نیز معروف هستند با نمای تمام شیشه طراحی و ساخته می شوند.

فهرست مطالب

لیست قیمت و خرید انواع روغن بکسل آسانسور از فروشگاه نیک اویل : قیمت روغن هیدرولیک مخصوص آسانسور

در دوره معماری رومی، شیشه برای اولین بار مورد توجه معماران قرار گرفت و از آن برای زیبایی در معماری ساختمان ها استفاده کردند. در معماری مدرن شیشه هنوز جای خود را دارد و برای زیباتر ساختن معماری و فضای ساختمان ها استفاده می شود. از مدرن ترین طراحی شیشه ای می توان به آسانسور شیشه ای اشاره کرد، این آسانسورها با ظاهری شیشه ای ساخته شده اند و ظاهر زیبایی دارند.

آسانسورهای شیشه ای یا به اصطلاح پانوراما آسانسورهایی هستند که دارای حداقل یک طرف شیشه کابین و دید از داخل کابین به بیرون یا بالعکس می باشند. سیستم محرک آسانسورهای پانوراما می تواند کششی یا هیدرولیک باشد. تعیین پانورامیک بودن کناره ها یا کناره های کابین کاملاً به شرایط چاه آسانسور و محل قرارگیری قطعات در چاهک بستگی دارد.

شیشه برای اولین بار چهار هزار سال پیش کشف و مورد استفاده قرار گرفت، اما شیشه ساختمانی حدود دو هزار سال است که در صنعت ساختمان سازی استفاده می شود و به شهرهای ما رنگ و لعاب خاص خود را داده است. در واقع شهرهای مدرن با شیشه رنگ می شوند. در سبک گوتیک بود که شیشه توانست برای همیشه در دنیای پیچیده تا به امروز باقی بماند و در سراسر جهان گسترش یابد. دلیل این طول عمر، جستجوی راهی برای ورود هرچه بیشتر نور به فضا بود و شیشه تنها ماده ای در صنعت ساختمان است که نور را بدون ترس و در همه جا به داخل راه می دهد.

جنس شیشه آسانسورهای پانوراما

استفاده از آسانسورهای شیشه ای در هر ارتفاعی به دلیل انعطاف پذیری و مدالیته بالایی که دارد امکان پذیر بوده و هیچ مانعی در طراحی و ساخت آنها وجود ندارد. در واقع شیشه آسانسور پانوراما شیشه ای لمینت نشکن است. مقاومت فشاری و ضربه ای لمینت بسیار بالاست و اگر اتفاقی بیفتد هرگز نمی شکند و سر جای خود می مانند و فقط ترک هایی روی لمینت ایجاد می شود و به افراد داخل آسانسور آسیبی نمی رساند. اگر شیشه سکوریت در آسانسور پانوراما استفاده شود، در صورت شکستن فرو می‌ریزد و خطر سقوط را برای افراد داخل آسانسور ایجاد می‌کند.

جنس لت های درب

در این نوع آسانسور در صورت وجود دید از کنار درهای طبقات به بیرون یا داخل می توان لت درهای کف و کابین را به صورت شیشه ای نصب کرد. دو نوع درب شیشه ای کلاف استیل یا تمام شیشه (فریم لس) وجود دارد. جنس شیشه به کار رفته در لنت های درب از نوع لمینت قطره ای و اسپلش است که دارای استحکامی مشابه شیشه و دیوارهای بکار رفته در سایر قسمت های کابین است، هرچند در برابر 300 نیوتن/5 سانتی متر مربع تغییری در وضعیت آن ایجاد نمی کند.

جنس شیشه آسانسورهای پانوراما

کابین آسانسور شیشه ای

در آسانسورهای پانوراما می توان کابین آسانسور را به شکل مربع، مستطیل، گرد یا بیضی با توجه به ابعاد و شرایط آسانسور طراحی و ساخت. در صورتی که کابین آسانسور از نوع گرد یا بیضی باشد، با توجه به اینکه شیشه کابین نیز از نوع تخت خواهد بود، بنابراین تست آونگ شیشه استفاده شده در دیوار کابین با ارائه گواهی های مربوط به شیشه از یک کارشناس استاندارد.

شیشه های اطراف آسانسور یا کابین آسانسور یک قاب شیشه ای است که آسانسور در آن حرکت می کند و از شیشه های چند لایه ساخته شده است. شیشه های اطراف آسانسور نیز قابل ترمیم هستند، اما برای مقاومت در برابر لرزش بیشتر آسانسور شیشه ای، بهتر است از شیشه های لمینت با مساحت کمتر از یک متر مربع استفاده شود. کابین آسانسور شیشه ای شیشه ای ثابت با اسکلت فلزی و چندین ایستگاه یا درب آسانسور شیشه ای می باشد. در واقع شیشه های اطراف آسانسور با اسکلت فلزی احاطه شده اند و درها نیز مکانیزم جداگانه ای دارند که در ادامه توضیح داده خواهد شد.

در برخی از آسانسورها کابین آسانسور شیشه ای جدا نصب نمی شود و در برخی دیگر شیشه های اطراف آسانسور همانند کابین شیشه ای است.

انواع آسانسور شیشه ای

سیستم محرکه آسانسورهای پانوراما می تواند کششی یا هیدرولیک باشد.

آسانسورهای شیشه ای استرچ

مناسب برای ساختمان های بلند و با سیم کششی و وزن طراحی شده است. کابین شیشه ای آسانسور باعث می شود که تجهیزات مکانیکی آسانسور قابل مشاهده باشد.

آسانسورهای شیشه ای هیدرولیک

در این مدل از سیم و وزن استفاده نمی شود، برای ساختمان های بلندمرتبه مناسب نیست. تجهیزات مکانیکی آسانسور در معرض دید قرار نمی گیرد.

آسانسور شیشه ای دایره ای شکل

این آسانسور مدل دارای کابین های شیشه ای قوسی شکل است که در واقع ظاهر دایره ای یا نیم دایره ای دارند. غرفه های قوسی اگر شیشه ای باشند معمولا وارداتی هستند اما اگر غرفه پلی کربنات باشد در واقع نوعی طلق است که برای غرفه هایی که در داخل کشور موجود است استفاده می شود. اما ورود به کابین شیشه ای سخت است. اگه کابین نیم دایره میخوای باید سفارش بدی و قیمتش 18 تا 20 میلیون هستش. یک فنجان معمولی 5.6 میلیون تومان جمع می کند. این مدل برای کسانی که به دنبال آسانسور شیشه ای لوکس برای ساختمان خود هستند مناسب است.

کابین آسانسور شیشه ای

آسانسور شیشه ای مدل مربعی

مدل دیگر یک مدل مربع است که در واقع دیگر گرد و نیم دایره نیست که توسط تکنسین های شرکت پارس ایمن بالا اندازه گیری می شود و شاسی توسط تکنسین ها ساخته می شود. و برای کابین آن از شیشه استفاده شده است، معمولاً برای مکان های دو طبقه در خانه و شرکت ها که ظاهر شیک در آنها مهم است، کاربردی تر خواهد بود.

آسانسور شیشه ای خانگی

آسانسور شیشه ای خانگی برای خانه های دو طبقه و حتی آپارتمان های تا پنج طبقه مناسب است و برای حرکت مداوم طراحی شده است.

برای ساخت آسانسور شیشه ای خانگی معمولا از مدل آسانسور شیشه ای هیدرولیک استفاده می شود. دلیل اول ارتفاع کم آسانسور شیشه ای منزل است و دلیل دوم این است که آسانسور شیشه ای منزل معمولا در داخل منازل است و به عنوان بخشی از دکوراسیون داخلی منزل شما استفاده می شود. در واقع زیبایی حرف اول را در آسانسور شیشه ای خانه می زند.

مراحل نصب آسانسور شیشه ای

اولین قدم برای نصب آسانسور شیشه ای پانوراما، نصب ضربه گیر در پایین گودال آسانسور است. ضربه گیر وسیله ای الاستیک است که برای جلوگیری از برخورد کنترل نشده کابین یا وزن متعادل در کف چاه نصب می شود.

مرحله بعدی اتو کردن دیوار آسانسور و نصب ریل است. البته لازم به ذکر است که ریل ها حساس ترین قطعات مکانیکی آسانسور هستند و در صورت عدم دقت کافی در حمل، نصب و نگهداری آن ها، کیفیت حرکت آسانسور بسیار کاهش می یابد.

مرحله بعدی پس از نصب آسانسور پانوراما، ایجاد مانع در اطراف چاه است. اما بر خلاف آسانسورهای معمولی که دیواری در اطراف چاه دارند، در آسانسور پانوراما در درجه اول از شیشه برای ایجاد نمای مناسب استفاده می شود. لازم به ذکر است که تشخیص پانورامیک بودن جنبه های کابین کاملاً به شرایط گودال آسانسور و پیشنهاد طراح بستگی دارد.

آسانسور شیشه ای خانگی

کابین آسانسور پانوراما عمدتاً روی لمینت است. این شیشه دارای مقاومت کششی 300 نیوتن در هر 5 سانتی متر است. البته با آسانسور شیشه ای پانوراما می توان کابین را به شکل مربع، مستطیل، گرد یا بیضی با توجه به ابعاد و شرایط آسانسور طراحی و اجرا کرد. در صورتی که کابین شیشه ای آسانسور گرد یا بیضی باشد و با توجه به اینکه شیشه کابین نیز از حالت تخت خارج شده است، لازم است تست آونگ شیشه توسط کارشناس استاندارد بررسی شود.

مرحله بعدی نصب و اجرای آسانسور شیشه ای پانوراما، ساخت شاسی موتور و نصب آن در موتورخانه می باشد. در نهایت پس از سیم کشی آسانسور، نصب تابلو فرمان، سیم کشی موتور آسانسور، ساخت و نصب قفل درب آسانسور، نصب درب کابین و نصب شاسی داخل کابین، نصب آسانسور شیشه ای پانوراما به پایان می رسد. همچنین پس از اتمام مراحل نصب، تایید صحت عملکرد آسانسور توسط تکنسین های مربوطه ضروری است.

همچنین با توجه به اینکه ظرافت در آسانسور پانوراما بسیار حائز اهمیت است و به عبارتی در دسته آسانسورهای لوکس قرار می گیرد، بنابراین باید تا حد امکان از قرار گرفتن در معرض قطعات الکتریکی و مکانیکی جلوگیری کرد.

جمع بندی

به طور کلی در این مقاله سعی کردیم تا  آسانسور های شیشه ای یا پاناروما بپردازیم. هر کدام از این محصولات، برتری‌های خاص خود را دارند که با توجه به اولویت‌هایتان، می‌توانید بهترین انتخاب را داشته باشید. مهمترین چیزی که باید در مورد نیک اویل بدانید این است که ما همیشه وب سایت خود را برای ارائه داده‌های مناسب و مرتبط به روز می‌کنیم. بنابراین برای با خبر شدن از جدیدترین محصولات، ما را دنبال کنید.

مطالب مرتبط

5/5

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    تماس با ما
    Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
    Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.